En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 05.03.2015 22:16
Konut Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu?

Konut Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu?

Konut sektöründeki canlılık, bu yıl da konut kredilerine talebi artırdı. Bu yüzden konuyla ilgili bir hayli soru gelmekte.

Necati Yılmaz/ Ankara 2009 yılının sonunda banka kredisi ile ev aldım. Borcumu düzenli olarak ödüyorum. Ancak ödeme yaptığım hesabımda bir başka borç daha çıktı. Sorduğumda banka konut ve hayat sigortalarını yenilediğini söyledi. Bu sigorta bedellerini ödemek zorunda mıyım?

5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'a göre konut finansmanı kuruluşları, yani bankalar, tüketicilere sözleşme öncesinde kredi veya finansal kiralama işlemleri hakkında genel bilgi ve koşullarla ilgili Sözleşme Öncesi Bilgi Formu vermek zorundadır. Tüketici teklifi kabul edip etmemekte serbesttir. Sözleşme Öncesi Bilgi Formunun tüketiciye verilmesini takip eden bir iş günü geçmeden imzalanan sözleşme geçersizdir. Konut kredisi sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Taraflar arasında imzalanan sözleşmede öngörülen şartlar, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez. "Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğe" göre, kredi sözleşmelerine ilişkin sözleşme öncesi bilgi formunda hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibarenin yazılması gerekmektedir. Konut kredilerinde yapılması zorunlu olan tek sigorta Deprem Sigortası' dır. Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan ve teminatı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlamaktadır. Bu arada hayat ve konut sigortaları ciddi sorunlarda tüketicileri koruyor. Sigorta yaptırmanızda fayda var. Buna göre öncelikle banka ile yapmış olduğunuz sözleşmede konu ilgili maddeleri inceleyin. Bankanızla görüşün ve yaptırılması zorunlu olmayan hayat veya konut sigortasının geri ödemesini içeren bir yazıyla başvurun. Bankaların bu konudaki talebinize olumlu yaklaşacakları muhakkak ancak yine de bir aksilik olduğu takdirde en sonraki aşama hukuksal yollar.

Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Suryapı'dan İdilia ve Vitrin'de Peşinatsız Ara Ödemesiz Konut Fırsatı


Sur Yapı, İdilia ve Vitrin projelerinde başlattığı ‘’Mutluluk evinizde, peşinatı teslimde’’ kampanyası kapsamında peşinatsız, ara ödemesiz ve indirimli ev avantajı sunuyor..

 

Sur Yapı, İdilia ve Vitrin projelerinden Mart ayı boyunca daire alanlara ‘’Mutluluk evinizde, peşinatı teslimde’’ sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında peşinatı teslimde ödeme ayrıcalığı sağlıyor. Konut bedeli üzerinden yüzde 5 indirim avantajının da sunulduğu kampanyada teslimata kadar ara ödemesiz ve peşinatsız ev sahibi olunabiliyor. Teslimin ardından ise kalan kısım yuüzde 75 banka kredisi ile ödenebiliyor.
 
Sultanbeyli'de yükselen İdilia projesinde Ağustos 2016'da, Maslak'a 5 dakikalık mesafede konumlandırılan Vitrin projesinde ise Aralık 2016'da teslim sürecinin başlaması planlanıyor.
 
Mart ayı sonuna kadar devam edecek olan kampanya ile konut almayı düşünenlere bütçelerini zorlamadan ev sahibi olma imkanı sunuluyor. 1992 yılından bu yana başarılı projeler üreten Sur Yapı, düzenlediği kampanyalarla ev sahibi olmayı kolaylaştırıyor. 
 
 
24-02-2011
Bu haber toplam 73629 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?