En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 28.02.2015 14:25
Arsa Tapusu Olan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Arsa Tapusu Olan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut kredisi alarak ev sahibi olmak istiyorum. Arsa tapusu olan bir ev için kredi kullanabilir miyim Bankadan ne kadar kredi alabilirim?

Ayşe Eren/ İstanbul
Biraz birikimim var. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak istiyorum. Arsa tapusu olan bir ev için kredi kullanabilir miyim Bankadan ne kadar kredi alabilirim?

2011 yılına kadar bankalar konut bedelinin yüzde 80-90'ı oranında kredi veriyorlardı. Yılbaşından itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun kararı uyarınca konut kredilerinde gayrimenkul değerinin yüzde 75'i, Ticari gayrimenkul alımlarında ise taşınmazın değerinin ancak yüzde 50'si oranında kredi kullanılabiliyor. Bu arada konut kredisi kullanılacak evin kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekir. Yani Arsa Tapulu bir ev için konut kredisi alabilmek imkânsız. Çünkü kredi kullanılacak evin banka tarafından teminat olarak alınabilmesi gerekir. Bir evi teminat saymanın yolu ise ipotek koymaktır. Konut kredisi kullanmak istediğiniz evin üzerine ipotek konması için kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekir. Almaya karar verdiğiniz konutun kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusu var ise değerinin siz de yüzde 75'i oranında kredi kullanabilirsiniz.

Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Referans Güneşli'de Yüzde 5 Peşinatla Konut Fırsatı


Kiler GYO'nun cazip ödeme seçenekleri sunduğu Referans Güneşli projesinde 187 bin liradan başlayan konutlara yüzde 5 peşinatlı ödeme seçeneği ile sahip olmak mümkün..

 

İstanbul Avrupa Yakası Güneşli'de Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından hayata geçirilmekte olan Referans Güneşli projesinde 161 konut ile 32 ticari ünite bulunuyor. 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon, 4 oda 1 salon ve 4,5 oda 1 salon olarak tasarlanan konut seçeneklerinin yer aldığı projede spor alanlarından saunaya, buhar odasından yüzme havuzuna pek çok sosyal donatı da bulunuyor.
 
9 bin 234 metrekare arsa alanına sahip olan Referans Güneşli projesinde 1 oda 1 salon konutlar 187.000 liradan, 2 oda 1 salon konutlar ise 380.000 lira seviyesinden başlamakta olup  banka kredisi ya da firma bünyesinde vadelendirme yapılabiliyor.
 
Yüzde 5 peşinatla ödeme yapılabilen Referans Güneşli'de daire alanları 56 metrekareden başlayıp 231 metrekareye kadar yükseliyor.
 
 
 
24-02-2011
Bu haber toplam 68481 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?