En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 08:09
Şubat'ta İnşaat Sektörü Güven Endeksi Arttı

Şubat'ta İnşaat Sektörü Güven Endeksi Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan Şubat ayına ilişkin inşaat sektörü güven endeksi yıllık bazda yüzde 2,1 artış kaydetti..

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmaya göre, Şubat ayında inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 oranında artış kaydetti. Söz konusu endeks Ocak ayında düşüş kaydetmişti. Şubat ayındaki artış ise hizmet ve perakende sektöründe talebin artmasını bekleyen yönetici sayısının artışından kaynaklandı.
 
Şubat ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,1 artarken inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri de yüzde 2,1 artış kaydetti.
 
Hizmet sektöründe aylık bazda yani bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 5 oranında,  hizmetlere olan talep endeksi yüzde 6,5 oranında, hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri  ise yüzde 6,8 oranında yükseldi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
22-02-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?