En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 08:11
İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı, Maaşlar Arttı

İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı, Maaşlar Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılının 4. çeyrek dönemine ilişkin inşaat iş gücü girdi endekslerini kamuoyu ile paylaştı..

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 yılının 4. çeyrek dönemine ilişkin inşaat iş gücü girdi endekslerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat İstihdam Endeksi geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek döneminde bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 3,3 gerileme kaydederken  takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat İstihdam Endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine göre yüzde 9,1 oranında, bir önceki yıla göre ise  yüzde 7,5 oranında azaldı.
 
Aynı dönemde, İnşaat Sektöründe Çalışılan Saat Endeksi, önceki çeyrek döneme göre yüzde 1,7 oranında gerilerken takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Sektöründe Çalışılan Saat Endeksi, bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine göre yüzde 9,8 oranında, bir önceki yıla göre ise yüzde 8,9 oranında geriledi.
 
Öte yandan İnşaat Sektörü Brüt Ücret-Maaş Endeksi, önceki çeyrek döneme göre yüzde 2,5 artarken takvim etkilerinden arındırılmış İnşaat Brüt Ücret-Maaş Endeksi bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine göre yüzde 12 oraında, bir önceki yıla göre ise yüzde 13,4 oranında arttı.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
28-02-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?