En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 17.03.2018 08:06
Emirgan'daki Tarihi Köşk Restore Edildi

Emirgan'daki Tarihi Köşk Restore Edildi

Emirgan'da bulunan tarihi Mirgün Köşkü 150 yıl sonra aslına uygun olarak restore edildi..

Boğaz'ın en güzel ahşap evlerinden biri olan Emirgan'daki Mirgün Köşkü, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından  150 yıl sonra aslına uygun olarak restore edildi. 2 yıl süren rstorasyon çalışmalarında, köşkün doğal yapısı korunarak zarar görmüş parçalar özüne uygun olarak onarıldı, çürümüş kısımlar yenileri ile değiştirildi. Tanzimat döneminin en önemli eserlerinden biri olan köşk, adını 1900'lü yıllarda yaşayan ressam Ahmet Mirgün'den alıyor. Ressam Ahmet Mirgün, Boğaziçi'nin mimarisine şekil veren köşkü, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi'ne bağışlamıştı.

 
Dört katlı ve bin 500 metrekare arsa üzerine inşa edilen köşkte, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü'ne bağlı olarak bu yıl açılan Osmanlı Dönemi Karşılaştırmalı Müzik Lisans Programı ve ülkemizin en eski müzik topluluğu olan Türk Musikisi İcra Heyeti çalışmalarını sürdürecek.
 
 
Kaynak: Vatan

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Restorasyon Kredisinde Üst Limit 150 Bin TL Oldu


TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ tarafından sağlanan restorasyon kredisinde üst limitin 150 bin lira olarak güncellendiğini açıkladı..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 11 yılda 654 kültür varlığına 62 milyon lira destek verildiğini belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2005 - 2006 yıllarında 75 bin lira olan restorasyon kredisi üst limitini kademeli olarak artırarak 2016'da 150 bin liraya kadar çıkardıklarını söyledi
 
Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 150 bin lirakredi sağladıklarını belirten TOKİ Başkanı Turan, yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerektiğini hatırlattı.
 
TOKİ 'nin restorasyon kredisi için 29 Nisan 2016 tarihine kadar başvurulaırn alınacağını belirten Turan, başvuruların TOKİ'ye bizzat ya da TOKİ'nin İstanbul hizmet binası adresine kargo ve diğer posta araçları ile teslim edilebileceğini belirtti.
 
TOKİ restorasyon kredisinde başvuru şartlarına ise "www.toki.gov.tr/restorasyon-kredileri" internet adresinden ılaşmak mümkün.
 
 
 
25-01-2013
Bu haber toplam 4248 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?