En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 20.03.2018 15:51
Van Köyleri İçin Ücretsiz Mimari Proje

Van Köyleri İçin Ücretsiz Mimari Proje

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van depreminde hasar ören köyler için mimari proje çalışmalarına başlandığını, projelerin uygulamak isteyenlere ücretsiz verileceğini açıkladı..

 

Çevre Bakanlığı, Van depreminde büyük hasar gören köyler için mimari proje çalışmalarına başladı. Projeyi uygulamak isteyenlere mali destek verilecek.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce farklı illerde de yürüttüğü ‘Kırsal Alanlarda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklere Uygun Yapılaşmanın Yaygınlaştırılması’ projesini Van’da uygulamak için çalışmalara başladı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, depremde büyük hasar gören köylerde incelemelerde bulunarak halkın ihtiyaçlarını belirleyen Bakanlık, incelemeler sonucunda halkın yaşam koşullarına uygun, sağlıklı, güvenli ve yöresel mimariyi ön plana çıkaran 4 ön proje üretti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere yöresel mimarinin kullanılması gerektiğini belirterek, “Bu yeni bir Van. Van’ı rahat ettirmek, tarihten gelen misyonu da korumak suretiyle yeniden Van’ı kurmak için çok ciddi çalışma içindeyiz” ifadelerini kullandı.        
 
Projeler ücretsiz verilecek
 
Bakanlık, İl Müdürlükleri ve İl Özel İdareleri aracılığıyla, vatandaşların projelerden ücretsiz yararlanmasını sağlayacak. Ayrıca Bakanlık, projeyi uygulamak isteyen ancak yeterli mali gücü olmayan vatandaşlara da devlet desteği sağlayabilecek. Öte yandan, proje çalışmaları, Kayseri ve Balıkesir’de tamamlandı. Bakanlık, yapılan projelerle köylerdeki yöresel mimariyi ön plana çıkarıp eski ile yeninin uyumunu sağlamayı hedefliyor. 
 
Konut hak sahipliği başvuruları başladı
 
BAŞBAKANLIK Afet Acil Durumu Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, depremden sonra başlayan kesin hasar tespit raporlarının açıklanmasının ardından Van merkezde konut hak sahipliği başvurularını almaya başladı. Van Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, kesin hasar tespit listelerinin askıya çıkarılmasının ardından AFAD tarafından 30 Nisan itibariyle Van merkez mahalleleri, merkeze bağlı Erçek ve Bostaniçi beldeleri ile Edremit ilçesi ve bağlı köyleri için 28 Haziran’a kadar devam edecek olan konut talep, taahhütname alma ve borçlandırmalarına başladığını belirtti. Bu süreç içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için İl Afet Müdürlüğü bahçesindeki alanda kurulan konteynerlerde müracaatların alınmaya başladığını ifade eden Nurullah Ertaş “Birkaç mahallemize bir müracaat konteyneri düşecek şekilde bir planlama yapıldı. Yeteri personelle gerekli hizmetler veriliyor. Vatandaşlarımızdan istirhamımız müracaatın son haftasını ve günlerini bekleyerek çok ciddi yoğunluğa yol açılmaması için şimdiden kendilerinden istenen evrak ve belgelerle gelip talep, taahhüt ve borçlandırmalarını yapsınlar” diye konuştu.
 
 
Kaynak: Star Gazete

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Gül Proje Express Evleri Fiyatlar


Güneşli - Basın Ekspres Yolu üzerinde 658 adet konut ve 41 adet cadde mağazası olarak yükselecek olan Gül Proje Express projesinde fiyatlar..

 

Güneşli - Basın Ekspres Yolu üzerinde Gül Proje imzası ile yükselecek olan Gül Proje Express projesi, 19 ve 29 katlı iki blok olarak planlandı. 658 adet konut ve 41 adet cadde mağazasının yer alacağı Gül Proje Express'te 1+1 ve 2+1  olmak üzere çeşiktli konut alternatifler yer alıyor. 16 bin metrekare alan üzerinde yükselecek olan Gül Proje Express projesinde fitness, sauna, yüzme havuzu, spor alanları, çocuk oyun alanı gbi sosyal imkanlar da bulunuyor.
 
 
Gül Proje Express Fiyatlar
1+1 daire fiyatlarının 320 bin TL'den, 2+1 daire fiyatlarının ise 484 bin TL'den başladığ Gül Proje Express'te teslimlerin Aralık 2018'de yapılması planlanıyor.
02-05-2012
Bu haber toplam 3765 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?