En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 15.12.2017 00:51
İnşaat Malzemeleri Sektöründen 15 Milyar Dolar İhracat

İnşaat Malzemeleri Sektöründen 15 Milyar Dolar İhracat

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlanan rapora göre geçtiğimiz yıl inşaat malzemeleri sektörü 15 milyar dolar ihracata imza attı..

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlanan şubat ayı Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sektörü ihracatı 2016 yılında yüzde 10,2 düşerek 5,24 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. 
 
2016 yılının ilk 6 aylık döneminde artan İnşaat malzemeleri ithalatı yılın ikilnci yarısında ise gerilemeye başladı. Geçtiğimi yıl toplamda yüzde 1,9 oranında artan  ithalat  9,31 milyar dolar olarak gerçekleşti. 
 
2015 yılında yüzde 0,7 büyüyen inşaat malzemeleri sanayi üretimi ise 2016 yılında yüzde 0,4 büyüme kaydetti.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
02-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?