En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 18.03.2018 02:12
Konut Kredisi Faizleri Kasım Ayında Ne Kadar Arttı

Konut Kredisi Faizleri Kasım Ayında Ne Kadar Arttı

Kasım ayında konut kredileri faiz oranları, yılın ikinci çeyreğinden bu yana süren devam eden artışına devam etti.
BDDK'nın beklenti anketinde de belirtildiği gibi Kasım ayı ve önümüzdeki dönemde konut kredileri faiz oranlarında herhangi bir artış beklenmiyordu. Ankete katılanlar arasında konut kredisi faiz oranlarının aynı kalacağı %64'lük bir orana hakimdi. Ancak Kasım ayında gözlemlenen konut kredileri faiz oranları, beklentileri yanıltmayı başardı. Kasım ayı konut kredileri faiz oranları, yılın ikinci çeyreğinden bu yana süren faiz artışı geleneğini bozmadan devam etti. Faiz oranlarında yaşanan bu artışın yanı sıra, Kasım ayı itibari ile bankacılık sektöründe krediler toplamı 2010 yılı sonuna göre %25.1 lik bir artış gösterdi. Sadece konut kredileri incelendiğinde Kasım ayı itibari ile geçen yıla oranla %29.5'lik bir artış gözlemleniyor. Yani faiz oranlarının artmasına rağmen tüketicinin kredi kullanmaya devam ettiği ve talebin giderek arttığını görebiliyoruz. 
 
Kredi faiz oranları ne kadar arttı? 
 
Ekim ayında %14.46 olarak gözlemlenen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, Kasım ayında faiz artışları ile %16.18 olarak gözlemlendi. Kasım ayında 120 ay vade, 100.000 TL için endekse katılan bankalar arasında en düşük yıllık maliyet oranı %13,70 ile en yüksek yıllık maliyet oranı %22,51 çıktı. 
 
Hala uygun kredi bulabilir miyim? 
 
Tüketicinin aklına takılan soru, faiz oranlarının arttığı bu dönemde kredi kullanmak akıllıca mıdır? Uygun krediyi nasıl bulurum? Piyasada tüketicilerin ihtiyaçlarına göre birçok kredi bulunmaktadır. Önemli olan bu kredi seçenekleri arasında size ve bütçenize en uygun kredi seçeneğinin hangisi olduğunu belirlemenizdir. Piyasada şu anda yüksek faiz oranlı ürünlerin yanında, hala çok cazip konut kredisi ürünleri bulunmaktadır. Örneğin Şeker Finans'ın hala sunmaya devam ettiği Kiraya Son Konut Kredisi ile 360 ay vadede %1,10 faiz oranı ile konut sahibi olabilirsiniz ya da Ziraat Bankası'nın sunduğu kampanyalı konut kredisi ile 120 ay vadede %0,99 faiz oranı ile konut sahibi olabilirsiniz. Bu kredilerin yanı sıra tüm konut kredileri faiz oranlarına Finzoom.com.tr üzerinden ulaşılabilir ve kendinize en uygun kredi seçeneklerini görebilirsiniz. 
 
Tüketici kredilerinde Kasım 
 
Tüketici kredileri Kasım ayı Finzoom ortalama YMO endeksinde konut kredilerinde olduğu gibi beklentilerin aksine bir artış gözlendi. Ekim ayında %19,75 olarak gözlenen Finzoom Ortalama YMO, Kasım ayında %24,28 seviyesine kadar çıktı. Ancak gözlenen bu yaklaşık 4 baz puanlık artış, Kurban Bayramı kampanyalarından Yılbaşı kampanyalarına geçiş olarak açıklanabilir. Zira Avrupa bankalarının yaşadığı sıkıntılar ve Euro bölgesi bütçelerinin açıları Türkiye'de tasarruf fazlası yarattı. 
 
Yaklaşan yılsonu dolayısıyla bankaların artan mevduat hacmini eritme çabaları olacaktır. Çıkan bedelli askerlik dolayısıyla, bankalar bu alanda sıkı bir rekabete başladılar ve bu ürünlerde faiz oranları beklenildiğinden daha düşük gözükmektedir. Bu iki sebebe ek olarak bireysel ihtiyaç kredilerinin en yoğun dönemlerinden biri olan Yılbaşı dönemine girilmesinden dolayı Aralık ayı tüketici kredileri için bulunmaz bir fırsata dönüşebilir. Bankalar Yılbaşı kampanyalarının hazırlığını tamamlamak üzereler. Bu nedenle kredi kullanmak isteyenler özellikle Yılbaşı kampanyalarını takip etmelerini öneriyoruz.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
30-11-2011
Bu haber toplam 5016 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?