En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 18.03.2018 17:32
Ali Bostancı İnşaat Röportajı

Ali Bostancı İnşaat Röportajı

26 yıldır Bursa'da faaliyet gösteren Ali Bostancı İnşaat'ın Genel Koordinatörü Halim Konuk ile sektör üzerine konuştuk.

“Uzun zamandır grup içerisinde farklı proje çalışmaları yapıyoruz. Son dönemde Bursa’da gayrimenkul sektöründe çok ciddi oyuncular yer alıyor. Özellikle dışarıdan gelen gayrimenkul firmalarının Bursa’da yaptığı onlarca proje var. Biz yerel bir marka ve Bursa’ya ait bir kurum olarak neler yapabilirizi konuşurken, sosyal projelere ağırlık vermede karar kıldık.”

“Sermayemiz tamamen kendi öz kaynaklarımızdan ibarettir. Herhangi bir finans kuruluşu veya kurumla ortaklığımız yoktur. Projelendirme safhasından malzeme temini ve yapımına kadar her şey tamamen kendi şirket ve finans kaynaklarımızla olmaktadır. İnşaatlarımızda kullanılan tüm malzemeleri Bursa’daki yerli firmalardan temin ediyoruz. Ali Bostancı İnşaat, Bursa için var, Bursa’ya kazandırıyor ve Bursa için çalışıyoruz.”

“Bursa’da çarpık yapılaşmanın önüne sadece yerel yönetimlerin yapacağı çalışmalarla geçilemeyeceğini görüyoruz. Biz elimizdeki geniş imkânları da kullanarak çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde proje ürettik. Bu sayede bu bölgelerde çarpık yapılaşmalara bir set çekmiş olduk. Sadece Yunuseli bölgesinde şu an 300 konut üretiyoruz. Hamitler bölgesinde de 2000 ve üzerinde konut üretiyoruz.”

 25 yıldır Bursa’da faaliyet gösteren ve sektöründe öncü firmalardan biri olan Ali Bostancı İnşaat, kaliteli ve uygun fiyatlarla konut üretiyor. Özellikle sosyal projelere imza atan ve projelerini teslim tarihinden erken tamamlayan Ali Bostancı İnşaat, bugüne kadar yüzlerce kişiyi ev sahibi yapmış. Ali Bostancı Grup’un Genel Koordinatörü Halim Konuk ile şirketi ve projelerini konuştuk. Bursa firması olarak dışarıdan gelen inşaat sektörünün dev firmaları ile mücadele eden Ali Bostancı İnşaat’ın en önemli özelliği ise tüm tedarikçilerinin Bursa’dan olması. Son dönemde sendikalarla ortak projeler yürüten ve sabit gelirli vatandaşları ev sahibi yapan Ali Bostancı İnşaat, finansal gereksinimini ise kendi öz kaynaklarından sağlıyor.

 Erhan Cem ÖZTÜRK: Halim Bey, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Halim KONUK: 1951 Ankara doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. 2000 yılına kadar Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yönetici olarak çeşitli birimlerde çalıştım. Emekli olduktan sonra 2000 yılından beri de Ali Bostancı Şirketler Grubu’nda çalışmaya başladım ve şu an Genel Koordinatör olarak görev yapıyorum.

 Ali Bostancı Grup ne zamandan beri var? Ne zaman kuruldu?

Ali Bostancı İnşaat, 1984 yılında sektöre adım attı. O günden bu güne de varlığımızı sürdürüyoruz. 26 yıldır Ali Bostancı İnşaat olarak Bursa’nın değişik yerlerinde birçok projeyi hayata geçirdik.

 Ali Bostancı Grup, bugüne kadar hangi projeleri tamamladı? Kaç konut yaptınız?

Bostancı Grup olarak bugüne kadar Nilüfer ve Osmangazi’de 4 binin üzerinde konut ürettik. İnşaatın dışında başka bir faaliyet alanımız olmadı. En iyi bildiğimiz iş inşaat olduğu için o alanda devam ediyoruz.

 Ali Bostancı İnşaat’ı diğer firmalardan ayıran en önemli özelliği nedir?

Bizim en önemli özelliğimiz inşaatları sözleşme tarihinden daha önceki bir tarihte teslim etmektedir. Bizim bugüne kadar yapı olarak büyümemizin ve gelişmemizin de en önemli sebebi budur. Bize güvenen müşterilerimizi asla yarı yolda bırakmadık.

Peki, bu kadar hızla nasıl yapı üretiyorsunuz?

En başta kaliteli personel geliyor. İş, alet, edevat ve makinelerin tamamının kendimizin olması da önemli bir avantaj. Bir de güçlü bir personel yapımız var. Şu an aktif olarak çalışan 50 civarında mühendis, mimar ve teknikerimiz mevcut. Bunun yanında direkt inşaat üretimiyle ilgilenen 600’ün üzerinde personelimiz var. İnşaatları hızlı üretmemizin altında yatan neden budur. Bir de biz yöneticiler olarak sürekli işimizin başındayız. Normal bir personel gibi biz de aktif olarak çalışıyoruz.

