En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 21.03.2018 03:08
Güneş Işığından Isı Enerjisi Üreten Perde Geliştirdiler

Güneş Işığından Isı Enerjisi Üreten Perde Geliştirdiler

GOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Alkan, güneş enerjisinden ısı enerjisi üretebilen kışlık perde geliştirdi..

Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürerek ısı yayan perde geliştirdiler.

GOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Alkan, yüzeyindeki nanometal parçacıklar sayesinde güneş ışıklarından ısı enerjisi üretebilen kışlık perde projesi hazırladı.

Alkan, güneş enerjisinden fototermal etkiyle ısı üretebilen, nanometal parçacıklarla kaplanmış tekstil lifleri üzerine çalıştıklarını söyledi.
 
Fototermal etkiyi, ışığın metal yüzeye temas ettiği zaman ısının ortaya çıkması şeklinde açıklayan Alkan, şöyle konuştu:
 
"Teorik olarak açıklayacak olursak, ışık metal yüzeye temas ettiği zaman, metaldeki elektronların hareketlerinin frekanslarını ve genliklerini değiştirir ve bu sayede metal sisteminde ısınma meydana gelir. Bunun daha anlaşılır olması için, yaz aylarında açığa bırakılan bir arabanın üstüne elimizle dokunamayacak kadar sıcaklığın artmasını örnek olarak gösterebiliriz. Etkileşim yüzeyde meydana geldiği için nanometal parçacıkların kullanımı etkileşim yüzeyini ve dolayısıyla ısınma verimini ciddi biçimde artırır."
 
Bu parçacıkların tekstil lifleri üzerine uygulanmasının yeni bir durum olduğunu belirten Alkan, "Nanometal parçacıkları tekstil liflerine uygulayarak büyük bir etkileşim yüzeyi oluşturup metal parçacıkların ısı üretme yeteneğini artırmayı planladık" dedi.
 
Prof. Dr. Alkan, bu kapsamda yüzeyindeki nanometal parçacıklar sayesinde güneş ışıklarından ısı enerjisi üretebilen kışlık perde projesini hazırladıklarını, bu projeyle Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edilen 5. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde inşaat tekstilleri kategorisinde birincilik ödülü kazandıklarını kaydetti.
 
Projenin uygulanması için bir endüstri kuruluşuyla anlaştıklarını aktaran Alkan, şunları söyledi:
 
"Yapmakta olduğumuz çalışmaların neticesi olarak bir ürün ortaya çıktığında, bu ürün güneş ışığından faydalanarak ortamın ısınması için ısı üretecek. Aynı zamanda antibakteriyel özellikte ve radyasyona karşı koruyucu özellikte olacak. Ortaya çıkan ürünün görsel özelliği de olacak. Kesinlikle normal perdeden farklı olmayacak, ışığın bina içine geçişine izin verecek, kalın yapıda olmayacak."
 
Kaynak: AA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Karapınar Güneş Enerjsisi Santraline 4 Talip


Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" için düzenlenen ihalede 4 firmadan teklif geldi..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulması planlanan "Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" projesine ilişkin ihalesi için 4 firma yabancı ortaklarıyla birlikte başvuru yaptı. 
 
Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde yer alan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar YEKA ihalesi için Limak - CMEC - Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyoncu - Hanwha Grubu, Çalık Enerji - Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu olmak üzere 4 katılımcı teklif sunarken yarışmanın 20 Mart 2017 tarihinde alım garantisi olan elektrik fiyatı üzerinden "açık eksiltme" yöntemiyle yapılacağı belirtildi.
 
Söz konusu yarışma kapsamında, Türkiye'de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulacak ve 10 yılda AR-GE yapmak koşulu ile Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi gerçekleştirilecek.
 
 
 
 
16-04-2013
Bu haber toplam 4251 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?