En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 28.03.2015 13:18
Sel Baskınlarında Yapmamız Gerekenler Nelerdir

Sel Baskınlarında Yapmamız Gerekenler Nelerdir

Sel baskınları sırasında ne gibi önlemler almak nasıl hareket etmek gerekir? İşte merak edilenler..

 

Sel Sırasında Yapılması Gerekenler
 
• Pencere ve kapıları korumak için taşınabilir engeller yerleştirilebilir. 
• Suyla sürüklenen enkazın yönünü kum torbalarıyla değiştirerek konutumuzdan uzak tutabiliriz. 
• Bazı durumlarda bütün kapıları açarak suyun binanın içinden akmasına izin vermek çok daha iyidir; böylece su basıncının yapının taşıyıcı sistemine zarar vermesi önlenebilir. 
• Su yatağı ve çukur bölgeler hemen terk edilmelidir. 
• Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gitmeli ancak asla sudan karşıdan karşıya geçmeye çalışılmamalıdır, çünkü su anidenderinleşebilir. 
Elektrik kaynaklarından uzak durulmalıdır, elektrik çarpabilir!... 
• Özellikle geceleri, selin tehlikelerini görmek   güçleşeceğinden daha dikkatli olunmalıdır. 
• Selden ölümlerin çoğu sel sularına girilmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü ayak bileğimize kadar olan sel suyu bizi; dizimize kadar olan sel suları ise otomobillerimizi sürükleyip götürebilir. SELDEN KAÇMAK İÇİN SEL SULARINA KESİNLİKLE GİRMEYİNİZ!… 
Sel suları ayrıca kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler de içerirler. Çocukların sel suları ile oynamasına müsaade edilmemelidir. 
• Konutu terk ederken elektrik ve su vanaları kapatılmalıdır. 
• Sel sırasında elektrikleriniz kesilebilir. Binada gaz sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir elektrikli alet ve ışık kullanmayın. Işığa ihtiyacınız olduğunda pilli fener kullanın. 
• Evinizdeki küvet ve bidonları şebeke suyunun kirlenme ihtimaline karşı temiz su ile doldurunuz.
 
SEL SIRASINDA ARAÇ İÇİNDEYSENİZ;
• Asla su ile kaplı yoldan gitmeye çalışılmamalıdır. Ani sellerin meydana getirdiği ölümlerin yarısı araç içindedir. -Asla sel sularının bulunduğu bölgelerde araç kullanmayınız.- 
• Araçta herhangi bir arıza oluştuysa hemen terk edilerek yüksek bir yere çıkılmalıdır. Yollar akan sular tarafından doldurulacağı için eğer araç 60cm yükseklikteki hareket eden suda kalmışsa su onu kaldırıp sürükleyebilecektir.
 
 
Kaynak: www.karamanafad.gov.tr
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hierapolis Thermal Otel'e İcra Baskını


Termal turizm merkezi Karahayıt beldesinde faaliyet gösteren Hierapolis Thermal Otel'e, jandarma eşliğinde gelen icra memurları tespit işlemi yaptı.
Memurların, turistlerin önünde işlem yapmasına tepki gösteren otelin işletmecisi NN Termal Turizm Genel Müdürü İsmet Haşkal, icraya konu olan borcun kendilerine ait olmadığını söyledi.Haşkal, 8 ay önce kiraladıkları otelin sahibi olan firmanın 1995-1996 ve 1997 yıllarına ait borçları bulunduğunu, bu borca istinaden icra memurlarının otele gelerek haciz işlemi yapmak istediklerini söyledi. Borcun, mülk sahibi firmaya ait olduğunu, ancak oteldeki tüm eşyaların ve malzemelerin NN Termal Turizm şirketinin faturalı malı olduğunu belirten Haşkal, şöyle konuştu:Otelin sahibi olan firmanın borçları bizi ilgilendirmez. Oteli boş olarak kiraladık. Tüm eşyaları ve malzemeleri kendimiz aldık. Haciz işlemi yapamazlar. Şu anda eşyaların hangi firmaya ait olduğunu inceliyorlar. Otelin sahibi olan firmaya ait eşya bulurlarsa haczedecekler. Ancak, bu işlemin jandarma eşliğinde yerli ve yabancı turistlerin önünde yapılması bile turizme vurulan bir darbedir. Turizme hizmet etmek istiyoruz, fakat rahat bırakılmıyoruz.
AA
16-03-2012
Bu haber toplam 50832 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?