En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 18.03.2018 07:44
Gaziantep'te Dönüşüm Atağı

Gaziantep'te Dönüşüm Atağı

Gaziantep Şehitkamil'de başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk olarak Seyrantepe'de bin 610 inşa eden belediye dar gelirli 600 haneyi yeni evlerine kavuşturdu.

Gaziantep, Şehithamil Belediyesi tarafından yürütülen dönüşüm projeleri hız kesmeden hayata geçiriliyor. İlk etapta Seyrantepe’de 1610 konut inşa eden Şehitkamil Belediyesi, dar gelirli vatandaşlardan oluşan 600 haneyi yeni evlerine kavuşturdu.

Bölgede yapılan kentsel dönüşümde belediye, önce dönüşüm bölgesindeki evlerin değerini belirliyor. İnşaat maliyeti ve arazi değeriyle birlikte nakit olarak araziyi hak sahiğlerinden satın alıyor.
 
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, bunun için İller Bankası’ndan kredi tahsis ettirdiklerini söyleyerek “Belediye olarak araziyi biz satın alıyoruz. Sonra planlarımızı yapıp insanlara istedikleri yerde yaşama şansı sunuyoruz. İstersenz buradaki yeni evlerden alın isterseniz başka bölgeye taşını diyoruz” diyor.
 
Fadıloğlu, arsayı İller Bankası’ndan vadeli olarak aldıklaını da söyleyerek yeni gerçekleştirilecek projeleri de bu kaynakla yaptıklarını belirtti. Fadıloğlu, “”Şu anda mevcut rezerv alanları oluşturuyoruz. Dönüşüme başlamak için rezerv alanları oluşturmak şart. Yerinde dönüşüm mümkün değil” diye konuşuyor.
 
Bu yöntemle Şirinevler bölgesinde 288 alt gelir gurubuna 33 bin TL’den 58 metrekarelik 1+1 daireler sattıklarını söyleyen Fadıloğlu, “Bu evler hemen satıldı. Ancak bu bölgede kalabalık nüfus yaşadığında 1+1’ler yetmedi. Bundan sonra alt gelir grubuna yönelik 2+1 ve 3+1’ler yapacağız” dedi.
 
Gaziantep’e Etiler’i getiriyor
Belediyenin dönüşümle ilgili çalışmalarının İpekyolu’nun kuzey ve güney aksı, Onat Kutlar Mahallesi, Selimiye Mahallesi ve Karşıyaka bölgesinde devam ettiğini belirten Fadıloğlu, “Hazine arazilerini TOKİ’ye sıfır maliyetle verilirse halk da bu konutlara çok daha rahat ulaşabilir” diyor.
 
Sadece alt gelir gurubu değil üst gelir grubuna yönelik de projeler geliştireceklerini söyleyen Fadıloğlu, İbrahim 2 bölgesinde 7 milyon metrekare arazide üst gelir grubuna yönelik konutlar yapacağız. Bu proje için revizyon çalışmalarını tamamladık. İmar Kanunu’nun 18. maddesini uygulayarak bu projeyi de hayata geçireceğiz” diye konuştu.
 
İbrahim 1 bölgesinde İstanbul’daki Etiler gibi üst gelir grubunun yaşadığı bör bölge yarattıklarını söyleyen Fadıloğlu, İbrahim 2 bölgesinde de yeni bir lüks alan yaratacaklarını açıkladı.
 
 
kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Beyoğlu Sütlüce'de Kentsel Dönüşüme Başladı


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında inşa edeceği 397 konut ile 20 dükkân için ihale gerçekleştirdi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Beyoğlu İlçesi'nde uygulanacak olan “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yaptıracağı 397 konut ile 20 dükkânın yapım işi için 15 Mart 2017 tarihinde ihale düzenledi.
 
 
Söz konusu ihale kapsamında ihale kapsamında 43 adet 1+1, 318 adet 2+1, 31 adet 3+1 ve 5 adet ise 4+1 konut, 20 dükkan ile dini tesis(külliye), otopark ile altyapı ve çevre düzenleme işi yer aldı.
 
 
TOKİ ile Beyoğlu Belediyesi arasında 02.06.2015 tarihinde imzalanan protokol kapsamında başlatılan İstanbul Beyoğlu, Örnektepe-Sütlüce Kentsel Dönüşüm Projesi ile uygulama alanındaki plansız, tapusuz çoğunluğu ruhsatsız 282 konut ve 18 dükkân için yerinde dönüşüm uygulanacak.
18-10-2012
Bu haber toplam 4827 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?