En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 08:15
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Yükseldi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Yükseldi

Ocak ayında gerileyen İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Şubat ayı ile birlikte yeniden yükselişe geçti..

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından aylık olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Şubat ayında, Ağustos ayından bu yana ilk defa yükseliş kaydetti.
 
Geçtiğimiz ay bir önceki yılın aynı dönemine göre, 6,91 puan gerileyen Bileşik Endeks, bir önceki aya göre ise 1,25 puan artış gösterdi.
 
Endeksteki artışta, inşaat ve konut sektörüne yönelik desteklerin inşaat malzemesi sanayi faaliyetlerine yönelik güven ve beklentileri üzerindeki olumlu etkilerinin hissedilmeye başlanması faktörünün etkili olduğu tahmin ediliyor.
 
Şubat ayında uzun süredir yaşanan gerilemenin durduğu ve artış görüldüğü Güven Endeksi’nde ise aylık bazda 0,4 puan artış meydana gelirken yıllık bazda ise 9,5 puan gerileme oldu.
 
 
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
16-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?