 Ali Bostancı İnşaat’ın son dönemde adı sıkça duyulmaya başlandı. Özellikle sosyal projelerle ön plana çıktınız. Bu kapsamda neler yapıyorsunuz?

 Uzun zamandır grup içerisinde farklı proje çalışmaları yapıyoruz. Çünkü son dönemde Bursa’da gayrimenkul sektöründe çok ciddi oyuncular yer alıyor. Özellikle dışarıdan gelen gayrimenkul firmalarının Bursa’da yaptığı onlarca proje var. Biz yerel bir marka olarak Bursa’ya ait bir kurum olarak neler yapabilirizi konuşurken, sosyal projelere ağırlık vermede karar kıldık. Bu kapsamda ilk olarak Türk Eğitim-Sen’le birlikte Yunuseli’de ilk etapta 100 konutluk bir projemizin temelini 29 Ekim 2008 yılında attık. Bu projenin devamı geldi. İkinci, üçüncü ve dördüncü etaplarla devam ettik. İlk etabın tapu törenini 29 Ekim 2009’da gerçekleştirdik ve sendika üyelerinin tapularını teslim ettik.

Sosyal projelerinizin içeriği nedir? Diğer projelerden ayrılan özellikleri nelerdir ve ne gibi fırsatlar sunuyorsunuz?      

Birinci etap projemizde katılımcılardan sadece 2500 TL ön ödeme aldık. Konutlarını teslim ettikten sonra anlaşmalı bankalarımızdan çok düşük faizli krediler kullandırdık. Sendika üyeleri bu sayede kira öder gibi ev sahibi oldu. Daha sonra bu çalışmalarımız ilgi görünce diğer sendikalarla görüşmeler yaparak onlarla da proje oluşturduk. Bu anlamda özellikle sabit gelirli aileleri ev sahibi yaptık.

Peki, hangi sendikalar bunlar?

Kamu Sen’e bağlı Türk Büro Sen ve Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Sendikalarıyla ortak projeler geliştirdik. Türk Büro-Sen’e bağlı üyelere yönelik 1200 konutun temelini 10 Ekim 2009 yılında attık. 5 Mayıs 2010 tarihinde Türk Büro Sen’in ilk etap çalışmasından oluşan dairelerin teslimini gerçekleştirdik. 5 Mayıs 2010 tarihinde de Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Konutları’nın temel atma törenini gerçekleştirdik. Bu proje de çok hızlı bir şekilde devam ediyor. 265 daireden oluşan bu konutların ince inşaat çalışmaları tamamlandı. Bu konutların da ocak ayı itibariyle teslimatını yapmayı planlıyoruz.

 Şu an devam eden kaç projeniz var?

Ali Bostancı İnşaat olarak şu an devam eden toplam 16 projemiz var. Bu projelerde de toplam 2000’in üzerinde konut var. Tabii daha proje aşamasında olan çalışmalarımız da var.

 Bu konutları ne şartlarda üretiyorsunuz, bir kurumdan veya başka yerden destek alıyor musunuz?

Biz üç çeşit konut üretiyoruz. Üst gelir, orta gelir ve dar gelirli grupları düşünerek çalışma yapıyoruz. Bunların içinde büyük bir yer kaplayan sosyal konutlarımız iki oda bir salon veya üç oda bir salondan oluşmaktadır. 75 veya 100 bin TL arasında fiyatlarla satışa sunuyoruz. Bu fiyatların, meblağın yüzde 15’ini peşin alıyoruz. Geri kalan yüzde 85’lik kısmı için inşaatlarımız bitip anahtar tesliminden sonra düşük faizli krediler kullandırıyor ve insanları ev sahibi yapıyoruz.

Bu kadar iş potansiyeli için kaynağı nerden buluyorsunuz?

 Ali Bostancı Grup 26 yıllık bir Bursa firması. Bilgi ve sermaye birikimimiz bizleri bugünlere getirdi. Sermayemiz tamamen kendi öz kaynaklarımızdan ibarettir. Herhangi bir finans kuruluşu veya kurumla hiçbir ortaklığımız yoktur. Projelendirme safhasından malzeme temini ve yapımına kadar tamamen kendi şirket ve finans kaynaklarımızla olmaktadır. İnşaatlarımızda kullanılan tüm malzemeleri Bursa’daki yerli firmalardan temin ediyoruz. Ali Bostancı İnşaat Bursa için var, Bursa’ya kazandırıyor ve Bursa için çalışıyoruz.

 Sosyal proje üretme fikri nasıl ortaya çıktı?

 Bursa’da dar gelirli kesimlere yönelik bu tür projelerin olmadığını gördük. Devlet eliyle yapılan projelerin de yeterli olmadığını tespit ettik. 25 yıldır da Bursa’da faaliyet göstermenin getirdiği bir yükümlülükten dolayı bu tür projelere girdik. 25. yılımızda Bursalılara böyle bir katkıda bulunmayı istedik ve son birkaç senede 4000’in üzerinde kaliteli ve ucuz konut ürettik.                

