En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 17.03.2018 14:18
Türkiye'nin İlk Enerji Üreten Hastanesi Açılıyor

Türkiye'nin İlk Enerji Üreten Hastanesi Açılıyor

Sağlık Bakanlığı ve TOKİ tarafından Manisa'da inşa edilen kendi enerjisini kendisi üretebilen kamu hastanesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

 

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile hayata geçirilen enerji üreten hastane projesi tamamlandı. Türkiye'nin  kendi enerjisini kendisi üreten ilk kamu binası olma özelliğine sahip 300 yataklı hastane manisa Turgutlu'da bulunuyor.  Trijenerasyon sistemile enerji üretecek olan hastane Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenecek törenle hizmete açılacak.
 
 
TOKİ'nin inşa ettiği hastanede 'Trijenerasyon Sistemi' ile doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Böylelikle hastanenin tüm elektrik, ısı ve kısmi soğutma ihtiyacı giderilebilecek. Turgutlu Hastanesi bu yönüyle kamu hastaneleri arasında bir ilk ve kendinden sonraki kamu yatırımları için örnek olma özelliği taşıdığı beirtildi. Sistem ile yılda yaklaşık 2.5 milyon liralık tasarruf sağlanacak.
 
 
LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE İLK
 
 
Trijenerasyon Sistemi, elektrik, ısı ve soğutma üretimi yapılacak olan 3 ana bölümden oluşuyor. Doğalgaz ile çalışan bir jenaratör vasıtasıyla elektrik üretilecek olan sistemin ısı bölümünde sıcak su üretimi sağlanacak. Sıcak su üretimi motor gövdesinden çıkan atık ısı ve atık gazlar kullanılarak yapılacak. Sistemde üretilen sıcak su ile absorbsiyonlu soğutucuyla soğutma hizmeti de sunulacak. Bu sayede elektrik enerjisi daha ekonomik şartlarda temin edileceği gibi, ısıtma ve soğutma hizmetleri de daha az maliyetle sağlanmış olacak. 1,2 mw kapasitesindeki sistem lisanssız elektrik üretimi kapsamında da Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip.
 
 
YILDA 2.5 MİLYON LİRALIK TASARRUF
 
 
TOKİ'nin inşa ettiği hastanenin yıllık enerji giderleri ile sistemin üreteceği elektrik enerjisinin parasal değeri karşılaştırıldığında 'Trijenerasyon sistemi'nin hem çevre duyarlılığı yönüyle, hem de ekonomik açıdan öneminın ortaya çıktığı belirtildi. Hastane binasının yıllık elektrik, fuel oil ve doğalgaz giderinin 4 milyon 231 bin lira, Trijenerasyon tesisinin yıllık işletme giderlerinin ise 1 milyon 701 bin lira civarında olduğu belirtildi. Bu sistem sayesinde hastanenin yılda 2 milyon 529 bin lira tasarruf sağlayabileceği belirtildi. Bu derece ekonomik verimliliğe sahip sistemin kendisini en fazla üç yılda amorti etmesi bekleniyor.
 
 
TURGUTLU'DAKİ EN BÜYÜK YATIRIM
 
 
300 yatak kapasiteli hastanede 65'i tek kişilik, 126'sı çift kişilik olmak üzere 205 hasta odası, 14 süit oda, 13 özürlü hasta odasıyla toplamda 344 yatak kapasitesine ulaşıyor. 11 ameliyathanenin bulunduğu binada 33 kişi kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 8 küvezli yeni doğan ünitesi ve 60 poliklinik bulunuyor.
 
 
Bina içerisinde 290 kişilik konferans salonu, 200 kişilik kafeterya ve 120 kişilik de seminer salonu yer alıyor. Hastanede 9 hasta asansörü, 10 normal asansör, 2 servis ve 2 de yük asansörü bulunuyor. Bina için 2'si çelik olmak üzere 10 yangın merdiveni, 5 de ana merdiven tasarlandı.
 
 
Kaynak: DHA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Evler İçin Son 3 Ay


2011 yılından önce ruhsatı alınan ve 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak uygulama kapsamında, enerji kimlik belgesi olmayan binadan ev alım satımı yapılamayacak..

 

 
2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren mevcut binalar için “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu dönem, başlıyor. Yani Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı söz konusu tarihten itibaren yapılamayacak. Kamuoyundaki yaygın düşüncenin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu söz konusu değil  Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini tespit etmek amacı güdüyor. Ayrıca binaların enerji sınıfının da satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.
 
Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre; Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında, 2011 yılından önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu 2 Mayıs 2017'de başlayacak. 2 Mayıs tarihinden sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem gerçekleştirilemeyecek.
 
Uygulama sayesinde alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilerek alım yapacak. Kiralamalrda enerji sınıfı zorunluluğu aranmayacak. A'dan G'ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı belirlenmiş olup yeni binaların, en az C kategorisinde yer alması yani enerji verimliliği açısından gerekli özelliklere sahip olması gerekiyor.
 
17-09-2012
Bu haber toplam 4131 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?