En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 23.02.2018 20:19
Edirne'den Kars'a Hızlı Tren Projesi

Edirne'den Kars'a Hızlı Tren Projesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Edirne'de Ardahan'a uzanan hızlı tren hattı projesi için Çinliler ile pazarlık yapıldığını, Edirne-Kars arasında da hızlı tren hattı yapılmasını planladıklarını açıkladı..

 

Edirne'den Ardahan'a uzanan hızlı tren hattı için Çin ile masaya oturuldu. 35 milyar dolarlık finansman Uzakdoğlu ortak tarafından karşılanacak. Türkiye bu kez hızlı tren ağlarıyla örülecek
En büyük pürüz şu an Çin'in parça parça yapalım ısrarı, Bakan Yıldırım, sıkı pazarlık ediyorlar dediği Çinliler tek hat müzakeresinde...
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Edirne'den Kars'a tek bir hızlı tren hakkı planladıklarını, projede bunu diklemesine kesecek hatların da bulunacağını belirterek, Çin'e hattın birlikte inşa edilmesi teklifini götürdüklerini söyledi.
 
Akşam gazetesinde yer alan habere göre Yıldırım önceliklerinin hızlı tren olduğunu belirterek, "Çinlilerle ortak yapmak üzere görüşüyoruz. Bu hattı diklemesine kesen hızlı tren hatlarını da Trabzon, Adana, Erzincan gibi noktalara yayalım Çinlilerle tamamını beraber inşa edelim. Finansmanı siz sağlayın" ifadelerini kullandı.
 
Projenin 35 milyar dolarlık olduğunu da belirten Yıldırım, "Çinliler öncelikle detay projelerin netleşmesini bekliyorlar. Ancak onlar bütün olarak değil de, hızlı tren hatlarını parça parça yapmayı öneriyor. Üzerinde daha emek harcayacağız" dedi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İBB, İlk Sürücüsüz Metro Hattı İçin Kredi Talep Etti


Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olarak planlanan ve büyük bir kısmı tamamlanan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nun tamamlanması için 112 milyon euroluk kredi talebi tartışmalara neden oldu..

 

Temeli 2012 yılında atılan ve büyük kısmı tamamlanan, Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olarak planlanan ve büyük bir kısmı tamamlanan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nun tamamlanması için toplam 112 milyon euro tutarında kredi ile dış borçlanmaya gidilmesi yönündeki talep, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde gerginliğe neden oldu.
 
20 kilometre olarak projelendirilen söz konusu hattın güzergahında değişiklik yapılmadığı halde taahhüt edilen tarihte bitirilememesini eleştiren CHP'li Meclis üyeleri Metronun yanlış ve eksik projelendirildiğini, bu sebeple bir türlü tamamlanamadığını savundu.
 
Plan Bütçe Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu işbirliği ile hazırlanan rapora göre, 'Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri' projesi kapsamında, işin ilerleyişi sırasında işlevselliği artırmak, mevcut alanların verimli şekilde kullanılabilmesi, hatların entegre edilmesi, otopark ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, yapım güvenliğinin sağlanması gibi nedenlerle rojenin kalan işlerinin tamamlanabilmesi için' keşif artışı gerektiği;  564 milyon euro'luk tutara karşılık gelen işin tamamlandığı fakat metronun kalan bölümü için yüzde 19,99 oranında keşif artışı yapılmasının uygun bulunduğu ve keşif artışına karşılık gelen toplam '112 milyon euro tutarında kredi temin edilmesi' gerektiği belirtildi.
 
“Söz konusu metro hattının yaklaşık 18 ay önce tamamlanarak hizmete açılması gerekiyordu. Öte yandan tartışmalara neden olan teklif CHP'li üyelerin 'hayır' oyu vermesine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.
 
18-04-2012
Bu haber toplam 6156 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?