En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 22.02.2018 13:02

"Paşa Çiftliği Kent Parkına Dönüştürülsün"

Paşa Çiftliği'nin İller Bankası'na satılmasına tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, çiftliği halkın da kullanabileceği bir kent parkına dönüştürülmesini talep etti..
 
Bursa'nın merkezinde konumlanan Paşa Çiftliği'nin İller Bankası'na 191 dönümü 943 bin TL karşılığında satılmasına tepki gösteren  TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, çiftliğin New York'ta bulunan Central Park örneğindeki gibi halkında kullanabileceği yeşil alana dönüştürülmesini istedi.
 
Kent merkezinin tek nefes aldığı alan olarak görülen ve yıllardır paylaşılamayan Paşa Çiftliği'nin geleceği ile ilgili tartışmalar sürüyor. Bursa'nın merkezinde 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak yer alan Paşa Çiftliği'nin 191 dönümünün 4 hissedardan biri tarafından Mayıs ayında tapu harcı olan 943 bin TL karşılığında İller Bankası'na satılmasına tepki ise büyüyor. Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, 120 hektarlık alanda rant kaygısının söz konusu olduğunu söyledi.
 
METREKARESİ 25 KURUŞA
 
Alanın metrekaresi 25 kuruştan satılmasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Kaya, birinci derece Sit alanı olarak tescillenen arazi ile ilgili geçmiş dönemlerde park yapılması için çalışmalar olduğunu hatırlattı. Soğanlı Botanik Park, Merinos ve Kültür Park ile kesiştiği için bölgenin hayati önemi bulunduğunu kaydeden Kaya, "Tüm yeşil alanlarla bağlantı kurularak Bursa'nın kalbinde tüm Bursalılara hizmet edebilecek park ve yeşil alan oluşturulabilir. Tüm dünyanın özendiği her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan New York Central Park örneği ile benzeşen bir düzenleme yapmak mümkün. Tam tersi bir karar alınarak 'arsadan kamu yayarı için en üst seviyede gelir elde edilebilmesi amacıyla arsanın en etkin ve verimli kullanım analizi yapılacaktır' ibaresi maksimum ran elde edilmesinin önünü açacaktır" dedi.
 
İTİRAZLAR YAPILACAK
 
Kaya, projenin 1/1000 ölçekte gerçekleştirilerek sır gibi saklandığını belirterek, bölge ile ilgili planların arsa sahiplerini mağdur etmeden, Bursa'nın gerçek ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Çiftlik sahiplerinden Ali Muhittin Dinçsoy'un yapmayı planladığı 'yaşam alanı' projesinin daha kabul edilebilir olduğunu söyleyen Başkan Nizamettin Kaya, satılan alan ile ilgili projeler ortaya çıktığında gerekli itirazlarını yapacaklarını da sözlerine ekledi.
 
Kaynak: DHA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Park O'live Projesi Çanakkale'de Yükseliyor


Daha önce şehir Manzara projesini hayata geçiren Karpaş Karacanlar İnşaat tarafından Çanakkale'de konumlandırılan Park O'live projesinde 220 daire bulunuyor..

 

Çanakkale'de 36 bin metrekarelik alan üzerinde Karpaş Karacanlar İnşaat tarafından hayata geçirilmekte olan Park O'live projesinde kullanım alanları 75 metrekare ile 165 metrekare arasında değişen 2+1, 3+1 ve 4+1 tiplerinde toplam 220 daiere bulunuyor.
 
2018 yılının Kasım ayında teslim sürecine girmesi beklenen Park O'live projesi açık yüzme havuzu, basketbol sahası, çocuklara özel oyun alanı, çocuklara özel yüzme havuzu, güneşlenme terası, tenis kortu, kapalı yüzme havuzu, yürüyüş parkuru gbi sosyal donatılara da sahip. 
 
Deniz manzaralı konuşu ile dikkat çeken Park O'live projesi Onsekiz Mart Üniversitesi'ne 5 dakika, Özel hastaneye 10 dakika, yeni devlet hastanesine ve üniversite hastanesine 5 dakika, Doğa Koleji ve Çanakkale Koleji'ne 10 dakika uzaklıktaki konumu ile de ulaşım avantajı sağlıyor.
 
 
03-08-2013
Bu haber toplam 3810 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?