En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 21.03.2018 03:22
Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten İlk Okul

Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten İlk Okul

Bahçelievlier Kazım Karabekir İlk ve Ortaokulu, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık projesi kapsamında yenilenerek güneş enerjisinden elektrik üreten ilk okul oldu.

 

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık projesi kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilen Bahçelievlier Kazım Karabekir İlk ve Ortaokulu, güneş enerjisi sistemi ile elektrik üretiyor. 
 
Sistemden kayıt alınmaya başlandığı 24 Nisan 2012′den 22 Ocak 2013′e kadar toplam 4 bin 930 kilowatt enerji üretildi, 9 bin 365 kilogram karbondioksit salınımı engellendi. “Enerji Verimli Akıllı Okul” projesi, İstanbul’da ilk kez bir devlet okuluna güneş panelleri ve Türkiye’de ise bir eğitim kurumunda ilk defa bir “güneş ağacı” ile solar performans izleme sisteminden oluşan güneş enerjisi sistemi kuruldu.
 
Kaynak : Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Karapınar Güneş Enerjsisi Santraline 4 Talip


Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" için düzenlenen ihalede 4 firmadan teklif geldi..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulması planlanan "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" projesine ilişkin ihalesi için 4 firma yabancı ortaklarıyla birlikte başvuru yaptı. 
 
Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde yer alan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar YEKA ihalesi için Limak - CMEC - Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyoncu - Hanwha Grubu, Çalık Enerji - Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu olmak üzere 4 katılımcı teklif sunarken yarışmanın 20 Mart 2017 tarihinde alım garantisi olan elektrik fiyatı üzerinden "açık eksiltme" yöntemiyle yapılacağı belirtildi.
 
Söz konusu yarışma kapsamında, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulacak ve 10 yılda AR-GE yapmak koşulu ile Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi gerçekleştirilecek.
 
 
 
 
14-02-2013
Bu haber toplam 3771 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?