En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 08:15
İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 2016 Yılında Geriledi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 2016 Yılında Geriledi

Türkiye İMSAD'ın yayınladığı verilere göre, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 2016 yılında 6,5 puan geriledi..

 

 
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından aylık olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2016 yılının genelinde bir önceki yıla  göre 6,5 puan gerileme kaydetti.
 
2016 yılına yükselerek başlayan bileşik endeks, mayıs ayında 100 puanın üzerini görerek 101.8 puan seviyesine ulaştı.Endeks yılı 90.71 puan ile kapatırken Aralık ayında ise aylık bazda 2,07 puan düştü. Geçtiğimiz yıl İnşaat Malzemeleri Sanayi Endekslerindeki gerilemede Türk Lirası'nın  değer kaybı, darbe girişimi, terör olayları ve çevre ülkelerdeki savaş atmosferi gibi faktörler etkili oldu.
 
Endeks verilerine göre, güven seviyesi aralık ayında aylık bazda yani bir önceki aya göre 1.8 puan gerilerken yıllık bazda ise 8.4 puan daha düştü.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
20-01-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?