En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 19.12.2014 01:05
Gaziantep Yeşil Ev Projesi Bölgeye Model Olacak

Gaziantep Yeşil Ev Projesi Bölgeye Model Olacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile projelendirilen Yeşil Ev enerji verimliliği ve tasarrufu ile bölgeye model olurken alternatif turizme katkı sağlayacak..

 

Gaziantep Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle hazırlanan 'Yeşil Ev Projesi kendi enerjisini üreten çevreci teknolojisiyle bölgede model olacak.
 
Yeşil çatı, ısı yalıtımı, enerji verimliliği, yağmur suyunun yeniden kazanımı, akıllı bina uygulamaları gibi pek çok uygulamanın bir arada kullanılacağı proje alternatif turizme de katkı sağlayacak.
 
Ayrıntıları Enerji Dergisi'nde yayınlanan proje İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından açılan Turizm Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan sözleşme ile birlikte hayata geçti.
 
Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, yeşil çatı, ısı yalıtımı, enerji verimliliği, yağmur suyunun yeniden kazanımı, akıllı bina uygulamaları gibi pek çok uygulamanın bir arada kullanılacağı projenin bütçesinin 504 bin 380 TL olduğunu aktarıyor.
 
Bina yalıtımında yoğunluğu yüksek yalıtım tabakalarının kullanılacağı "kabuk sistemi" uygulanacağını anlatan Göğüş şu bilgileri verdi:
 
Yüzde 80 enerji tasarrufu
"Yeşil Ev yüksek değerlerde yalıtım ile enerjiyi bina içinde tutabilen enerji tasarrufunu minimum %90 düzeyinde gerçekleştiren, kendi enerjisini üreten çevreci bir bina teknolojisine sahip olacaktır. Normal bir evden %80 daha fazla enerji tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir. Yeşil Ev'de ısıtma enerjisi tüketimi hemen hemen sıfırlanacak olup, yalıtım şartnamelerine uygun müstakil diğer evlerden daha az karbondioksit salınımını sağlanacaktır"
 
Ev engellilerin ziyaretine uygun olarak tasarlandı.
 
Kaynak: Sahibinden.com/projeler
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Gaziantep'te AVM'yi Yıkıp Yerine Park Yapacaklar


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte bulunan bir alışveriş merkezinin yıkılarak yerine park yapılacağını ve söz konusu alana çınar ağaçlarının dikileceğini açıkladı..

 

Özellikle son yıllarda gayrimenkul, ticari gayrimenkul ve enerji projeleri sebebiyleartan  yeşil alan katliamı büyük tepkilere neden olurken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, alışılmışın dışında bir açıklamaya imza atarak kentte bulunan bir alışveriş merkezinin yıkılarak söz konusu bölgenin yeşil alana dönüştürüleceğini belirtti.
 
Gaziantep kent merkezinde bulunan 100. Yıl Parkı'nda yer alan ve "Bedesten" isimli alışveriş merkezinin yıkılıp, yerinin yeşil alana dönüştürüleceğini açıklayan Şahin, şehirlerin meydanları ile anıldığını bu bağlamda Gaziantep'teki demokrasi Meydanı'Nın da genişletilerek kente yakışır bir hale getirilmesi için çalışma başlattıklaırnı söyledi.
 
1990’lı yıllarda şehrin göbeğinde inşa edilen ve vatandaşların rahatsız olduğu alışveriş merkezinn yıkılacağını açıklayan Şahin, söz konusu alışveriş merkezinin erkek öğrenci yurduna dönüştürülmesi kararı alındığını ancak daha sonra bu kararın değiştirildiğini söyledi.
 
5 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip olan ve altında da üç katlı kapılı otopark alanı olan AVM'nin  yerine Çınar aaçları dikileceğini de belirten Şahin, söz konusu AVM'nin belediyeye takas yolu ile geçtiğini de sözlerine ekledi.
 
 
 
13-08-2012
Bu haber toplam 4677 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?