En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 17.03.2018 08:07
Yetki Belge Numarası Olmayan Müteahhit İşsiz Kalacak

Yetki Belge Numarası Olmayan Müteahhit İşsiz Kalacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1 Ocak 2012'den itibaren yürürlüğe koyacağı uygulama ile yetki belge numarası olmayan ya da imalatlarından dolayı ceza alan müteahhide inşaat izni verilmeyecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yetki belge numarası olmayan ya da imalatlarından dolayı ceza alan müteahhit firmalarına inşaat izni verilmeyeceği bildirildi. 
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki kalıcı yaşam kalitesini en üst seviyeye taşımayı amaç edinen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 1 Ocak 2012'den itibaren tüm yapı müteahhitlerini "yap-sat" dahil kayıt altına aldığını ifade edildi. 
 
Artık yetki belge numarası olmayan ya da imalatlarından dolayı ceza alan müteahhit firmaların inşaat yaptıramayacağı kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: 
 
"Sektördeki en önemli görevlerden birini üstlenen inşaat ustalarına, 1 Ocak 2012'den itibaren sertifikalı olma zorunluluğu getirilmiştir. Getirilen yeni sistemle inşaat ustaları geleneksel yöntemle değil 32-40 saatlik eğitimle usta belgesi alması ve bu şekilde çağdaş yapı malzemeleriyle yapı kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. 16 Aralık 2010'da Resmi Gazete'de yayımlanan 'Yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkındaki' yönetmelik gereği, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren her yapı müteahhidinin yetki belgesi numarası alması gerekiyor. Yetki belgesi numarası almak için gerçek kişi ise, müracaat yılı içinde kayıtlı olduğu meslek odasından almış olduğu kayıt belgesinin aslı veya müdürlükçe onaylı örneği, tüzel kişi ise meslek odasına kayıt belgesiyle şirket sözleşmesinin yayımlandığı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi aslı veya müdürlükçe ya da ilgili sicil memurluğunca tasdik edilmiş sureti ve başvuru formuyla birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze başvurması gerekiyor. 
 
1 Ocak 2012'den itibaren ilgili yönetmelik gereği inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunlu hale geliyor. Yetki belgesi alınabilmesi için inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belgeyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne veya ilgili idareye başvurulması gerekmektedir." 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

THY Öğrenci İndirimi İçin Belge İbrazı Uygulaması Kaldırıldı


Türk Hava Yolları (THY) yazılı bir açıklama yaparak, öğrenci bileti indiriminden faydalanmak için zorunlu olan "öğrenci kimliği ibrazı" uygulamasını kaldırdığını duyurdu..

 

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre,  öğrenci yolcuların indirimlerden faydalanabilmesi için zorunlu olan "öğrenci kimliği ibrazı" uygulaması kaldırıldı. Buna göre, artık öğrenci yolcular  Miles & Smiles üyeliği ile belge ibrazı gerekmeden indirimli olarak uçabilecekler.

Geliştirilen proje kapsamında  THY ile Anadolujet seferlerinde indirimli biletle seyahat edecek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) veri tabanına kayıtlı 12-24 yaş arası tüm öğrenciler, Miles&Smiles üyesi olarak belge ibraz etmeden kolaylıkla indirimli uçuş hakkına sahip olacak.
 
Kademeli olarak başlatılacak olan uygulama 25 Mayıs 2016 itibaren geçerli olacak ve ilk etapta Türkiye’den düzenlenen öğrenci biletlerini kapsayacak.
 
 
12-12-2011
Bu haber toplam 11754 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?