En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kent Haberleri 30.01.2015 20:30
Doğalgaz Sinop'a Ne Zaman Gelecek

Doğalgaz Sinop'a Ne Zaman Gelecek

AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Sinoplulara doğalgaz müjdesi verdi.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, geçen yıl ağustos ayında ihalesi yapılan doğalgaz boru hattının 2013 yılı ortalarında Sinop'a ulaşacağını söyledi.
 
Samsun'un Bafra ilçesinden Küçük Sanayi Sitesi'ne kadar olan ve 109 kilometreyi kapsayan Sinop doğalgaz boru hattı, yaklaşık 1.5 yıl içerisinde Sinop'a ulaşacak. 10 inç çapındaki borularla Sinop'a taşınacak olan doğalgazın yer tesliminden itibaren 600 takvim günü içerisinde Sinopluların hizmetine sunulmasının öngörülüyor. Boru hattının tamamlanmasına paralel olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından şehir içi dağıtım işi ihale edilecek.
 
Konuyla ilgili bilgi veren AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, doğalgazın Sinop'a gelmesiyle birlikte vatandaşların özellikle ısınma konusunda büyük bir rahatlığa kavuşacaklarını söyledi. Sinop Doğalgaz Boru Hattı'nın ihalesinin yapıldığını hatırlatan Mehmet Ersoy, "Doğalgazın ihalesi yapıldı. İnşallah 2013'ün ortalarında doğalgaz Sinop'a ulaşmış olacak. Tabii BOTAŞ'ın yaptığı ihale doğalgazı Samsun'un Bafra ilçesinden ilimize ulaştırılmasına yönelik bir ihale. BOTAŞ bunu yaptı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nda (EPDK) işletim ihalesinin hazırlıklarını devam ettiriyor. Onunda eşzamanlı olarak, daha doğrusu bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz. Ama teknik olarak bu hemen mümkün olmuyor. Onun için BOTAŞ çalışmalarının başlamasından sonra ancak o ihalenin yapılmasını sağlayabileceğiz. Yani boru hattının tamamlanmasına paralel olarak EPDK tarafından şehir içi dağıtım işi ihale edilecek" dedi.
 
Boru hattının nereye kadar geleceğine ilişkin soruşu yanıtlayan Mehmet Ersoy, "BOTAŞ'ın görevi doğalgazı ilin belediye sınırlarına kadar getirmek. Bu sanayi sitesi olabilir. Ya da daha uygun görülen bir noktaya kadar da olabilir. Ama en önemlisi 2013 ortalarına kadar Sinop belediye sınırları içerisine kadar doğalgazın gelmiş olması" diye konuştu.
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sinop Nükleer Santrali İçin İmzalar Haziran'da Atılabilir


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santral projesi için imzaların Hazirana yılında atılabileceğini belirtti..

 

Japonya seyahati öncesi, Nikkei gazetesiyle yaptığı söyleşide Sinop'ta kurulacak nükleer santral ile ilgili açıklamalarda da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  “Nükleer Santral Projesi Ev Sahibi Ülke Anlaşması hazirana kadar Meclis’ten geçecek” dedi. Bakan Yıldız, Türkiye tarafının hisse oranı ile ilgili olarak, “Yüzde 35-49 arasında düşünülüyor” dedi.
 
 Elektrik altyapısı sektöründe yer almaları için Japon şirketlere çağrıda bulunan Yıldız, şöyle dedi:
“Kahramanmaraş’ta termik santral kurulması yönünde çalışmalar devam ediyor. 10 milyar dolarlık bir proje. 6-7 bin megavat gücünde birçok termik santralin inşası planlanıyor. Türkiye, Katar ile müzakerelerini sürdürürken, Japonya’dan Mitsubishi Corporation ve Mitsui Co., ile Çinli şirketler ilgilerini beyan etmiş durumda. 2-3 ay içerisinde karar vermek istiyoruz.”
17-01-2012
Bu haber toplam 14010 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?