En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 10:03
İnşaat Sektöründe Saatlik Kazanç Yüzde 3 Arttı

İnşaat Sektöründe Saatlik Kazanç Yüzde 3 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı iş gücü maliyeti endeksine göre geçtiğimiz yılın son çeyrek dönemine inşaat sektöründe çalışanların saatlik kazancı yüzde 3 oranında artış gösterdi..

 

 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 yılının son çeyrek dönemine ilişkin "İşgücü Maliyeti Endeksi" verilerine göre, endeks sanayi sektöründe yüzde 2,9 oranında, inşaat sektöründe yüzde 3,2 oranında artarken, hizmet sektöründe yüzde 0,8 oranında azaldı. 
 
Endekse göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyeti endeksi, 2016 yılının son çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 artarken mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi ise  aynı dönemde yüzde 0,9 yükseldi. 
 
Saatlik kazanç endeksi sanayi sektöründe yüzde 2,8 oranında , inşaat sektöründe yüzde 3 oranında artarken, hizmet sektöründe ise yüzde 0,4 oranında geriledi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
07-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?