En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 17.03.2018 18:42
ING Bank'dan Turuncu Anahtar

ING Bank'dan Turuncu Anahtar

ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, bankanın yeni bakış açısı ve hedefleri doğrultusunda mortgage piyasasında daha etkin bir rol almak istediklerini belirterek bu konuda yeni bir yapılanmaya girdiklerini açıkladı.

Turuncu Anahtar adı verilen proje kapsamında ilk olarak banka içi iletişim  ve banka içi yapılanma konusunda çalışmalara başladıklarını ifade eden Öztürk,"Şu anda bütün şubelerimizde bir Turuncu Anahtar ekibi var" dedi.

Turuncu Anahtar ekipleri başta olmak üzere, tüm banka personelinin konut finansmanı konusunda eğitimlere tabi tutulduğunu anlatan Öztürk, "Bizim verdiğimiz eğitimlerin yanısıra, anlaşmalı ekspertiz firmalarımızda hafta sonları ekiplerimize çeşitli seminerler veriyor. Onları konut konusunda uzmanlık seviyesine getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Turuncu Anahtar'ın banka dışındaki iş birlikleri de etkin bir şekilde kullanmayı öngören bir konsept olduğunu vurgulayan Özgür Öztürk, şunları söyledi:

"Turuncu Anahtar, şu anda emlakçılarda yaygınlaşmaya başlayan, ileriye doğru dışa yayılımı daha fazla olacak olan bir konsept. Bizim amacımız konut ihtiyacının olduğu her yerde, internette, çağrı merkezlerinde, şubede, emlakçıda, üretim firmasında müşterinin yanında olabilmek."

 

Emlak zincirleriyle işbirliği

Şubedeki Turuncu Anahtar ekiplerinin hem müşteri kontaklarını kurduğunu hem de ING Bank'ın iş ortakları olarak tanımlanan emlakçılarla iletişimi yürüttüğünü kaydeden Özgür Öztürk, şu ana kadar emlak odaları ve tanınmış bazı zincir emlak markalarıyla anlaşmalar imzaladıklarını açıkladı. Yurtdışındaki emlakçıların konut pazarlamanın ötesinde, gayrimenkul satış sürecinin he aşamasında bulunduğunu belirten Öztürk, Türkiye'de bu konudaki yasal altyapı oluştuğunda hem ING Bank'ın hem de iş ortaklarının hazır olmasını hedeflediklerini söyledi. Öztük şöyle konuştu:

"Türkiye'de emlakçılar sadece stoktaki evlerini gösteren, müşteri kabul ettiğinde de bankaya sadece müşteriyi yönlendiren bir konumdalar. Yurtdışındaki uygulamalara baktığımızda ise müşterinin çözüm ortağı... Hepsi broker gibi çalışıyor. Müşteri ile birebir görüşüp müşterinin kredi ihtiyacının ne olduğunu belirleyip, müşterinin ihtiyaçlarına en uygun seçenek nedir, hangi bankada bu tip ürünler var bunları belirliyor. Hatta geri ödeme planını da müşteriyle birlikte oluşturup sürecin içinde yer alan bir durumdalar. Biz de iş birliği içinde olduğumuz emlak ofislerine, onların yapıları neler, hangi yönleri eksik, kendilerini geliştirmeleri için ne yapmaları gerekiyor şeklinde bir anlamda danışman gibi rol üstleneceğiz. Bu ofislere belli eğitimler düzenleyeceğiz."

 

Krediden tapuya kadar

Öztürk, Turuncu Anahtar'ın bir amacının da, gayrimenkul satışlarında kredi işleminden tapu sürecine kadar müşterinin yanında olmak ve bu süreçteki ekspertiz, avukat gibi işlemlerde de çeşitli iş birlikleriyle müşterine çözüm sunmak olduğunu belirtti. Öztürk, bu konuda profesyonel bir firmayla anlaştıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

ING'nin yeni hizmeti Mortgagemetre

ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, Turuncu Anahtar projesi kapsamında oluşturulan yeni hizmetlerden birinin de ING Bank'ın web sitesinde oluşturulan mortgagemetre olduğunu söyledi. Mortgagemetre'nin kredi almak isteyen müşterilerin ayda ödeyebilecekleri taksit miktarından yola çıkırak, kullanabilecekleri kredi miktarını ve vade süresini kolayca saptamalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulduğunu kaydeden öztürk, şu bilgileri verdi:

"Diğer bankaların web sitelerinde önce kredi tutarını yazarsınız. Sonra vadeyi girersiniz. Size ne kadar taksit ödeyeceğinizi söyler. Biz müşteri için herşeyi kolay hale getirdik. Mortgagemetre'de sadece bir sıkala var. Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını girdikten sonra bir butonu kaydırarak kredi tutarını, evin toplam tutarını, vadeye göre faiz oranını görebiliyorsunuz. Böylece, ayda kaç lira taksit ödeyebileceğinizden yola çıkarak, kaç ayda, kaç liralık bir kredi kullanarak kaç liralık bir ev alabileceğinizi hesap edebiliyorsunuz. Ayrıca sayfanın altındaki butona tıklayıp randevu formunu doldurursanız, uzmanlarımız size nasıl yardım edebilecekleri konusunda hemen sizinle temasa geçiyorlar."

