En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 17.03.2018 08:14
Gaziantep'in Çehresi Değişiyor

Gaziantep'in Çehresi Değişiyor

TOKİ ile kentsel dönüşüm protokolü imzalayan belediyeler Gaziantep'te kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bir yandan kamulaştırılan binaları yıkarken diğer yandan da depreme dayanıklı konut üretiyor..

 

TOKİ ile kentsel dönüşüm protokolü imzalayan Gaziantep'teki belediyeler,  hem kamulaştırılan binaların yıkımını sürdürüyor hem de depreme dayanıklı konut yapıyor.
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, nüfus bakımından Türkiye'nin beşinci büyük ilçesi olan Şahinbey'de geçen yıl itibariyle 757 bin kişinin yaşadığını ve ilçenin yüzde 80'inin çarpık yapılardan oluştuğunu tespit ettiklerini belirterek, hızlı konut üretimi ve kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini söyledi.
 
Tahmazoğlu, ''Biz 3 yıldan beri çarpık yapılaşmayla ciddi mücadele ediyoruz. Bu çerçevede çarpık yapılaşan 487 binayı yıktık. Yıktığımız evlerde gördük ki hepsi üst üste yığılma olarak yapılmış, depreme dayanıksız evler. Onun için 4 ayrı bölgede kentsel dönüşüm çalışması başlattık'' dedi.
 
Nuripazarbaşı bölgesinde 403 binayı kamulaştırdıklarını, 275'ini de yıktıklarını söyleyenTahmazoğlu; Yazıcık, Perilikaya, Serinevler ve Güzelvadi bölgelerinde de kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
 
Tahmazoğlu, ''Göreve geldiğiniz günden itibaren kentsel dönüşüm yapmak için 'çarpık yapılaşmaya dur' dedik. 2010 yılının başında TOKİ ile ilk kentsel dönüşüm protokolünü imzaladık. Son 2,5 yıl içinde 112 milyon TL kamulaştırma yaptık. Kentsel dönüşümü hızlı şekilde yapmaya devam ediyoruz" dedi.
 
3 BİNİN ÜZERİNDE YENİ KONUT
Yıkılan yerlerde modern konut alanları açtıklarını dile getiren Tahmazoğlu, Etiler'de 296 konutun tamamlandığını, hava alanı yolu üzerinde 702 konutun inşaatının hızla devam ettiğini, Nuripazarbaşı bölgesinde 400, Karataş'ta ise 2 bin konutun yapımına başlayacaklarını aktardı.
 
Gelecek yıl 3 binin üzerinde yeni konut yaparak teslim edeceklerini de açıklayan Tahmazoğlu, "En önemlisi depreme dayanıklı olacak. Böylelikle vatandaşlarımızın yaşam standardı yükselecek'' dedi.
 
UCUZ KONUT İMKANI
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da arsa maliyetinin ucuz olduğu yerlerde konut üretmek istediklerini belirtti.
 
Seyrantepe'de, TOKİ ile bin 200 konutun yapımıyla ilgili protokol yapacaklarını anlatan Fadıloğlu, ''Kentsel dönüşüm ilan ettiğimiz bölgede kamulaştırmayla evini aldıklarımız, kurasız olarak buradan 2+1, 3+1 daire alabilecekler. Şirinevler'de belediye, mülkünü TOKİ'ye devrederek, vatandaşımızın ucuz konut almasını sağlayacak şekilde planlama yaptık. Belediye olarak dar gelirli vatandaşlara yaptığımız konutlarımız var'' diye konuştu.
 
Rıdvan Fadıloğlu, son bir yılda belediyenin öz kaynaklarıyla kamulaştırmaya 20 milyon TL harcadıklarını, İller Bankası'ndan ise 50 milyon TL kredi tesis ettiklerini de sözlerine ekledi.
 
 
Kaynak: AA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Şırnak Terör Mağdurları Konutlarına Başladı


Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, TOKİ tarafıdnan terör mağdurları için 1.268 konut ve 116 iş yeri inşa edileceğini söyledi..

 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu ve Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Başer , teröre mağdurları için inşa edilecek olan konutların yapımına başlanan Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Terör saldırılarında evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilmekte olan projede 1.268 konut ve 116 iş yeri bulunacak.
 
TOKİ'nin terör mağdurlarına yönelik toplu konut uygulamasının ilk etabında yer tesliminin yapıldığını belirten Bedirhanoğlu,  konutların 1 yılda tamamlanarak teslim edileceğini söyledi.
 
3,5 aylık bir süreç içinde 17 milyon lira içme suyu, 28 milyon lira kanalizasyon ihalesi, 105 milyonluk 105 kilometre sıcak asfalt ihalesi ile TOKİ'nin 1. etap ve 2. etap ihalelerinin tamamlandığını belirten Bedirhanoğlu, konut projesi kapsamında çalışmalara ise mevsim koşulları nedeniyle istedikleri kadar hızlı başlaymadıklarını söyledi.
 
 
 
01-06-2012
Bu haber toplam 5466 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?