En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 27.02.2015 09:32
Erzincan'da Yapı Denetim Firmaları Kapandı, İnşaatlar Durdu

Erzincan'da Yapı Denetim Firmaları Kapandı, İnşaatlar Durdu

Erzincan'da 3 yapı denetim firmasından ikisinin geçici olarak kapanması üzerine il genelinde 300'e yakın inşaatta çalışmalar durdu, 5 bin civarında işçi işsiz kaldı..

 

Erzincan’da bulunan 3 Yapı Denetim Firmasından ikisinin 1 yıl süre ile geçici olarak kapatılması, inşaat sektörünün durmasına neden oldu. İl genelinde bulunan 300 e yakın inşaatta çalışan yaklaşık 5 bin inşaat işçisi işsiz kalırken müteahhitler, inşaat malzemesi satıcıları, beton firmaları ve tüm inşaat sektörü yaşanan soruna çare bulunmasını istiyor. 
 
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi ve bakanlığın onayı ile 18 Ocak 2012 tarihinde 3 yapı denetim firmasından 2”sinin 1 yıl süre ile geçici olarak kapatılması inşaat sektörünün tamamen durmasına neden oldu. Yapı denetimi yetkisi olan 1 firmanın sınırlı talep kabul etmesi ise, başlayan inşaat sezonunu olumsuz etkiliyor. Yaşanan kriz nedeniyle il genelinde bulunan 300 inşaatta çalışan yaklaşık 5 bin inşaat işçisi işsiz kaldı. Ayrıca ilin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörü de tamamen durdu.
 
MÜTEAHHİTLER SIKINTILI
 
Müteahhitler adına konuşan İş adamı Şevki Yılmaz İşlerinin durduğunu ve yaşanan krizden olumsuz etkilendiklerini belirterek, il genelinde bulunan 270 inşaatta yaklaşık 3 bin daire bulunduğunu ve büyük bölümünde çalışmaların durdurulduğunu ifade etti.
 
Yılmaz, yapı denetimi firmalarının değil, İnşaat sektörünün cezalandırıldığını ve konuyla ilgili yetkililerle yapılan tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığı söyledi.
 
Erzincan’daki göç olgusuna da vurgu yapan Müteahhit Şevki Yılmaz, “Böyle giderse hiç kimse Erzincan’da yatırım yapmaz ve dolayısıyla Erzincan’dan göç başlar, yapı denetimine tabi ki karşı değiliz, tüm yapılar usulüne uygun yapılmalı, fakat firmaların hatalarının faturası tüm inşaat sektörüne kesildi” diye konuştu.
 
İNŞAAT SAHİPLERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR
 
Yapı denetimi firmalarında yaşanan sorun nedeniyle tüm inşaatlarda çalışmaların durdurulduğunu belirten inşaat sahipleri ise mağdur olduklarını dile getirdiler. İnşaatlarına tek bir çivi çakamadıklarını söyleyen inşaat sahipleri, Yapı Denetim Firmalarının değil kendilerinin cezalandırıldığını söyleyerek, çalışma yaptığımızda belediye ekipleri gelerek durduruyor, yüzlerce inşaat şu anda beklemede dediler.
 
İŞÇİLER GÖÇE HAZIRLANIYOR
 
Tüm inşaatların durmasından en fazla etkilenen kesimlerden biri de inşaat işçileri oldu. Uzun ve sert geçen kış şartlarından sonra tam işe başlayacakken yapı denetimi sorununa takıldıklarını ifade eden inşaat işçileri kahvehanelerde çaresiz bekleyişlerini sürdürüyorlar. Yaz sezonuyla birlikte çalışmaya hazırlandıkları ve yaşanan olumsuzluktan dolayı işsiz kaldıklarını belirten inşaat işçileri geçim sıkıntısı içine girdiklerini ve başka illere çalışmaya gideceklerini söylediler.
 
 
Kaynak: İHA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Dünya'da İnşaat Harcamaları Artıyor


"Türk Yapı Sektörü Raporu 2014" Yapının Geleceği isimli panelde konuşan ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, dünya genelinde inşaat harcamalarında artış odluğunu söyledi..

 

Yapı Endüstri Merkezi'nin hazırladığı "Türk Yapı Sektörü Raporu 2014" Yapının Geleceği isimli panelde raporu açıklayan  ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel, 2014 yılında  Amerika ve Avrupa'da inşaat sektörünün ciddi anlamda toparlandığını, inşaat harcamalarında önemli bir artış kaydedildiğini ve söz konusu iki bölgedeki gelişmelerin dünya genelinde inşaat harcamalarına olumlu yansıdığını söyledi.
 
Avrupa'da inşaat harcamalarının geçtiğimiz yıl yüzde 2.6'ya kadar artış kaydettiğini belirten Gürlesel, Çin'deki inşaat harcamalarının bir miktar gerilediğini, Hindistan'da ise inşaat sektörünün toparlandığını belirterek, dünyada en fazla inşaat harcaması artışının ise yüzde 4,1 oranı ile Asya-Pasifik Bölgesi'nde meydana geldiğini söyledi. Gürlesel, Türkiye'de inşaat sektörü büyümesinin ise geçen yılın 3 çeyreğinde yüzde 2.9 olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
 
Öte yandan, Türk Yapı Sektörü Raporu 2014 raporunun açıklandığı panele TSMD, İMSAD, ULI, İNDER, ve ÇEDBİK gibi sektörü temsil eden sivil toplum örgütlerinin yöneticileri de katılım gösterdi.
27-04-2012
Bu haber toplam 8886 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?