 

Kafa karışıklığına son

ING Bank web sitesindeki yeniliklerden birinin de 'Kolay Bul' modülü olduğunu söyleyen Özgür Öztürk, Kolay Bul hakkında şunları söyledi:

"Konut kredilerinde müşterinin aklı biraz karışmaya başladı. Bir sürü komisyonlar, komisyonlu düşük faizler... Müşterinin bunların arasında hangisinin kendisine en uygun olduğunu belirlemesini kolaylaştıran bir modülümüz var. Bu modülde kredi ürünleri seçenekleri soru cevaplarla, müşteri için en uygun ürün belirlenene kadar eleme yöntemini kullanıyoruz. Örneğin gelir düzenine göre sabit taksili, artan ya da azalan taksitli mortgage ürününü belirleyebilirsiniz. Veya ortak ya da tek başınıza yapacağınız yatırımlarda hangi üründen faydalanacağınızı kolayca bulabilirsiniz."

 

Piyasa daralırken ING büyüdü

ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, çok yeni bir uygulama olmasına rağmen Turuncu Anahtar yapılanmasının meyvelerini 2009 yılı içinde almaya başladıklarını kaydetti. 6 Mart rakamlarına göre, piyasada yüzde 1'lik bir daralma olmasına rağmen ING Bank'ın bakiyesinde yüzde 3.1 gibi bir artış sağlandığını açıklayan Öztürk "Bu, yaşayan bakiye pazar payımızda da bir artışa yol açtı. Rakamları geç açıklandığı için tam olarak biledeğimiz pazar payımızın da ciddi bir yükseliş gösterdiğini düşünüyoruz" dedi.

Konut kredilerinde 2008 yılını yüzde 4.13'lük bir pazar payıyla kapattıklarını belirten Özgür Öztürk, ING Bank'ın perakende bankacılıktaki pazar payını ikiye katlamak hedefi doğrultusunda kısa bir süre içinde açılan konut kredilerdeki pazar payını ikiye katlamak istediklerini söyledi.

 

 

Milliyet işbirliğiyle zirve

6 Mayıs'ta Milliyet, Milliyet Emlak ve Milliyetemlak.com'la birlikte bir konut finansman zirvesi düzenleyeceklerini açıklayan Özgür Öztürk, bu zirvenin Türkiye'de yapılan gayrimenkul zirvelerinin aksine üst düzey yöneticilerden çok sahada çalışan emlakçılara yönelik olacağını söyledi.

Katılımcılara artı değer sağlayacak bir zirve düzenlemeyi planladıklarını anlatan Öztürk şunları söyledi:

"Bu zirve klasik olan 'biz iyiyiz, bizim ürünlerim bunlar' şeklinde bir tanıtım değil. Bu zirve kapsamında Hollanda merkezden uzmanlar getirip konuşturmaktan çok, Hollanda'da ING Bank'la çalışan bir emlakçıyı getirip deneyimlerini Türk emlakçılarla deneyimlerini paylaşmasını isteyeceğiz. Orada bu iş nasıl yapılıyor, ING Bank'la nasıl yol alındı, şu anda nasıl çalışıyorlar bunları değerlendirmesini isteyeceğiz. Bu zirvede asıl amaç vizyonel bir bakış açısı getirmek. İleride onları nasıl bir dünya bekliyor, nasıl fırsatlar var, kendilerini ne yönde geliştirmeleri lazım, bunun için nelere ihtiyaçları var gibi konuları bir bütün halinde ele alacağız. ING'nin kendini anlatacağı bölümler ise çok sınırlı olacak."

Zirvede interaktif bir çalışma yapacaklarını da vurgulayan Özgür Öztürk, katılımcı emlakçıların kendilerinin yapacağı bir testle önceden profili tanımlanmış 4 guruba ayrılacağını belirtti. Öztürk,"Daha sonra kendi dahil oldukları profildeki emlakçıların gelişmesi için önümüzdeki dönemde ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapacağız. Aynı zamanda bununla ilgili belli eğitimleri düzenleyeceğiz. Amacımız belli konular hakkındaki sorunları o konunun uzmanlarıyla çözümlemek" diye konuştu. 


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
24-04-2009
Bu haber toplam 13317 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?