En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 18.03.2018 09:49

"Taşeron İşçilere Rotasyon Uygulaması Yok"

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron firma işçilerinin kamu kurum ve kuruluşla kadrolarına atanmaları ile ilgili herhangi bir çalışma olmadığını söyledi..

 

 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmet alımı yoluyla çalıştırılan taşeron firma işçilerinin asıl işveren olan kamu kurum ve kuruluşlarının işçisi sayılmalarına veya kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik olarak bakanlığımızca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır” dedi.
 
Kamuda 588 bin taşeron istihdam ediliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, kamuda 585 bin 788 ve özel sektörde 419 bin 466 kişi taşeron işçisi olarak istihdam ediliyor. Taşeron işçiliğin en yaygın olduğu sektörler ise 471 bin kişi ile temizlik ve 318 bin kişi ile inşaat sektörü.
 
Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında tecrübeli memurların rotasyon yöntemiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görevlendirilebileceğine ilişkin haberler üzerine verdiği soru önergesini de yanıtladı. Çelik, “Önergenizde bahsedilen hususlar incelenmiş olup, tecrübeli rotasyon uygulaması konusunda bakanlığımızın tasarı haline gelmiş bir çalışması bulunmamaktadır” diye konuştu.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakan Müezzinoğlu'ndan Kıdem Tazminatı Açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı konusundaki tartışmalara açıklık getirdi..

 

Fatih Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi (YEPGEM) ile teknoloji tabanlı yenilikçi projelerin sergilendiği programa katılan ve program sonrasında yaptığı açıklamada kıdem tazminatı ile ilgili tatrtışmalara açıklık getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dedikoduyla bir sistemin kurulmayacağını, bugün 11 milyon çalışan olduğunu ve bu çalışanların yaklaşık yüzde 85'inin kıdem tazminatından istifade edemediğini söyledi. 
 
Bu noktada alın terinin hak ve hukukunu korumak ve çalışanımızın hak ve hukukunu çalıştıranın cebinde veya yetkisinde tutmak yerine güçlü bir fonda tutmak gerektiğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, çalışan ihtiyaç duyduğunda veya hak ettiğinde, çalıştığı zamana göre değerlendirilecek olan hakkının çalışana verileceğini, bu kapsamda çalışanın hakkının 10 sene işverende olmayacağını ayrıca işverenin maddi durumunun 10 yıl sonra iyi olacağının garantisinin olmadığını belirtti. Mevcut sistemde işç ve işverenlerin kıdem tazminatı konusunda mağdur olduklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatında mağduriyeti gdierecek refomun bu yıl içinde yapılacağını söyledi.
29-01-2014
Bu haber toplam 3474 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?