En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 18.03.2018 02:13
Hacizli Köye Alıcı Çıkmadı

Hacizli Köye Alıcı Çıkmadı

Kredi borçları yüzünden yüzde 80'i hacizli olan Sakarya'nın Kocaali ilçesine bağlı Açmabaşı köyüne alıcı çıkmadı.
Köylülerin kredi borcu nedeniyle yüzde 80'i haczedilen Açmabaşı köyüne ilk satışta alıcı çıkmadı. Muhtar Hoşgör, "Bıraksınlar biz satalım. Köylü şehre inemiyor. Jandarma gördüğünüz zaman kaçın diyoruz" dedi
Sakarya'nın Kocaali ilçesine bağlı Açmabaşı köyünde yaşayan vatandaşlar; gübre, mazot, traktör gibi ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi çekti. Ektikleri fındığı satınca borçlarını kapatacaklarını düşünüyorlardı. Ancak, evdeki hesap çarşıya uymadı. Ürünlerin bedeli, krediyi ödemeye yetmedi. Melen Projesi kapsamında, arazilerinin bir kısmı da istimlak edilince köylülerin eli kolu bağlandı. Borç, faizleriyle birlikte yaklaşık 3.5 milyon liraya ulaştı. Ardından bankalar haciz işlemine başladı. Toplam 250 haneli köyde, 57 tapuya ipotek konuldu; 845 dönüm arazi haczedildi. Ancak, dün 5 dönüm arazi ve 2 katlı bir ev için icra dairesinde yapılan ilk satışa kimse katılmadı. Köylüler de, arazilerini bizzat ve değerinden satarak borçlarını bankaya ödemeyi önerdi. Her kredi için 2 kefilin olduğu köyde yaklaşık 90 kişinin hacizle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Muhtar Alim Hoşgör, "Komşularımız 30 ila 160 bin lira arası para çekti. Faizleriyle birlikte 2-3 katına çıktı. 20 köylümüz için yakalama kararı var. Köylümüz şehir merkezine inemiyor. Onlara, 'Jandarma gördüğünüz zaman kaçın' diyoruz. Bölgede herkes birbiriyle akraba, komşu. Köye kimsenin talip olmaması da bu yüzden" dedi. 
 
BIRAKSINLAR BİZ SATALIM 
Hoşgör, "Fındık fiyatları düştü. Baraj projesi içindeki araziler ile dışında kalan araziler arasındaki fiyat farkı büyük. Bankalar arazilerimizi devletin belirlediği değer üzerinden değil kendi belirlediği değer üzerinden satmaya çalışıyor. Bu adaletsizliğin giderilmesi için BDDK'nın hareke geçmesi lazım. Bıraksınlar arazileri biz satalım. Banka istimlak sahası içinde kalan arazileri satmayacağını açıkladı. Bizim mücadelemiz bu yerleri kurtarmak. Çünkü baraj sahası içinde kalan arazilerimiz değerlenecek" diye konuştu. Arazisi ipotek altına alınan köylülerden Şaban Girgin, "Fındık parası ödenince kredi borcumuzu ödeyeceğimizi düşündük. Ancak, fındık bir anda 7 liradan 2 liraya düşünce ödeyemedik. Bu arazilerin dönüm değeri 30 bin lira. Banka bunu 6 bin 500 lira olarak hesaplıyor" dedi. 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sakarya'da Günlük Kiralık Evlere 114 Bin TL Ceza


Sakarya Emniyet Müdürlüğü, Sakarya'nın Serdivan ilçesinde Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne kayıt olmadan günlük olarak kiraya verilen evler için 10 bin lira ceza kesti..

 

Sakarya'nın Serdivan ilçesinde Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne dahil olmadan günlük olarak kiraya verildiği tespit edien evler için 10 bin lira ceza kesildi.
 
Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, son yıllarda kafaları karıştıran ve farklı düzenlemeler bulunan günübirlik dairelere ilişkin yapılan araştırma sonucunda toplam 11 ev sahibine, sisteme bildirimde bulunmadan günlük kiralama yaptığı gerekçesi ile para cezası uygulandı.
 
Serdivan ilçesinde apart benzeri konutlarını Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne dahil etmeden günübirlik olarak kiralaya verdiği saptanan 11 mal sahibine Kimlik Bildirme Kanunu'nu ihlal kapsamında 10'ar bin 383'er liradan toplam 114 bin 213 lira idari para cezası uygulandı.
10-01-2012
Bu haber toplam 11808 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?