En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 18.03.2018 15:52
Kuşadası Restore Ediliyor

Kuşadası Restore Ediliyor

Kuşadası Belediyesi, Camiatik Mahallesi'nde restorasyon çalışmalarına başlanacağını açıkladı..

 

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası’nın simgesi Güvercinada, su kemerleri ve KEGEV ile ortaklaşa kent müzesi yapılacak olan Camiatik Mahallesi’ndeki binada restorasyon çalışmalarına başlıyor. 
 
Kuşadası Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısındaki en önemli kararlar restorasyon çalışmaları konusunda verildi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün restorasyon çalışmaları için ödenek talebini değerlendiren belediye meclisi oybirliğiyle bu talebi kabul etti. Buna göre, Kuşadası’nın simgesi konumundaki tarihi Güvercinada’nın daha önce anıtlar kurulu tarafından projesi onaylanan iç kale ve sur duvarlarının restorasyon çalışmasının önü açılmış oldu. Aynı kararda, yine projesi anıtlar kurulu tarafından onaylanmış olan tarihi su kemerlerinin restorasyonu için de bütçe aktarımı onaylandı. Bunun yanında, mülkiyeti Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’na ait olan Yıldırım Caddesi’ndeki tarihi ve tescilli binanın anıtlar kurulu tarafından onaylanan restorasyon projesi de meclisin aldığı kararla birlikte hayata geçirilecek. Belediye ile KEGEV arasında gerçekleştirilen proje ile restorasyon çalışmasının ardından söz konusu bina Kent Müzesi olarak faaliyet gösterecek. Restorasyon çalışmaları sırasında Aydın Valiliği, Güvercinada için yüzde 62 ve su kemerleri için de yüzde 50 oranında katkı payı sağlayacak. Kent Müzesi için de valilikten katkı payı talebinde bulunuldu.
 
Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Güvercinada, su kemerleri ve kent müzesi için restorasyon uygulamalarının belediye tarafından yapılacağını belirterek, bu yapılacak çalışmaların kent tarihi ve kültürünün yaşatılması ve korunması açısından büyük önem taşıyan projeler olduğunu söyledi.
 
Kaynak: İHA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kruvaziyer Gemileri Yeniden Kuşadası'nda


Darbe girişimi sonarında Kuşadası limanına uğramaktan vazgeçip rota değiştiren kruvaziyer gemileri, limana yeniden giriş yapmaya başladı..

 

‘Celestyal Olympia’ ve ‘Celestyal Cristal’ isimli 2 bin 500 yolcuya sahip olan kruvziyer gemisi 24 Temmuz Pazar sabahı Kuşadası Ege Ports Limanı’na yanaştı. Gemi ile gelen turistlerden bir kısmı Efes Antik Kenti ve Meryemana Kilisesi turuna katılırken, bir kısmı da ilçe merkezinde alışveriş yaptı.
 
Liman yönetimi tarafından yapılan açıklamada, darbe girişimi sonrasında rota değiştiren acentelerin 24 Temmuz 2016 tarihi  itibariyle normale döndüğünü ve yeniden Kuşadası'na gemilerini sevk etmeye başladıkları bildirildi.
 
09-07-2012
Bu haber toplam 3861 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?