En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 01.03.2015 18:40
Gaziantep Yeşil Ev Projesi Bölgeye Model Olacak

Gaziantep Yeşil Ev Projesi Bölgeye Model Olacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile projelendirilen Yeşil Ev enerji verimliliği ve tasarrufu ile bölgeye model olurken alternatif turizme katkı sağlayacak..

 

Gaziantep Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle hazırlanan 'Yeşil Ev Projesi kendi enerjisini üreten çevreci teknolojisiyle bölgede model olacak.
 
Yeşil çatı, ısı yalıtımı, enerji verimliliği, yağmur suyunun yeniden kazanımı, akıllı bina uygulamaları gibi pek çok uygulamanın bir arada kullanılacağı proje alternatif turizme de katkı sağlayacak.
 
Ayrıntıları Enerji Dergisi'nde yayınlanan proje İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından açılan Turizm Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan sözleşme ile birlikte hayata geçti.
 
Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, yeşil çatı, ısı yalıtımı, enerji verimliliği, yağmur suyunun yeniden kazanımı, akıllı bina uygulamaları gibi pek çok uygulamanın bir arada kullanılacağı projenin bütçesinin 504 bin 380 TL olduğunu aktarıyor.
 
Bina yalıtımında yoğunluğu yüksek yalıtım tabakalarının kullanılacağı "kabuk sistemi" uygulanacağını anlatan Göğüş şu bilgileri verdi:
 
Yüzde 80 enerji tasarrufu
"Yeşil Ev yüksek değerlerde yalıtım ile enerjiyi bina içinde tutabilen enerji tasarrufunu minimum %90 düzeyinde gerçekleştiren, kendi enerjisini üreten çevreci bir bina teknolojisine sahip olacaktır. Normal bir evden %80 daha fazla enerji tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir. Yeşil Ev'de ısıtma enerjisi tüketimi hemen hemen sıfırlanacak olup, yalıtım şartnamelerine uygun müstakil diğer evlerden daha az karbondioksit salınımını sağlanacaktır"
 
Ev engellilerin ziyaretine uygun olarak tasarlandı.
 
Kaynak: Sahibinden.com/projeler
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Atatürk Havalimanı Yeşil Alana Dönüştürülebilir


Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. havalimanı kapsamında 600 bin ağacın işlem göreceğini ve bölgeye 5 milyon ağaç dikileceğini belirtirken Atatürk Havalimanı'nın ise yeşil alana dönüştürülebileceğini söyledi..

 

İnşaat çalışmalarının devam ettiği 3. havalimanını ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplam 32 milyar 890 euroya tamamlanacak olan projenin ilk bölümünün 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılacağını ve proje tamamlandığında toplam 150 milyon yolcuya hizmet vereceğini söyledi.
 
Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre, 3. havalimanı projesi için topografik olarak en doğru bölümün seçildiğini ve söz konusu alana 5 milyon ağaç dikileceğini de belirten Davutoğlu, ayrıca dolar kurundaki artışın projeyi olumsuz etkilemeyeceğini de söyledi.
 
İnşaat alanını helikopterle inceleyen Davutoğlu daha sonra düzenlediği basın toplantısında, 3. havalimanı projesinin gurur verici olduğunu, çünkü ülkenin ekonomik gücünü yansıttığını, malyet itibariıyla projenin dünyadaki en büyük, süper, mega projeler arasında yer aldığını, tesisin yapımının 10 milyar 247 bin Euro iel gerçekleşeceğini, toplamda ise 32 milyar 890 milyon Euroluk bri maliyetin sözkonusu olduğunu açıkladı.
 
150’den fazla havayolu şirketinin kullanacağı 3. havalimanının 4 fazda tamamlanacağını da belirten Davutoğlu, bölgede bulunan 600 bin ağacın işlem göreceğini, ancak proje kapsamında bölgeye 5 milyon ağaç dikileceğini ve peyzaj düzenlemesi yapılacağını söyledi.
 
3. havalimanının işletme aşamasında 120 bin kişiye istihdam sağlayacağını da belirten Davutoğlu, projenin isminin ise henüz ilan edilmediğini belirterek, "Bebek doğsun karar veririz” yanıtını verdi.
 
Atatürk Havalimanı’nın nasıl değerlendirileceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Davutoğlu,  Atatürk Havalimanı'nın yeşil alana dönüştürülebileceğini söyledi.
 
13-08-2012
Bu haber toplam 5577 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?