En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 18.03.2018 15:46
Kentsel Dönüşümün İlk Kira Yardımı Esenler'e

Kentsel Dönüşümün İlk Kira Yardımı Esenler'e

Kentsel dönüşüm çalışamları kapsamında riskli binasını dönüştürecek ailelere yapılacağı açıklanan kira yardımı ilk olarak İstanbul Esenler'de başlayacak..

 

5 Ekim’de Türkiye genelinde başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk kira yardımı İstanbul’un Esenler semtindeki riskli binasını dönüştürecek 2 bin aile için ilçe belediyesine 10 milyon lira olarak aktarıldı.
 
Kamuoyunda ‘Kentsel Dönüşüm Yasası' olarak bilinen ve 6.5 milyon yapının yıkılmasını öngören Afet Yasası kapsamında, ilk Kira ödemesi İstanbul'un Esenler semti için yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümden etkilenecek olan 2 bin aile için ilçe belediyesine 10 milyon liralık ödeme yaptı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Ekim'de start verilen Kentsel Dönüşümün ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dönüşüm projesinden etkilenecek yapı sahiplerini belirlemeye başladı. Bu kapsamda İstanbul Esenler'de dönüşüm çalışmalarından 2 bin ailenin etkileneceği belirlendi. Bakanlık, ev sahiplerine aylık 500 lira, kiracılara ise taşınmaları için bin liralık defaten yardım yapılmasını kararlaştırdı. Kira yardımları için 10 milyon liralık kaynak ayrıldı. Söz konusu kaynak Belediye hesaplarına aktarıldı. Belediye, çürük binalarını terk eden ev sahiplerine ise evden çıkış tarihlerini baz alarak kira yardımında bulunacak. Ödenek başka amaçlar için ise kullanılmayacak.
 
Söz konusu yapı sahiplerine, Konut ve işyeri yardımı kredisi de verilecek. Riskli binalarını boşaltan yapı sahipleri, 500 bin liraya kadar Kredi kullanabilecekler. Bu çerçevede, kredinin faizlerinin belirli kısmı bakanlık tarafından karşılanacak.
 
Krediye devletten katkı var
 
Alınan karar doğrultusunda güçlendirme ve Konut yapım Kredi faizinin 4 puanı, iş yeri yapım kredilerinin ise 3 puanı devlet tarafından ödenecek. Örneğin, yüzde 9 faizle kullanılan bir kredinin faizinin yüzde 4'ünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlenecek. Yapı sahibi ise faizin sadece 5'ini ödeyecek. Aynı haklardan, çürük binalarda son bir yıldır oturan Kiracılar da yararlanacak.
 
 
Kaynak: Star

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Beyoğlu Kentsel Dönüşüm Projesi Başladı


TOKİ tarafından İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında 397 konut ve 20 dükkan ile 435 araç kapasiteli otopark yapılacak..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında hayata geçirilecek olan 397 konut ve 20 dükkanlık proje kapsamında çalışmalara başlandı. 43 adet 1+1, 318 adet 2+1, 31 adet 3+1 ve 5 adet 4+1 dairenin yer alacağı projenin yapım işi ihalesi ise 15 Mart Çarşamba günü gerekleştirildi.
 
 
Konut ve dükkanların yanı sıra 435 araç kapasiteli otoparkalanının da yer alacağı Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında toplam 1,6 hektar alanda, yerinde dönüşüm uygulanacak.
 
26-11-2012
Bu haber toplam 6069 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?