En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 18.03.2018 15:48
Esenyurt Yanıgınında Fatura Taşeron Firma ve Elektrik Teknisyenine Kesildi

Esenyurt Yanıgınında Fatura Taşeron Firma ve Elektrik Teknisyenine Kesildi

Esenyurt'ta 11 işçinin çadırında yanarak hayatını kaybetmesine neden olan yangın davasında bilirkişi raporu tartışma yarattı..
 
Esenyurt’taki AVM inşaatındaki yatakhane olarak kullanılan çadırlarda elektrik kaçağı sonucunda çıkan yangında 11 işçinin yanarak ölmesini ilişkin davada daha önce Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda AVM sahibi Marmapark, şantiye sorumlusu Kayı İnşaat ve demir işini alan Kaldem adlı firma aynı arda sorumlu tutulurken; yeni raporda tüm fatura, taşeron şirkete ve onun elektrik teknisyenine kaldı.
 
Çalışma koşullarını düzeltmesi için 200 kez uyarıldığı ve kendi denetim elemanı tarafından para cezası kesildiği halde adım atmayan Kaldem’in üç sahibi ve elektrikçisi asli kusurlu sayılırken, ne AVM’nin sahipleri, ne de şantiyeden sorumlu şirket kusurlu bulundu. Esenyurt Davası’nda ölen işçilerin aileleri rapora itiraz etti. Öte yandan Muğla’da, yedi işçinin bir atık su deposunda zehirlenerek ölmesine ilişkin, belediye ile şirket arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesine iş güvenliği ve işçi sağlığına hiç değinilmediği gün yüzüne çıktı.
 
Esenyurt’ta, 11 Mart 2012’de Marmarapark AVM’in inşaatında çadırlarda çıkan yangında 11 işçinin yanarak ölmesine ilişkin bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. İTÜ’den Prof. Ahmet Faik Mergen, Dr. Murat Kuruoğlu ve İnşaat Mühendisi Tayfun Çubukçu’nun hazırladığı 1 Temmuz 2013 tarihli bilirkişi raporunda göre, Kaldem adlı taşeron firmanın sahipleri Mehmet ve Abdullah Altun’un asli kusurlu olduğu ifade edildi. Kaldem’in Miratek adlı denetim firması tarafından 200 kez uyarılmasına ve kendi iş güvenliği (İSG) sorumlusu tarafından para cezası kesilmesine rağmen önlem almadığı savunularak, şöyle denildi:
 
“İşçilerin kendi işçisi olması, çadırların malzeme temini, elektrik altyapısının kendisi tarafından yapılmış olması, yatakhane çadırındaki yangın önlemelerinin yetersizliği, yaklaşık 200 uyarıya rağmen uyarıları kapsam bakımından tam ve zamanında yerine getirmemesi, kesilen para cezalarına rağmen yeterli önlemleri almamış olması, kendi ISG sorumlu tarafından da kendi firmasına para cezası kesilmiş olmasına rağmen önlem almamış olması...”
 
Kalıpçı Kadir Altun, “yangına neden olan yatakların içeri taşınması talimatı vermesi” nedeniyle, çadıra elektrik tesisatı döşeyen Şaban Bakırcı ise “yangına elektrik tesisatının neden olması ve işini gerekli titizlikle yapmamasından dolayı” asli kusurlu sayıldı. Kaldem’in İSG Sorumlusu Cem Yıllar ise “Kendi firmasına dahi ceza keserek önlemler almasına çalışmış olmasına karşın yeterince denetlemeyi başaramamıştır” denerek, tali kusurlu görüldü. TAPAS İnşaat’ın İSG sorumlusu Hikmet Tezcan ile Miratek’in İSG sorumlusu Ömer Faruk Gülmez de tali kusurlu kabul edildi.
 
BAKANLIK 'ÜÇÜ DE SUÇLU' DİYORDU
Buna karşın AVM sorumlusu olan Marmarapark’ın temsilcisi Andreas Michail Hohlman ve ikinci inşaat şirketi Kayı İnşaat’ın kusurlu olmadığı savunuldu. Esenyurt Davası avukatları bu yönüyle rapora itiraz edip dosyanın tekrar bilirkişiye gönderilmesini istedi. Zira Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun hazırladığı 29 Mart 2012 tarihli raporda, AVM inşaatı şantiyesinin bütün kontrol ve yönetiminin Marmarapark tarafından Kayı İnşaat’a verildiği, Kayı’nın her tür beton ve demir işini Kaldem’e verdiği ifade edildi. Bu bakımdan Marmarapark’ın asıl işveren, Kayı’ın alt işveren, Kaldem’in ikinci alt işveren olduğu, Kayı ile Kaldem arasında “muvazaalı (danışlıklı) sözleşme” imzalandığı kaydedildi. Raporda, üç firmanın da sorumlu olduğu vurgulandı. 
 
Haber: İsmail Saymaz / Radikal

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Pana Yapı Brooklyn Dream'de Lansman Öncesi Fırsatlar İçin Son Günler


Pana Yapı tarafından Fikirtepe’de inşa edilecek olan Brooklyn Dream projesinde lansman öncesi avantajlı fiyatlar için son sünlere girildi.i

 

48 metrekare alanlı  1+0’dan, 244 metrekare alanlı 4+1 dairelere kadar, 5 farklı tipte tasarlanan dairelerin yer aldığı Brooklyn Dream projesinde konutların yanı sıra mağazalar, kafeler ve restoranlar da bulunacak. 2 blok olarak planlanan ve toplam 650 ünitenin yer alacağı Brooklyn Dream projesinde çeşitli sosyal olanaklar da bulunacak.
 
 
1+0- 48metrekare, 1+1 dairelerin 61-68 metrekare, 2+1 dairelerin  94-115 metrekare, 3+1  dairelerin 150 metrekare, ve 4+1 dairelerin ise 228-244metrekare alana sahip olduğu Brooklyn Dream projesinde Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Plan’ında Prestij Caddesi'nde konumlanıyor.
 
 
 
31-07-2013
Bu haber toplam 5325 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?