En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İnşaat 27.04.2018 11:32
Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi Açıldı

Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi Açıldı

Kazakistan’da yatırım yapan en büyük Türk şirketi ünvanına sahip olan Okan Holding tarafından Astana’da inşa edilen Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından hizmete açıldı.

120 milyon dolara mal olan Ajar Alışveriş Merkezi ile Okan Holding’in Kazakistan’da gerçekleştirdiği iş hacmi toplamı 1 milyar doları aştı.


Okan Holding, global krize rağmen Astana’da 120 milyon dolarlık alışveriş ve eğlence merkezini hizmete açtı. Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın tavsiyesiyle 1992 yılında gittikleri Kazakistan’da bugüne kadar 580 milyon doları çeşitli sektörlere doğrudan yatırım, 500 milyon dolar ise üstlenilen taahhütler olmak üzere toplam 1 milyar doların üzerinde bir iş hacmi yakaladıklarını açıkladı. 

2009’da 100 milyon dolarlık yeni yatırım

Jeruik Kempinski Kompleksi içinde yer alan Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin açılışı ile ilgili değerlendirme yapan Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, 2009 yılı içinde 100 milyon dolarlık yeni yatırım planladıklarını kaydetti. Hedeflerinin Astana’da Jeruik Kempinski Kompleksi’yle birlikte Almaatı’da içerisinde rezidanslar, alışveriş ve eğlence merkezinin bulunduğu Bayterek Kompleksi’ni bitirmek olduğunu anlatan Bekir Okan, “Küresel krize rağmen biz yatırımlarımızı ertelemedik. Kritik dönemde yaptığımız bu 120 milyon dolarlık yatırım aslında Okan Holding’in Kazakistan’a duyduğu sonsuz güvenin açık göstergesidir” dedi.

Makarnadan, otel ve rezidanslara...

Okan Holding’in Kazakistan’a gelen ilk yabancı yatırımlardan biri olduğunu belirten Bekir Okan, yeni Başkent Astana’nın inşasında önemli katkıları olduğunu vurguladı. Kazakistan’da sanayi, tarım, turizm, gayrimenkul alanlarında yatırım yaptıklarını belirten Bekir Okan, “Okan Holding’in 40 yıllık birikimiyle dünya markalarını Kazakistan’a taşıdık. En zor şartlarda riskleri üstlendik. Yaptığımız yatırımlarla Sultan Makarna, 5 yıldızlı İntercontınental Oteli, Kempinski Kompleksi ve Ajar gibi markaları Kazakistan ekonomisine kazandırdık” dedi.

Kazakistan’ın Örnek Projesi; Ajar Center 

Alışverişin yanında sosyal yaşam ve eğlence merkezi olarak dizayn edilen ve Kazakistan’ın örnek projesi olarak kabul edilen Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi, 50.000 m2 lik kapalı alana sahip. Ajar Center, 500 araçlık otoparkı ve 4 kata yayılmış 120 mağazası ile her yaştan misafirin gününü keyifle geçirebileceği bir merkez olarak düşünülmüş. Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde butikler, restorantlar, sinemalar, 2.300 m2’lik eğlence merkezi ve buz pistinin yanı sıra 2.984 m2’lik alana sahip bir de hipermarket bulunuyor. Ajar Alışveriş ve Eğlence Merkezi’ne entegre olan fitness ve Spa Merkezi’nde spor salonlarının yanı sıra squash ve sauna salonları da yer alıyor. Ajar Alışveriş Merkezinde, Ramstore, Adidas, Planeta Elektronik, Damat gibi uluslararası birçok markanın mağazaları da yer alıyor.

Okan Holding Hakkında; 1972 yılında Gaziantep’te sanayileşerek iş hayatında büyüyen Bekir Okan tarafından kurulan OKAN HOLDİNG, Türkiye'nin önder kuruluşlarından biridir. Ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren OKAN HOLDİNG’in gıda, turizm, enerji, gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde yatırımları bulunmaktadır.

Türkiye’de enerji sektöründe büyümek isteyen OKAN HOLDİNG, eğitim alanında dev bir adım atarak Okan Üniversitesi’yle adını ön plana çıkartmıştır. Okan Üniversitesi İstanbul’da 250 milyon m2 arazi üzerinde 10 bin kişilik bir kampüsle faaliyet göstermektedir.

OKAN HOLDİNG, 80'li yıllarda Türkiye'nin dışa açılma politikası kapsamında dış ticaret, gıda, tekstil, turizm sektörlerinde yatırımlarını uluslararası platforma da taşımıştır. Grup, başta Türkmenistan ve Kazakistan olmak üzere Türki Cumhuriyetlerde önemli projelere imza atarak yatırımlarını sürdürmüştür.

OKAN HOLDİNG’in Kazakistan’da tamamladığı prestij projeler arasında Astana Kızıljar'daki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı, Astana’daki 5 yıldızlı Okan Intercontinental Oteli, Kazakistan Ulusal Müze ve Kültür Merkezi, İkiz Kuleler, Diplomatik City ve Avrasyabank yer almaktadır.

Bayterek Kompleks Almaty, Jeruyik Kompleks Astana, Okan Sultan Grand Petropavlovsk Alışveriş Eğlence ve Konut Kompleksi, Pavlador Omsk Devlet Karayolu 1.Bölümü, 240 yataklı Acil Yardım Hastanesi ve Bilimsel Araştırma Enstitüsü ise OKAN HOLDİNG’in devam eden projeleridir.

OKAN HOLDİNG çeşitli ülkelerde müteahhitlik hizmetleri vererek faaliyet alanlarına yenilerini katmaktadır. Grup önümüzdeki dönemde Cezayir, Suudi Arabistan ve Katar’da önemli inşaat projeleri gerçekleştirmek üzere çalışmalar yürütmektedir.

2008’de 300 milyon dolar ciro gerçekleştiren OKAN HOLDİNG’in 4 bin çalışanı bulunmaktadır.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
29-04-2009
Bu haber toplam 8220 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?