En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 17.03.2018 14:18
İETT, Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten İlk Tesisini Kurdu

İETT, Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten İlk Tesisini Kurdu

İETT İkitelli Motor Yenileme Fabrikası'nın enerji ihtiyacının belirli bir kısmını fabrikada kurulan güneş enerjisinden elektrik üretimi tesisinden karşıladığını açıkladı..

 

Güneş enerjisinden elektrik üretein ilk tesisini kuran İETT konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu tesisi İkitelli Motor Yenileme Fabrikasında kuran İETT, söz konusu tesiste enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşıladığını ancak enerjinin yetmediği durumlarda şebekeye başvurulduğunu belirtti.
 
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, güneş ışığını doğrudan elektriğe çeviren 42 adet PV (Fotovoltaik) Güneş pilinden oluşan sistem, şimdilik İETT Motor Yenileme Fabrikasının elektrik ihtiyacının yüzde 2,67’sini karşılıyor. Enerji maliyetlerindeki kazanım ile kendi yatırım maliyetini 4-5 yılda amorti etmesi beklenen güneş enerjili elektrik üretim tesisi, ilk etapta haftada 270 kWh (kilovat saat), yılda ise 14 bin kWh üretim yapacak.
 
İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı,  söz konusu projenin diğer kamu kurumlarına da örnek tekil edeceğini belirterek, alternatif enerji kaynakları kullanımına önemli ölçüde yön vermesini beklediklerini söyledi.
 
Projeyi tüm garajlarda ve hizmet binalarında yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Baraçlı, “Bu sayede hem enerjide verimliliği yakalamak hem de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmak hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız” diye konuştu.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Karapınar Güneş Enerjsisi Santraline 4 Talip


Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" için düzenlenen ihalede 4 firmadan teklif geldi..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulması planlanan "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" projesine ilişkin ihalesi için 4 firma yabancı ortaklarıyla birlikte başvuru yaptı. 
 
Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde yer alan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar YEKA ihalesi için Limak - CMEC - Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyoncu - Hanwha Grubu, Çalık Enerji - Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu olmak üzere 4 katılımcı teklif sunarken yarışmanın 20 Mart 2017 tarihinde alım garantisi olan elektrik fiyatı üzerinden "açık eksiltme" yöntemiyle yapılacağı belirtildi.
 
Söz konusu yarışma kapsamında, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulacak ve 10 yılda AR-GE yapmak koşulu ile Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi gerçekleştirilecek.
 
 
 
 
04-04-2014
Bu haber toplam 2052 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?