En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 18.03.2018 06:15
Kuşadası Belediyesi'nden 'Yeni İnşaat Ruhsat Sistemi'

Kuşadası Belediyesi'nden 'Yeni İnşaat Ruhsat Sistemi'

Kuşadası Belediyesi, İnşaat Ruhsat İşlemlerinde yeni bir uygulama başlatarak imar durumu belgesinin 7, yapı kullanım belgesinin 10 ve yapı inşaat belgesinin ise en geç 15 gün içinde verileceğini açıkladı..

 

Kuşadası Belediyesi'nin başlatığı yeni bir uygulamayla imar durumu belgesi 7 gün, yapı kullanım belgesi 10 gün ve yapı - inşâat belgesi en geç 15 gün içerisinde verilecek. 
 
Yeni ruhsat sistemi Kuşadası Belediyesi tarihinde ilk kez uygulamaya konuluyor. Başkan Altungün, "Seçim öncesinde verdiğimiz sözleri tek tek yerine getiriyoruz. Sırada başka hizmetlerde yapacağımız yenilikler var" dedi.
 
Kuşadası Belediyesi, imar ruhsat işlemlerinde devrim niteliğinde yeni bir uygulama başlatıyor. Buna göre gerekli evraklarını tamamlayarak çeşitli imar kategorilerinde başvuru yapanlara belirlenen günler içerisinde ruhsatları mutlaka verilecek. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün’ün onayıyla yayınlanan ilan ve bildirilerde, 3194 sayılı imar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince belirtilen belgeler tamamlandıktan sonra müracaat tarihinden itibaren imar durum belgesi başvurularında 7 gün, yapı kullanım belgesi başvurularında 10 gün, yapı-inşaat ruhsatı belgesi başvurularında ise 15 gün içerisinde verilecek. Eksik belgeyle yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Ayrıca, uygulamayla ilgili öneri ve şikayetlerde mutlaka değerlendirmeye alınacak. Bu konuda vatandaşlar her türlü öneri ve şikayetlerini sözlü ve yazılı olarak Belediye Başkan Yardımcısı Adem Testici’ye ya da elektronik posta yoluyla baksan@kusadasi.bel.tr adresine yapacak.
 
İmar işlemlerinde devrim olarak nitelendirilen yeni sistemin Kuşadası'nda ilk kez uygulamaya konuluyor. Kuşadası Belediye Başkanı M.Esat Altungün, “ Çeşitli imar işlemlerinde gerçekleştirdiğimiz bu radikal uygulama vatandaşlarımız için büyük kolaylıklar getiriyor. Artık 'bugün git yarın gel' şeklindeki klasik uygulama geride kalmıştır. Evraklarını tamamlayan herkes ruhsatını belirlenen gün içerisinde mutlaka alacaktır. Bu karar on yıllardır spekülasyon konusu yapılan imar işlerinde bir devrin niteliğindedir. 2009 Yerel Seçimlerinde bildirgelerimizde verdiğimiz sözleri teker teker yerine getiriyoruz. Şimdi sırada başka yenilikler var. Amacımız Kuşadası halkına daha iyi hizmet verebilmektir" dedi.
 
 
Kaynak: İHA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
28-03-2012
Bu haber toplam 6036 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?