En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 21.03.2018 03:22
Yurt Dışında İş Yapan En Büyük Türk İnşaat Şirketleri

Yurt Dışında İş Yapan En Büyük Türk İnşaat Şirketleri

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2010 yılının 9 aylık döneminde müteahhitlik sektöründeki büyüme oranının yüzde 18'lere ulaştığını söyledi.

Eren, dünyanın en büyük uluslararası 225 müteahhitlik firması arasına bu yıl giren Türk firma sayısının 33'e yükseldiğinin de altını çizdi.

Erdal Eren, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlik sektörünün 2002-2006 yılları arasında yüzde 20'lere varan oranda büyüdüğünü, 2007 yılında büyümenin durduğunu, 2008-2009 yılında ise yüzde 16 oranında küçülme yaşadığına işaret etti. 2010 yılının ilk 9 aylık döneminde büyüme oranının yüzde 18'lerde olduğunu kaydetti. Bu büyümenin hükümetin uyarılarını dikkate alarak kamu yatırımlarını desteklemesi sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

2002 yılında yurtdışındaki iş hacminin sadece 1,7 milyar dolar olduğunu aktaran Eren, 2008'de bu rakamın 23,8 milyar dolara yükseldiğini, hedeflerinin ise yakın vadede 50 milyar dolar olduğunu vurguladı. Dünyanın en büyük uluslar arası 225 firması arasında 2003 yılında 8 firma olduğunu, bu sayının geçen yıl 31'e, bu yıl ise 33'e yükseldiğini belirtti. Türkiye'nin firma sayısıyla Çin'den sonra dünya ikincisi olduğunu, bu firmalardan birisi olan TAV'ın geçen yıl uluslararası havalimanı inşaatı sıralamasında 3. sırada olduğunu belirtti. Eren, en son Libya'da olduğu gibi sorunlarına sahip çıktığı için Başbakan Erdoğan'a da teşekkür etti.

SIRALAMAYA GİREN ŞİRKETLER

Enka, Gama, Rönesans, Ant Yapı, STFA, Tefken, TAV, Polimeks, Yüksel, Nurol, Kayı, Onur, Cengiz, Yapı Merkezi, Baytur, Doğuş, Yaşar Özkan, Gap, Betatek, Çukurova, Yenigün, Rasen, Suma, Atlas, Makyol, Alarko, Metag, İC İbrahim Çeçen, Eser Taahhüt, Limak, TML ve Özta.

Zaman


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
27-12-2010
Bu haber toplam 59106 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?