En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 22.02.2018 02:56
Taşeron İşçilere Sürekli Kadro Düzenlemesi

Taşeron İşçilere Sürekli Kadro Düzenlemesi

Bakanlık tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçiler bazı şartları kabul etmeleri halinde sürekli kadroya alınacak..

 

Kamuda çalışan 80 bin taşeron işçinin açtığı davalardan 10 bine yakını sonuçlandı ve yargı işçileri haklı buldu. Davalar sebebiyle yaklaşık iki milyar liralık tazminat yükü ile karşı karşıya kalan Hükümet bu yükten kurtulmak için taşeron işçileri, "davalarla kazanılmış haklarından vazgeçmek" şartıyla "sürekli işçi" kadrosuna almak için harekete geçti.
 
Bu kapsamda Hükümet, tarafından hazırlanan kamuda çalışan taşeron işçilerin "sürekli işçi" kadrosuna alınması ile ilgili yeni düzenlemeye göre, daimi kadroya alınacak taşeron işçilerde öncelik dava açıp kazananlara tanınacak.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak başbakanlığa sunulan düzenlemeye göre iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçiler, kazanılmış haklarından vazgeçmeleri ve belirlenen ücretlerle çalışmayı kabul etmeleri halinde sürekli kadroya dahil olabilecek.
 
Kıdem tazminatı görüşülüyor
Öte yandan Bakanlığın kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili bir çalışmasının olup olmadığı yönündeki bir soruyu yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilk etapta işçinin tazminatının güvence altına alınması gerektiğini, bu konu hakkında sendikalarla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakan Müezzinoğlu'ndan Kıdem Tazminatı Açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusundaki tartışmalara açıklık getirdi..

 

Fatih Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi (YEPGEM) ile teknoloji tabanlı yenilikçi projelerin sergilendiği programa katılan ve program sonrasında yaptığı açıklamada kıdem tazminatı ile ilgili tatrtışmalara açıklık getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dedikoduyla bir sistemin kurulmayacağını, bugün 11 milyon çalışan olduğunu ve bu çalışanların yaklaşık yüzde 85'inin kıdem tazminatından istifade edemediğini söyledi. 
 
Bu noktada alın terinin hak ve hukukunu korumak ve çalışanımızın hak ve hukukunu çalıştıranın cebinde veya yetkisinde tutmak yerine güçlü bir fonda tutmak gerektiğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, çalışan ihtiyaç duyduğunda veya hak ettiğinde, çalıştığı zamana göre değerlendirilecek olan hakkının çalışana verileceğini, bu kapsamda çalışanın hakkının 10 sene işverende olmayacağını ayrıca işverenin maddi durumunun 10 yıl sonra iyi olacağının garantisinin olmadığını belirtti. Mevcut sistemde işç ve işverenlerin kıdem tazminatı konusunda mağdur olduklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatında mağduriyeti gdierecek refomun bu yıl içinde yapılacağını söyledi.
12-11-2014
Bu haber toplam 1836 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?