 Projelerinizi genelde varoş sayılabilecek yerlerde üretiyorsunuz. Bu bilinçli bir tercih mi?

 Evet, kesinlikle bilinçli bir tercihtir. Bursa’da çarpık yapılaşmanın önüne sadece yerel yönetimlerin yapacağı çalışmalarla geçilemeyeceğini görüyoruz. Biz elimizdeki geniş imkânları da kullanarak çarpık yapılaşmaların yoğun olduğu bölgelerde proje ürettik. Bu sayede bu bölgelerde çarpık yapılaşmalara bir set çekmiş olduk. Sadece Yunuseli bölgesinde şu an 300 konut üretiyoruz. Hamitler bölgesinde de 2000 ve üzerinde konut üretiyoruz. Bu bölgeleri gezen insanlar bizim ürettiğimiz konutların çarpık yapılaşmaya karşı bir duvar olduğunu görecekler. En son Yıldırım’da bir proje çalışmamız sürüyor. Burada da yine aynı duyguyla hareket ediyoruz.

 Projeleri sadece merkez ilçelerde mi uyguluyorsunuz?

Hayır, sadece merkez ilçelerde değil Mudanya’da devam eden inşaatlarımız ve proje safhasında olan çalışmalarımız var. Sosyal konut projelerini bu bölgelerde de üreteceğiz. Ayrıca Bilecik’in Bozüyük ilçesinde de yapmayı planladığımız sosyal konut projelerimiz var. Bunun yanında Yalova ilinde de sosyal konut üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 Ekonomik kriz sizi etkiledi mi? İnşaat sektörünün geldiği noktayı nasıl görüyorsunuz?

 Ekonomik gündemi yakından takip ettiğimiz için projelerimizi kâr-zarar hesabı yaparak oluşturduk. Piyasa risklerini güzel okuduk. Bundan dolayı çalışmalarımızı engelleyecek herhangi bir kriz yaşamadık. İnşaat sektörü Türkiye’de hızla gelişiyor. Özellikle teknolojik gelişmeler inşaat sektöründe yakından takip ediliyor. Bursa bazında düşündüğümüzde son birkaç yılda gayrimenkul sektöründe ciddi gelişmeler yaşandı. Sektöre giren bazı firmaların konut ihtiyacı noktasında toplumda bir güven bunalımı ortaya çıkarması, Bursa’da inşaat sektörünü biraz olumsuz etkilemiş olsa da biz bu konuda toplumun ciddi anlamda güvenini ve teveccühünü kazanmış bir firma olma ayrıcalığını sürdürüyoruz ve bu konuda herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

 İnşaat tehlikeli bir sektör, iş güvenliği açısından hangi önlemleri alıyorsunuz?

Tüm personelimizi 6 ayda bir olmak üzere işçi sağlığı ve iş güvenliği noktasında eğitiyoruz. Yayınlanan son kararnameye göre hareket ediyoruz. Tüm çalışanlarımız seminerlerden geçiriliyor. Bu konudaki çalışanlarımız, işçilerimizin çalışma anında daha dikkatli olmalarını sağlıyor. Ciddi bir iş kazası yaşamadığımızdan dolayı biz de eğitimlerin faydalı olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmalarımız her daim devam edecek.

 
Projelere vatandaşların ilgisi nasıl?

Ali Bostancı İnşaat Bursa’da bir marka olduğu için ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Bu ilgiyi kazanma sürecinde projelerde ortaya koyduğumuz kalite ve teslim tarihinden önce konutları bitirmemiz önemli bir kazanım olmuştur. Bütün halkımız şunu çok iyi biliyor ki; bütün birikimini yatırıp yıllarca ödeme yapıp hala bir ev sahibi olamamış çok fazla kişi var. Firmamız bu konuda birçok projesinde güven kazanmış ve bu yönüyle de ayrı bir vizyon ortaya koymuştur.

Son olarak inşaat sektöründe hangi sorunları yaşıyorsunuz?

İnşaat sektörünün en önemli sorunu bürokrasi… Bir inşaatın ruhsatını almak için sadece 50’nin üzerinde imza gerekiyor. Bir inşaata başlamak için projeye başladığımız gün ile temel atma süreci arasında dört aylık bir zaman dilimi oluyor. Bu da bizi yavaşlatıyor. Bu konuda yetkililerin adım atması gerekiyor. Özellikle sosyal konut projelerinde katılımcıların kendilerine ait daireleri bir an önce alabilmeleri için bu konunun ciddi bir şekilde masaya yatırılması gerekiyor. Çünkü proje aşamasında daire sahibi olmak için projeye katılan vatandaşımız sadece dört ay bürokratik aşamaları bitirmek için beklemek zorunda kalıyor.

 

kentgazetesi


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
05-09-2010
Bu haber toplam 73632 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?