En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 23.02.2018 20:25
Sümer Mahallesi'nde 250 Konutun Teslimi Yıl Sonunda

Sümer Mahallesi'nde 250 Konutun Teslimi Yıl Sonunda

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Sümer Mahallesi'nde inşa edilen 250 konut 2012 sonunda teslim edilecek..

 

Sümer Mahallesi’nde bin 250 konutu yılsonunda teslim ederek bölgesindeki ilk kentsel dönüşümü gerçekleştirecek olan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın gündeminde Merkezefendi ve Çırpıcı Deresi kenarındaki dönüşüm var. İlçenin tamamının dönüşümü ise 20 yılı bulacak.
 
Deprem riski, çarpık kentleşme ve kültürel dokuyu korumak için kentsel dönüşümü 10 yıldan bu yana sürdüren Zeytinburnu'nda bugüne kadar bin 400 ev yıkılarak yeniden yapıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, bölgede Sümer Mahallesi, Merkezefendi ve Çırpıcı deresi kenarı başta olmak üzere birçok bölgede dönüşüm projeleri gerçekleştireceklerini söyledi. Toplam 17 bin binanın bulunduğu bölgede ilk aşamada deprem riski taşıyan yüzde 23 oranındaki (4 bin civarında) bina yenilenecek. Başkan Aydın'ın hedefi önümüzdeki 20 yılda ise ilçeyi tamamen dönüştürmek. Aydın, son 10 yıldır dönüşümü başlattıklarını ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kentsel Dönüşüm Yasası'yla bu işin daha da hızlanacağını söyleyerek "Yasa çıkmasaydı ancak 50 yılda biterdi" diye konuştu. 
 
Bölgede ilk olarak deprem riski taşıyan Sümer Mahallesi'nde yerinde dönüşüm uygulamasıyla bin 250 konut yapıldı. Mahalle, yerinden hiç kaldırılmadan yanında bulunan ve spor tesislerinin kullanımına verilen boş arsa imara açıldı. Buraya bin 250 bağımsız birimden oluşan bir yapı yapıldı. Aydın, yılsonunda tamamlanacak evlere Sümer Mahallesi sakinlerini taşıyacaklarını ve bu dönüşümün bölgede başarıyla tamamlanan ilk proje olacağını anlattı. Sümer Mahallesi'nde 100 metrekare evi olanlara 75 metrekarelik daireler verilecek. Daha büyük daire isteyenlere ise aradaki fiyat farkını uzun vadeli taksitlerle ödeme imkanı yaratılacak. 
 
 
GECEKONDU YERİNE KONAK 
Aydın, bölgede dönüşümün yapılacağı bir başka yer olan Merkezefendi'yi sayıyor. Merkezefendi'de izbe durumunda bulunan gecekondularla anlaştıklarını söyleyen Başkan Aydın, bölgede daha küçük çaplı bir proje geliştirdiklerini anlattı. Merkezefendi'de 50'ye yakın gecekondu yıkılarak semtin tarihi yapısına uygun olan tek ya da iki katlı konaklar yapılacak. Merkezefendi'de yaşayanlar da bu konutlara yerleştirilecek. Gecekonduların yanında tarihi nitelikteki konaklar ise öncelikli olarak restore edilmiş. Aydın, bu proje dışında Merkezefendi'de bugüne kadar yaşanmaz durumda bulunan ve deprem riski taşıyan bine yakın binayı yıkarak yenisini yaptıklarını bunu kentsel dönüşümden önce gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Bu projeleri yaparken ise kimseyi mağdur etmediklerini söyleyen Aydın, bölgede konut sorununa yönelik olarak binden fazla kaçak ve imarlı yapıyı yıktıklarını, kaçak yapılardakilerin Kağıthane gibi alternatif yerlerdeki Kiptaş konutlarına yerleştirildiğini, imarlı yapılardakilere ise bölgede yapılacak evlerden vereceklerini söyledi. 
 
 
KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM DE YAPILDI 
Aydın, Merkezefendi başta olmak üzere Zeytinburnu'ndaki dönüşümün İstanbul'un diğer bölgelerinden farklı olarak kültürel yerleşim alanı kapsamında yapıldığını hatırlattı. Bu nedenle bölgede konutların yanı sıra çok sayıda kültür evi, tarihi yapı, halkın buluşma alanı olacak organik pazar yaptıklarını anlattı. Bu kapsamda geçmişte hekimlik yapan ve bölgeye adını veren Merkezefendi adına bir tıp bilimleri bahçesi de yapılarak Türkiye'de bulunmayan tüm bitki çeşitleri getirildi. Buradan sağlanan bitkilerden ise şifalı besinler yapılarak organik pazarda satılması hedefleniyor. Aydın bir başka dönüşüm alanının ise Çırpıcı Dersi kenarı boyunca yapılacağını ancak burada henüz bir çalışmaya başlamadıklarını açıkladı. 
 
PROJELERİN ÖNÜ AÇIK 
Sümer Mahallesi'nde başarı sağladıkları halde bazı bölgelerde başarılı olamadıklarını anlatan Aydın, "Örneğin İETT bloklarında aynı başarıyı sağlayamadık. Yıkmak kolay, yapmak zordur. Yıkarken siyasi riski de ele almak gerekiyor. Ancak Kentsel Dönüşüm Yasası'yla bu risk en üst seviyede üstlenildi. Tüm projelerin önü açılacak" dedi.
 
 
Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Beyoğlu Sütlüce'de Kentsel Dönüşüme Başladı


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında inşa edeceği 397 konut ile 20 dükkân için ihale gerçekleştirdi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde uygulanacak olan “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yaptıracağı 397 konut ile 20 dükkânın yapım işi için 15 Mart 2017 tarihinde ihale düzenledi.
 
 
Söz konusu ihale kapsamında ihale kapsamında 43 adet 1+1, 318 adet 2+1, 31 adet 3+1 ve 5 adet ise 4+1 konut, 20 dükkan ile dini tesis(külliye), otopark ile altyapı ve çevre düzenleme işi yer aldı.
 
 
TOKİ ile Beyoğlu Belediyesi arasında 02.06.2015 tarihinde imzalanan protokol kapsamında başlatılan İstanbul Beyoğlu, Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi ile uygulama alanındaki plansız, tapusuz çoğunluğu ruhsatsız 282 konut ve 18 dükkân için yerinde dönüşüm uygulanacak.
26-07-2012
Bu haber toplam 5778 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?