En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 10:04
İnşaat Sektörü Güven Endeksi Ocak Ayında Azaldı

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Ocak Ayında Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılının Ocak ayına ilişkin verilere göre inşaat sektörü güven endeksinde aylık yüzde 1,74 gerileme meydana geldi..

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılının Ocak ayına ilişkin sektörel güven endekslerine göre, söz konusu dönemde bir önceki aya göre hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,2 oranında azalırken inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,74 geriledi.
 
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi 2016 yılının Aralık ayında 76,1 olarak gerçekleşirken 2017 yılının Ocak ayında ise yüzde 1,7 azalarak 74,8 seviyesine gerildi. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalmanın nedeni ise önümüzdeki 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
 
Öte yandan verilere göre, inşaat sektöründe aylık bazda toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 6,8 oranında azalırken alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise yüzde 6 oranında artış kaydetti.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
25-01-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?