En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 19.12.2014 13:59
Kredi İle Ev Almak Günah mı?

Kredi İle Ev Almak Günah mı?

Kredi kartı kullanmak veya kredi ile ev almanın dinen caiz olup olmadığı yönündeki sorulara verilen cevaplar.
İşte, din alimlerinin faize duyarlı muhafazakar kesimin sorularına verdiği ilginç yanıtlar...
 
Faize duyarlı muhafazakar kesimin en fazla merak ettiği konuların başında banka kredisi ile ev, araba almanın günah olup olmadığı gelir. Kredi kartı kullanmanın caiz olup olmadığı ise bir başka merak konusu.
 
İslami sitelerde okuyuculardan gelen bu sorulara, 'Dinimize uymak isteyene bir çare bulunur' yaklaşımıyla ilginç yanıtlar verilmiş. Eğer bir zaruret varsa faizle kredi çekmenin de caiz olduğu belirtiliyor.
 
Sual: Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir?
 
CEVAP Zaruret olmasa da, ev nafakadan olduğu için, evi olmayanın kredi ile ev alması caiz olur, fakat zaruretsiz, araba veya ticaret için, kredi çekmemelidir. Dosya masrafı diye bir miktar para alınarak, faizsiz kredi veriliyorsa, böyle verilen krediyi de almak caiz olur.
 
Sual: Her türlü alış verişte, kredi kartı kullanmak caiz midir?
 
CEVAP Kredi kartı kullanmak caizdir. Kredi kartı ile bir malı taksitle daha pahalı almak da caizdir. Zaruretsiz kredi kartından nakit çekip faiz ödemek caiz değildir. Bir de, zaruret olmadıkça, kredi kartı borcunu vaktinde ödemeyip, kalanı için ceza ödemek caiz olmaz. Bunun gibi elektrik, su faturalarını da ödemeyip ceza vermek caiz değildir. Para bulamamışsa veya unutarak geciktirmişse günah olmaz.
 
Faizle kredi çekmek
 
Sual: Ev ve yiyecek gibi nafakaya dahil olan işler hariç, zaruretsiz kredi çekip faiz ödemek caiz olmuyor. Nafakaya dahil olmayanların caiz olması için bir yol, bir çare yok mudur?
 
CEVAP Zaruret olunca faizle de kredi çekmek caiz olur; çünkü (Zaruret, haramları mubah kılar) buyuruluyor. Öyle bir iş var ki, zarurete girer mi, girmez mi, bilemiyoruz. Bunun için, faizsiz para almanın birkaç yolu şöyledir: 1- Günümüzde kredi kartıyla alış veriş yapılıyor. Bir mal, taksitli olarak kredi kartıyla 500 liraya alınmışsa, 450 liraya başkasına bu malı satabiliriz.
 
2- Kredi kartıyla bir altını taksitli olarak 320 liraya almışsak, başka kuyumcuya peşin olarak 300 liraya satabiliriz.
 
3- Bankadaki görevli veya katılım bankalarındaki görevli, tahakkuk edecek faiz için, muamele masrafı, işlem ücreti gibi bir şey derse yine faizsiz alınmış olur.
 
4- Araba, iş yeri, makine gibi bir şey alırken, katılım bankası veya diğer herhangi bir banka, almak istenilen şeyi kendisi alıp vadeli olarak daha pahalı satarsa, mesela 100 liralık malı, 150 liraya satarsa, faiz olmaz, caiz olur.
 
Yani dinimize uymak isteyene, bir çare bulunur.
 
Araba almak
 
Sual:Günümüzün şartlarında, banka kredisiyle araba almak caiz midir?
 
CEVAP Günümüzün şartlarında, İstanbul gibi büyük şehirlerde, Müslümanın kendisini ve ailesini günahtan korumak için, araba almak şart olur; çünkü haramdan kurtulmaya çalışmak farzdır. Haram işleme tehlikesi yoksa araba alması gerekmez. Zaruret olunca bankadan kredi çekmek de caiz olur. Önemli olan arabanın zaruret olup olmadığını tespit etmektir.
 
Kredi kartı puanı
 
Sual: Kredi kartı kullanınca verilen hediye puanları, telefon kontörlerini kullanmak caiz midir?
 
CEVAP Evet, bir mahzuru yoktur.
 
Finanscaddesi
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ermenek'teki 18 Maden İşçisinin Kredi Borçları Silindi


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te maden kazasında mahsur kalan ve henüz kurtarılamayan 18 maden işçisinin tüm kredi borçlarının faizi ile birlikte silindiğini açıkladı..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Ermenek havalesinde bulunan maden işçilerimizin yanı sıra bütün esnaflarımızın da kredi borçları faizsiz olmak kaydıyla ertelenmiş oldu “ açıklamasında bulundu.
 
Yıldız, madende meydana gelen su patlaması soncuunda mahsur kalan ve 8 gündür kurtarılamayan 18 işçinin kredi borçlarının  tamamen silindiğini belirterek, "İşçi kardeşlerimizin banka borçlarıyla alakalı Bankalar Birliği’nin almış olduğu karar nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.
 
Ermenek’te çalışan maden işçilerinin de kredi borçları 3 ay ertelendiğini vurgulayan Yıldız, maden ocağında mahsur kalan 18 işçinin çocuklarının hayırseveler tarafından üniversite eğitimleri tamamlanana kadar okutulacağının da söznünü aldıklarını söyledi. İlk etapta maddi konulara odaklanmadıklarını da belirten Yıldız,  "O kardeşlerimizi de çıkardıktan sonra artık sosyal yaralar da sarılmaya başlanacak. Biz 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Suyun basınçla beraber galerinin içerisine boşaldığını görüyoruz. Kömürünü yarıldığı yere henüz ulaşmış değiliz. Suyun yarılma ihtimalinin bulunduğu yer şu anda 70-80 metre yaklaştığımız yer." dedi.
 
İşletme hatası var
Meydana gelen kazada bir işletmecilik hatasının olduğunu rahatlıkla söylenebileceğini belirten Yıldız,  "Eğer yandaki ocaktan boşaldığı kanaatimiz güçlenirse net ve kesin olarak burada bir işletmecilik hatasının olduğunu söyleyebiliriz. Nereden yarıldığını görmemiz lazım. Hepsini sizlerle paylaşacağız." ifadelerini kullandı.
 
Ailelerden DNA örneği alınabilir

 

Yıldız sözlerine şöyle devam etti:
"Ailelerden bu konuyla ilgili aksaklık olmaması yanlışlığa düşülmemesi için DNA alımı söz konusu olabilir. Yapılan teşhislerle bu noktaya gelebiliriz. Çıktıkça karar vereceğiz. Ancak bu, ihtimal dahilinde olan bir konudur."
 
 
 
22-11-2011
Bu haber toplam 24612 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?