En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 24.02.2018 10:12
Esenler'e Taş Camii Yapılacak

Esenler'e Taş Camii Yapılacak

Mimar Sinan tarafından tasarlanan Tophane'deki Kılıç Ali paşa Cami'nden esinlenilerek Esenler'e Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi yapılacak..
Esenler'de hayata geçirilecek Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi Osmanlı mimarisine uygun kesme taşlardan yapılacak.
 
Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı'nın ortaklaşa yapacağı taş cami, Mimar Sinan tarafından yapılan Tophane'deki Tarihi Kılıç Ali Paşa Camii'nin bir benzeri olacak.
 
Birlik Mahallesi'nde 1000 metrekarelik alanda Esenler halkı arasında 'Teneke Camii' olarak bilinen, tek katlı ve olası bir deprem felaketinde yıkılma riski bulunan Halil İbrahim Camii'nin yerine inşa edilecek taş cami, Osmanlı mimarisine uygun olarak dizayn edilecek. Kesme taşlardan yapılacak caminin ana kubbesinin her iki yanında şerefeli iki tane minaresi olacak. Minarelerin çevresinde de daha küçük kubbeler yer alacak. Mimarisi ve estetiği ile ilgi uyandıracak caminin ön ve yan cephelerinde de kemerler yer alacak. Esenler'e değer katacak olan taş caminin şadırvanı, avlusu ve çevre düzenlemeleri de camiye uygun bir şekilde tasarlanacak.
 
ÖRNEK; KILIÇ ALİ CAMİİ
 
Halil İbrahim Camii'nin tapu işlemlerinin bittiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Bin metrekare alan camiye tahsis edildi. Cumhuriyet tarihinin ikinci büyük taş camisi Esenler'e yapılacak. Özel bir proje hazırlandı. Gerekli hazırlıklar yapılıyor ve caminin temelini yakında atacağız. Cami, Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Camii'nin bir örneği olacak" dedi.
 
HAYIRSEVER YAPIYOR
 
Caminin bir hayırsever tarafından yapılacağını da kaydeden Göksu, "Hayırseverimiz bana geldi ve, (Başkanım biz buraya betondan cami yaparsak 100 yıl kalır. Taştan yapalım, kıyamete kadar kalır) dedi. Maliyeti iki katına çıkıyor caminin. Taş cami olduğu için zemin etüdü ve mühendislik hesaplarının titizlikle yapılması gerekiyor; ama biz en kısa zamanda bu işlemleri bitirip, burada ezan sesini gök kubbeye dinleteceğiz" şeklinde konuştu.
 
CUMHURİYET'İN İKİNCİSİ
 
Osmanlı mimarisine has kesme taş usulü Cumhuriyet'ten sonra ilk kez 1945'te yapılan Şişli Camii'nde kullanılmıştı Esenler'de inşa edilecek cami Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi olacak. Caminin mimari projesini, Mimar Ahmet Tanyolaç ve Mimar Kadir Fındıklıoğlu çizdi. Proje çalışmalarında sona gelindiğini belirten mimar Ahmet Tanyolaç, "Cami için kullanılacak taş numuneleri teknik üniversitelerde inceleniyor. Büyük ihtimalle küfeki taşı kullanılacak. Pencereler, kalem işleri, orijinal detaylara uygun olarak yapılacak" dedi.
 
Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Esenler Emlak Konutları’nın Değeri Belli oldu


Emlak Konut GYO, Esenler Belediyesi ve Eskon AŞ işbirliği ile inşa edilmekte olan Esenler Emlak Konutları projesinin değeri açıklandı..

 

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) - ESKON A.Ş - Esenler Belediyesi işbirliği ile Esenler Havaalanı Mahallesi’nde inşa edilmekte olan Esenler Emlak Konutları projesinin bugünkü değeri belirlendi.
 
Türkiye'de ilk “riskli alan” ilan edilen mahalleleri arasında yer alan  Esenler Havaalanı Mahallesi'nde yükselen Esenler Emlak Konutları'nın değeri Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) açıklandı. Yapılan açıklamada projede yer alan toplam 993 bağımsız bölümün anahtar teslim şartlarının yerine getirilmesi halinde bugünkü değeri 542 milyon 850 bin 818 lira olarak belirlendi.
 
İstanbul Esenler ilçesi sınırlarındaki 1095 ada, 16 no.lu parsel üzerinde konumlandırılan Esenler Emlak Konutları projesinden elde edilecek gelir üzerinden Emlak Konut GYO'nun payına düşen değer ise 40 milyon 14 bin 659 lira olarak hesaplandı.
20-06-2013
Bu haber toplam 3618 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?