En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 23.04.2018 12:44
Sel Baskınlarında Yapmamız Gerekenler Nelerdir

Sel Baskınlarında Yapmamız Gerekenler Nelerdir

Sel baskınları sırasında ne gibi önlemler almak nasıl hareket etmek gerekir? İşte merak edilenler..

 

Sel Sırasında Yapılması Gerekenler
 
• Pencere ve kapıları korumak için taşınabilir engeller yerleştirilebilir. 
• Suyla sürüklenen enkazın yönünü kum torbalarıyla değiştirerek konutumuzdan uzak tutabiliriz. 
• Bazı durumlarda bütün kapıları açarak suyun binanın içinden akmasına izin vermek çok daha iyidir; böylece su basıncının yapının taşıyıcı sistemine zarar vermesi önlenebilir. 
• Su yatağı ve çukur bölgeler hemen terk edilmelidir. 
• Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gitmeli ancak asla sudan karşıdan karşıya geçmeye çalışılmamalıdır, çünkü su anidenderinleşebilir. 
Elektrik kaynaklarından uzak durulmalıdır, elektrik çarpabilir!... 
• Özellikle geceleri, selin tehlikelerini görmek   güçleşeceğinden daha dikkatli olunmalıdır. 
• Selden ölümlerin çoğu sel sularına girilmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü ayak bileğimize kadar olan sel suyu bizi; dizimize kadar olan sel suları ise otomobillerimizi sürükleyip götürebilir. SELDEN KAÇMAK İÇİN SEL SULARINA KESİNLİKLE GİRMEYİNİZ!… 
Sel suları ayrıca kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler de içerirler. Çocukların sel suları ile oynamasına müsaade edilmemelidir. 
• Konutu terk ederken elektrik ve su vanaları kapatılmalıdır. 
• Sel sırasında elektrikleriniz kesilebilir. Binada gaz sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir elektrikli alet ve ışık kullanmayın. Işığa ihtiyacınız olduğunda pilli fener kullanın. 
• Evinizdeki küvet ve bidonları şebeke suyunun kirlenme ihtimaline karşı temiz su ile doldurunuz.
 
SEL SIRASINDA ARAÇ İÇİNDEYSENİZ;
• Asla su ile kaplı yoldan gitmeye çalışılmamalıdır. Ani sellerin meydana getirdiği ölümlerin yarısı araç içindedir. -Asla sel sularının bulunduğu bölgelerde araç kullanmayınız.- 
• Araçta herhangi bir arıza oluştuysa hemen terk edilerek yüksek bir yere çıkılmalıdır. Yollar akan sular tarafından doldurulacağı için eğer araç 60cm yükseklikteki hareket eden suda kalmışsa su onu kaldırıp sürükleyebilecektir.
 
 
Kaynak: www.karamanafad.gov.tr

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Lüks Konutlara Maliye Baskını


Baliye Bakanlığı satış gelirlerini eksik beyan eden 300 müteahhit ile kazancını eksik bildiren emlak sahiplerine ceza yağdırdı.

Maliye Bakanlığı, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere tanınmış simaların oturduğu lüks apartman ve konakları incelemeye aldı. İlk etapta yapılan incelemelerde vergi kaçırdığı tespit edilen 300'ü aşkın müteahhide ceza kesildi. İncelemelerde, 500 bin-1.5 milyon lira arasında değişen konutların kâğıt üzerinde 100-150 bin liradan satıldığı ortaya çıktı.

DEFTERLER TUTMADI
Konut kredilerindeki artışlarla birlikte lüks projelerdeki konut satışlarında vergi kaçağının da arttığı görüldü. Maliye, İstanbul'da Levent, Bebek, Ataköy, Bahçeşehir, Maslak; İzmir'de Karşıyaka, Alsancak; Ankara'da Ümitköy, Çayyolu gibi lüks semtlerde ihbarları da dikkate alarak örnekleme usulü inceleme yaptı. Müfettişler, önemli sayıda usulsüzlük saptadı. Maliye, bazı firmaların satış tutarını düşük göstererek ya da maliyetleri şişirerek vergi kaçırdığını ortaya koydu. Bunun üzerine müteahhit firmalarının defterleri ile konut satın alanların kullandığı krediler ve tapu bilgileri çapraz kontrole alındı. Maliye, lüks projelere ilişkin vergi denetiminde sıra dışı bir yol izledi. Önce semtleri ve yeni satışa sunulan projeleri saptadı. Müteahhit firmalardan satış bilgilerini içeren defterleri istedi. Ardından da konut sahiplerine tebligat göndererek bulunduğu bölgelerdeki vergi dairelerine gelmeleri istendi. Maliye, 300'e yakın müteahhidin yaklaşık 31 milyon liralık satış gelirine karşılık 43 milyon liralık geliri gizlediğini saptadı. Bu müteahhitlere 5 milyon liralık ceza kesildi. Gelir İdaresi Başkanlığı 2010 Faaliyet Raporu da, Türkiye'de en fazla vergi kaçağının gayrimenkul sektöründe yaşandığını gözler önüne serdi.

KAÇIRAN KAÇIRANA
Aldığı gayrimenkulü 5 yıl içinde satan emlak sahiplerinin, değer artış kazancı kapsamında 86 milyon 330 bin lira kazanç beyan ettiği görüldü. Buna karşılık da 514 milyon 400 bin liralık gelirin devletten kaçırıldığı ortaya çıktı. Kazancını eksik bildirenlere de 43 milyon 664 bin lira vergi tahakkuk ettirilirken, 69 milyon 532 lira ceza kesildi.

EV SAHİPLERİ SORGUDA
Konut sahiplerinin kapısını çalan Maliye, ödeme dekontlarını isterken, "Evi kaç liraya aldınız, müteahhide ödemeyi elden mi yaptınız, banka kredisi mi kullandınız?" sorularını da yöneltti.

16-03-2012
Bu haber toplam 50895 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?