En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 22.03.2018 11:41
İskenderun Limanı'na 200 Milyon Dolarlık Yenileme

İskenderun Limanı'na 200 Milyon Dolarlık Yenileme

Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Cem Aysel , İskenderun Limanı'na 1,5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yaparak limanı baştan aşağı yenilediklerini belirtti..

 

 Limakport İskenderun Limanı'nın gelişimi hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlene bilgilendirme toplantısında açılış konuşmasını yapan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkam Ebru Özdemir şunları kaydetti:
"Limak'ın yeni yatırımlarıyla Limakport İskenderun, şu an 550 metre uzunluğundaki rıhtımı, 15,5 metre su derinliği, 200 bin metrekarelik istifleme sahası, kara ve demiryolu bağlantısına sahip kapalı ambarları ve modern ekipmanları ile konteynır elleçlemeye hazır hale geldi."
 
İskenderun Limanı'na 1.5 yıl gibi bir sürede  200 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını vurgulayan Limak İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Cem Aysel, " Uluslarası gemilerin konteynır alanı için uygun olmadığından limanı baştan aşağı yeniledik. Ayrıca, konteynır elleçlemesi için sipariş edilen STS ve RTG vinçler temmuz ayında işletmeye alınacak. İlk etap yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, 2013 yılı sonunda limanın kapasitesi yıllık 1.3 milyon TEU'ya ulaşacak.” diye konuştu.
 
Adana OSB'nin İskenderun ile Mersin limanlarının tam ortasında bulunduğu için firmalar açısından daha ekonomik bir alternatif olduğunu ifade eden Cem Aysel, şöyle devam etti: “Bizim ücret tarifemiz Mersin'e göre yüzde 25 daha düşük. Artık bölge ithalat ve ihracatçımızın bir alternatifi var. Yaptığımız 200 milyon dolarlık yatırım 120 milyon dolarlık kısmını sadece inşaata harcadık. İskenderun Limanı çok eski. 70'li yıllardan beri hiçbir şey yapılmamış. Yeni rıhtımlar ve değişiklikler yaparak alt yapısını sağlamlaştırdık ve büyük hacimli gemilerin yanaşabileceği hale getirdik.”
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ataköy Mega Yat Limanı Projesi Oylamasından 'Evet' Yanıtı Çıktı


Bakırköy Belediyesi tarafından Ataköy Yat Limanı projesinin yapılıp yapılmamasına yönelik gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasından evet yanıtı çıktı.

 

Bakırköy Kaymakamlığı'nın, OHAL gerekçesi ile Ataköy Yat Limanı projesine ilişkin referandum yapılamayacağını bildirmesi üzerine referandum yerine kamuoyu araştırması yapan Bakırköy Belediyesi, Özgürlük Meydanı'na sandık kurarak vatandaşlara "Yat Limanı ister misiniz?" diye sordu. Yapılan kamuoyu araştırmasına 3 bin 458 kişi katılırken katılımcılardan 1988'i 'Evet',  1453'i ise 'Hayır' yönünde oy kullandı.
 
Ataköy'e yapılması planlanan mega yat limanına ilişkin düzenlenen ve saat 09:00'da başlayıp 17:00'de sona eren kamuoyu araştırmasında, halkın çoğu limana 'evet' derken bazı vatandaşlar ise evet ve hayır yönünde cevap istemeden önce projeye ilişkin halkın bilgilendirilmesi gerektiğini, katılımcıların ciddi bir kısmının projeden habersiz olarak oy kullandığını belirtti.
 
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu oyunu yat limanının yapılmaması yönünde kullandığını, belediye olarak projeye hiçbir zaman onay verediklerini, oylamanın hukuki açıdan bir bağlayıcılığı olmamasına rağmen  kamu vicdanının hukuk üzerinde mutlaka etkisi olacağını söyledi.
 
22-11-2013
Bu haber toplam 3954 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?