En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 22.02.2018 13:00
Ülker Sports Arena'nın Özellikleri

Ülker Sports Arena'nın Özellikleri

İstanbul Ataşehir'de inşa edilen Ülker Sports Arena'nın projesini Ömerler Mimarlık üstlendi.
Ömerler Mimarlık’ın İstanbul Ataşehir’de projesini tamamladığı “Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena”, NBA kalitesini Türkiye’ye taşıdı. Hem seyircilerin, hem de oyuncuların rahatlığının ön planda tutulduğu proje, FIBA standartlarına göre hazırlandı.
 
İstinye Park’taki yenilikçi görüşüyle ödül alan Ömerler Mimarlık, deneyimini bu kez “Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena”da konuşturdu. Görüş açıları, oturma düzenleri, binaya giriş ve çıkışların FIBA standartları gözetilerek hazırlanan projeyle, Türkiye’ye NBA standartları getirildi.
 
Sporculara özel lounge’lar
 
13 bin 800 seyirci kapasiteli kompleks, bayan ve erkek basketbol takımlarının ulusal ve uluslararası maçlarına ev sahipliği yapacak. Bu sebeple Ömerler Mimarlık'tan Yüksek Mimar Ömer Somer, sporcuların rahatlığını ön planda tuttuklarını söylüyor: "Maç önceleri ve sonraları rahatlamaları için soyunma bölümlerinde büyük salonlar (lounge) hazırlanıyor. Bu bölümler her türlü konfor standardını barındırıyor. Aynı şekilde seyirci için de genel olarak giriş-çıkış, oturma ve seyir kalitesini sağlayan bir tasarım hazırlandı. Özel suitler ve özel odalar tasarlanarak yüksek kalitede maç izleme keyfi planlandı. Statta bunun dışında CIP özel katları ve özel asansörler de mevcut. Bu bölümlerde her türlü “catering” hizmeti de verilebilecek.
 
15 bin kişilik kapasite
 
Ömerler Mimarlık’ın 67 bin metrekarelik alanda 2008 yılında yapımına başladığı Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena, 15.000 kişilik kapasiteye sahip. Ana salon iç yüksekliği 28 metre. Arena’nın tavan çekme kapasitesi, salona giriş yapılan alanların büyüklüğü, içeriye birçok tır girebilmesi de dünya çapında prodüksiyonların burada yapılabilmesini sağlıyor. 6 adet soyunma odasının yanı sıra, 5 adet de küçük soyunma odası ile Ülker Sports Arena birçok uluslararası spor organizasyonuna da rahatça ev sahipliği yapabilecek.
 
Arena, 13.500 kişilik kapasitesi, 44 adet locası, salonu gören restoranı, özel alanları ve hem antrenmanlar hem de maçlar için kullanılabilecek 2.500 kişi kapasiteli küçük salonu ile Türkiye’de ilkleri yaşatıyor.
 
Avrupa’nın en büyük skorboard’u
 
Planlama aşamasında her türlü detayın düşünüldüğü arenanın iç mekan reklam alanları Türkiye’de tek olma özelliğine sahip. Tribünleri dolaşan 360 derece led kuşağı, ağırlığı 28 tonu bulan ve Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyan skorbordu ile sponsorlarına hayallerindekini gerçekleştirebilecekleri iletişim alan ve olanakları sunuyor.
 
Metroyla ulaşım kolaylığı
 
75 bin 550 metrekarelik kompleksin 31 bin 700 metrekaresi otopark için ayrıldı. Bu sayede iki binden fazla araç, komplekse giriş yapabilecek. Çevredeki trafiğin engellenmesi için ileride metro istasyonu bağlantılı mekik seferler yapılması da planlanıyor.
 
TEKNİK BİLGİLER
 
Basketbol seyirci sayısı 12.500
Konser seyirci sayısı 13.100
Bodrum Katlar (otopark): 31,700m2
Arena Katları: 43,850m2
Toplam: 67.000 m2
 
PROJE ÇALIŞANLARI
 
Y. Mimar Ömer Kurdak, Y. Mimar Ömer Somer, Cem Uzman, Abdullah Karakimseli, Ahu Ozan, Ceren Aydal Yücel, Güney Kurdak, Şirin Özbek, Burcu Güler
 
PROJE TARİHİ
 
2008-2012

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İBB, Vodafone Arena'nın Plan Değişikliği Teklifini Kabul Etti


Vodafone Arena'ya ilişkin 4 metrelik plan değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde, oybirliği ile kabul edildi..

 

Beşiktaş'ın yeni stadı Vodafone Arena'nın Kurul tarafından onaylanan avan projeye göre 4 metre yüksek yapılması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi toplantısın gündemine alınan plan değişikliği oybirliği ile kabul edildi. Plan değişikliği ile Vodafone Arena, kottan 2, çatıdan 2 metre olmak üzere toplam 4 metre yükseltilmiş oldu.
 
Değişikle ilgili açıklamada bulunan İBB Meclisinin CHP'li Üyesi Hüseyin Sağ, Vodafone Arena'nın çatısının daha önceki planda düz olarak onaylatıldığını, ancak yağmur suyu sebebiyle çatının düz olarak yapılamayacağının fark edilmesi ile eğimli yapıldığını, bu eğim sebebiyle de çatının 2 metre yükseldiğini, 2 metre de kottan kalıdırıldığı için stadyumda 4 metre yükselme meydana geldiğini belirterek ilgili planın 13 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen İBB Meclis toplantısında onaylandığını, kuruldan gelecek yanıtı beklediklerini söyledi.
 
İBB Meclisi 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ ise kararın Beşiktaş camiasına hayırlı olmasını diledi.
27-01-2012
Bu haber toplam 11985 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?