En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 24.03.2018 08:10
Başbakan'dan Libya'da İş Yapan Türk Şirketlerle İlgili Açıklama

Başbakan'dan Libya'da İş Yapan Türk Şirketlerle İlgili Açıklama

Çankaya Köşkü'nde, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüşen Başbakan Yıldırım, Libya'da iş yapan firmalarının durumunun, oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirileceğini söyledi..

 

 
Çankaya Köşkü'nde, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile baş başa görüşme ve heyetler arası görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, Libya'da devam eden projeleri ilgili sorunların çözülmesi, altyapı yatırımlarının hızlandırımları ve yeni projeler hayata geçirilmesi için karşılıklı bir komisyon oluşturulmasına karar verildiğini, Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak komisyonun 300'e yakın firmanın durumunu değerlendireceğini söyledi.  
 
Libya'da artan elektrik  ihtiyacının karşılanması için Türk firmalarının şartların zorluğuna aldırış  etmeden göreve başladığını da belirten Başbakan Yıldırım, yarım kalan santralin inşaatının devam ettiğini belitti.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Libya, Türk Müteahhitleri Geri Çağırdı


Libya, Türk müteahhitleri yarım kalan işlerin tamamlanması için davet ederken Türk müteahhitler güvenlik sorunlarının çözülmesini ve öncelikler listesi oluşturulmasını talep etti..

 

Libya, ülkede yarım kalan inşaat işlerinin tamamlanması için Türk müteahhitlere ‘yatırıma devam’ çağrısı yaparken Türk müteahhitler güvenliğin sağlanmasını şartı ile öncelikli yatırım listesi yapılmasını istedi. Libya ise söz konusu listeyi yılbaşına kadar hazırlayacağını taahhüt etti.
 
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkede yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle yarım kalan 18 milyar dolarlık yatırımların tamamlanması için Türk müteahhitlik şirketlerine çağrıda bulunurken Türk müteahhitler mevcut güvenlik sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini aksi halde Libya’ya kesinlikle gitmeyeceklerini, ayrıca yarım kalan işleri kapsayan bir öncelikler listesi oluşturulması gerektiğini bildirdi.
 
Ulusal Mutabakat Hükümeti Ulaştırma Bakanı Milad Matuk, Libya'daki güvenlik durumunun Türk müteahhitlik şirketlerinin durdurdukları projelere tekrar başlatmalarına el verecek düzeyde iyileştiğini belirtirken, Türkiye-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Hüseyin Ersin Takla ise her iki tarafın da yarım kalan işleri  tamamlamak arzusunda olduğunu, Türk şirketlerin Libya'da işlerinin başına dönmesi için bazı sorunların çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.
 
Libya’da iş yapmanın önünde güvenlik sorunu, döviz sıkıntısı ve Bingazi çevresinde Türk pasaportuna kısıtlama engelleri olduğunu vurgulayan Takla, Libya'da finansal sıkıntıların devam ettiğini, gelir getirici kalemlerin başında gelen petrol üretimi ve satışında ciddi düşüş olduğunu, buna bağlı olarak döviz sıkıntısı yaşandığını bu sebeple de arzu eilen ile realitenin arasında çok fark olduğunu söyledi. 
 
Libya'da güvenlik sorunlarının da devam ettiğini kaydeden Takla, Türk şirketlerin faaliyetlerine devam ettiği dönemde çalışanların kaçılıp  karşılığında para talep edildiğini ve söz konusu bölgelerde adam kaçırma olaylarının devam ettiğini, bu durumun önlenmemesi halinde Türk vatandaşlarını Libya'ya götüremeyeceklerini belirtti.
 
Türk şirketlerinin Libya’da yaptıkları işlerin toplam mukavele bedelinin 15-18 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Türkiye-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Takla, Türk şirketlerinin 1 milyar dolar civarında faturalanmış, ödenmeye hazır alacağı ile 4 milyar dolar hakedişi olduğunu ayrıca şantiyelerdeki alet edevatın toplam tutarının da 1 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi.
 
08-02-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?