En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » İhaleler 27.04.2018 00:21
Kalamış Yat Limanı İçin Özelleştirme Süreci Başladı

Kalamış Yat Limanı İçin Özelleştirme Süreci Başladı

Türkiye'nin en büyük limanı olan Kalamış yat Limanı için özelleştirme sürecine girildi, 2 ay sonra ihale için teklifler alınacak..
 
 
Özelleştirme sürecine girilen Kalamış Yat Limanı ihalesi için hazırlıklar tamamlandı. İhale hazırlıkları büyük ölçüde tamamlanırken ekim ayı sonuna kadar ihale ilanına çıkılması planlanıyor.
 
Star Gazetesi’nin haberine göre; Koç Holding bünyesinde işletilen marinanın yıl sonuna kadar özelleştirmesi hedefleniyor. Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı’na ilişkin mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) kararının çıktığını hatırlatan Maliye Bakanlığı kaynakları, iki ay sonrasında tekliflerin alınabileceğini söyledi. Edinilen bilgiye göre marinalarla yaklaşık 15 yıldır işletmesini yapan Koç Grubu’na bağlı Setur şirketinin yanı sıra Ülker ve Doğuş grupları da yakından ilgileniyor. 25 yıl süreyle işletme hakkı devrinin verileceği Kalamış’ta özelleştirme süreci tamamlanmadığı için işletmeci şirket Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ecrimisil ödüyor. İmar planı çalışması sonrasında kapasitesi büyüyen marinanın değerinin katlandığı ve özelleştirmede yüksek bir bedelin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.
 
YERLİ VE YABANCI TALİP VAR
 
Kalamış Yat Limanı’yla ilgili ihale süreci dört ay önce ÖYK kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başlamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyeleri’ne kapasite artışının olduğu imar planları gönderilmişti. 1987 yılında hizmete açılan Türkiye’nin en büyük marinası olan Kalamış ve Fenerbahçe Marinaları, Aralık 1998’de işletmeci şirketin hisselerinin tamamının devralınması ile Setur Marinaları zincirine katılmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile imar planı onaylanan Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı’nın yeni düzenleme ile kapasitesi de büyümüş oldu. Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalardan edinilen bilgilere göre, özelleştirme süreci ile yerli şirketlerin yanı sıra çok sayıda yabancı şirket de ilgileniyor.
 
435 BİN METREKARE YÜZÖLÇÜMÜ
 
Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’na ilişkin yayınlanan ÖYK kararına göre marina alanı oldukça büyük. Kalamış-Fener Caddesi mevkiinde bulunan iki adet yat limanı olan yerin toplam alanı 435 bin 128 metrekareyi buluyor.
 
 
Kaynak : Habertürk

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

ÖİB: İzmir Limanı Varlık Fonu'na Devredildi


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), son 10 senedir özelleştirme çalışmaları devam eden İzmir Limanı'nın da Varlık Fonu'na devredildiğini açıkladı..

 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 2007 yılından beri özelleştirme çalışmaları devam eden İzmir Limanı'nı, kiralama, devretme veya satma yetkisiyle Türkiye Varlık Fonu'na devrettiğini açıkladı.  Devir işlemleri resmi yazı ile kurum ve kuruluşlara bildirilirken Varlık Fonu'nun İzmir Limanı'nı kiralamaya, devretmeye veya satmaya yetkisinin olduğu belirtildi. 
 
TCDD'ye bağlı olan İzmir Limanı'nın 49 yıllığına özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007 tarihinde ihale düzenlenmiş ve ihaleyi ihaleyi Hutchison, Global ve EİB LİMAŞ, 1 milyar 275 milyon dolar teklifle kazanmasına rağmen açılan dava süreci 29 ay sürmüş, Danıştay ise ihale için yürütmeyi durdurma kararı vermişti.
 
İzmir Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin İkinci ihale ise 21 Eylül 2012 tarihinde düzenlenmiş, yeni planlamada limana yapılması planlanan AVM'ye yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri tepki göstermişti.
 
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından üöçüncü defa imar revizyonu yapılarak geçtiğimiz Haziran ayında askıya çıkarılan planlamaya ise Konak Belediyesi tarafından itiraz edilmişti. Fakat özelleştirme idaresi itirazı reddetmişti.
17-09-2013
Bu haber toplam 4428 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?