En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 19.12.2014 17:49
Arsa Tapusu Olan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Arsa Tapusu Olan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut kredisi alarak ev sahibi olmak istiyorum. Arsa tapusu olan bir ev için kredi kullanabilir miyim Bankadan ne kadar kredi alabilirim?

Ayşe Eren/ İstanbul
Biraz birikimim var. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak istiyorum. Arsa tapusu olan bir ev için kredi kullanabilir miyim Bankadan ne kadar kredi alabilirim?

2011 yılına kadar bankalar konut bedelinin yüzde 80-90'ı oranında kredi veriyorlardı. Yılbaşından itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun kararı uyarınca konut kredilerinde gayrimenkul değerinin yüzde 75'i, Ticari gayrimenkul alımlarında ise taşınmazın değerinin ancak yüzde 50'si oranında kredi kullanılabiliyor. Bu arada konut kredisi kullanılacak evin kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekir. Yani Arsa Tapulu bir ev için konut kredisi alabilmek imkânsız. Çünkü kredi kullanılacak evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekir. Bir evi teminat saymanın yolu ise ipotek koymaktır. Konut kredisi kullanmak istediğiniz evin üzerine ipotek konması için kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekir. Almaya karar verdiğiniz konutun kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusu var ise değerinin siz de yüzde 75'i oranında kredi kullanabilirsiniz.

Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sultangazi'de Konut ve Ticaret Alanı İmarlı Arsa Satışta


Sultangazi Belediye Başkanlığı, Habipler'de bulunan 960 metrekare alanlı, konut ve ticaret alanı imarlı arsayı ihale ile satışa çıkarıyor..

 

 
 
Sultangazi Belediye Başkanlığı,  Habipler’de mülkiyeti belediyeye ait olan, konut ve ticaret alanı imarlı 960 metrekare alanlı arsayı ihale ile satışa sunacağını duyurdu.
 
Söz konusu arsanın tahmini fiyatı 3 milyon 192 bin lira, geçici teminatı da 95 bin 760 lira olarak kayıtlara geçti.
 
Satışa konu olan arsanın ihalesi 31 Aralık 2014 tarihinde saat 11:20'de, İstanbul, Sultangazi, Uğur Mumcu Mahallesi, Atatürk Bulovarı, No: 54,  adreesindeki hizmet binasında gerçekleştirilecek.
 
İhale ayrıntılarına ulaşmak için TIKLAYINIZ
 
 
24-02-2011
Bu haber toplam 67581 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?