En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 17.03.2018 18:41
HES Karşıtları Ankara'da Toplanıyor

HES Karşıtları Ankara'da Toplanıyor

Derelerin Kardeşliği Platformu hidroelektrik santrallerine karşı seslerini duyurabilmek için 8 Ekim'de Ankara'ya gidiyor.

 

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) dönem sözcüsü Ömer Şan sularına, derelerine, vadilerine, ovalarına ve doğal yaşam alanlarına yapılan vahşi saldırıları durdurmak amacıyla çeşitli sivil toplum örgütlerinin daveti üzerine 8 Ekim'de Ankara'ya gideceklerini açıkladı. 
 
Şan, yaptığı yazılı açıklamada yerli ve uluslararası şirketlerin ülkenin dört bir yanında büyük bir yağma hareketi yürüttüğünü, paranın gücüne iman edenlerin, doğa ve yaşam alanlarına el koymak istediğini öne sürdü. Suların, madenlerin, ormanların ve tarım alanlarının yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devredildiğini ifade eden Şan şöyle dedi: 
 
"Hidroelektrik santral (HES) projeleriyle, termik santrallerle, güvenlik amaçlı sınır barajlarıyla, nükleer santrallerle, maden aramalarıyla, mera, kıyı ve orman kanunlarıyla insanca yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Hayatlarımız sermaye sahiplerinin insafına teslim ediliyor. Yaşam alanlarımızdan göçe zorlanarak yurtsuzlaştırılıyoruz. Bütün bu saldırılar, bulunduğu her yerde yerel halkın direnişiyle karşılaşıyor. Mücadelenin gücü bütünleşerek çoğalıyor. Ancak yaşam alanlarımıza, suyumuza, toprağımıza göz koyanlar durmuyor. Sermayenin gücü ile iktidarın gücünü arkasına alan firmalar yasalara, mevzuatlara, uluslararası anlaşmalara, koruma kararlarına karşın, bilim ve akıl dışılıkla derelerimize, vadilerimize, üreterek var ettiğimiz yaşam alanlarına saldırmaya devam ediyor. Hopa'da, Gerze'de, Peri Vadisi, Tortum ve Solaklı'da yaşananlar bu saldırıların en açık göstergesidir." 
 
'Ankara'DA BULUŞALIM' 
 
Doğal yaşam alanlarına karşı yapılan vahşi saldırıları durdurmak amacıyla 8 Ekim'de Ankara'ya gideceklerini belirnten Şan, açıklamasını şöyle tamamladı: 
 
"Egemenlerin doğamıza karşı yönelttiği hegemonyaya karşı, doğa haklarını anayasal güvenceye kavuşturmak için bizler de 8 Ekim'de Ankara'ya geliyoruz. Paranın saltanatına karşı, derelerimize el koymak isteyenlere karşı, su ve yaşam hakkı mücadelesi veren bütün dostlarla birlikte olmak için TMMOB, Ttb, Kesk ve DİSK'in çağrısıyla Ankara'ya akmak için geliyoruz. Paranın iktidarı karşısında kardeşliğin gücünü haykırmak, sularımızın satılmasına, tarihimizin ve kültürümüzün yağmalanmasına, bugünümüz ve yarınımızın çalınmasına karşı Ankara'da buluşalım."

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kırgızistan, Hidroelektrik Santrallerin İnşaatı İçin Türkiye'den Yatırım Bekliyor


Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov, küçük ve orta ölçekli hidroelektrik santrallerin inşaatı konusunda Türkiye’den yatırım çekmek istediklerini açıkladı..

 

 
Kırgızistan'da yapılması planlanan küçük ve orta ölçekli hidroelektrik santrallerin inşaatı için Türkiye'den yatırım çekmek istediklerini açıklayan Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç'ı makamında kabul etti.
 
Kırgızistan Meclisi Basın Merkezinden yapılan açıklamada, yapılan görüşmede Tursunbekov'un Türkiye’nin enerji ve hidroelektirk santralleri yapımı konusunda büyük tecrübeye sahip olduğunun altını çizerek, hidroelektrik santral projelerinin inşaatı konusunda Türk yatırımcılara çağrıda bulundu.
 
İki ülke arasındaki siyasi diyaloğu takdirle karşıladığını söyleyen Tursunbekov, 2016 yılının yıl Kırgız-Türk ilişkilerinin ivme kazanacağı bir yıl olacağından emin olduğunu söyledi. Türkiye'nin ticari alanda Kırgızistan’ın önemli ortakları arasında yer aldığını vurgulayan Tursunbekov, Kırgız-Türk ilişkilerinde öncelikli konunun ekonomik iş birliği olduğunu belirtti.
05-10-2011
Bu haber toplam 5208 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?