En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 18.03.2018 09:25
Giresun'da 7 HES İnşaatı Durduruldu

Giresun'da 7 HES İnşaatı Durduruldu

Doğu Karadeniz'de yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrallerine (HES) Artvin, Rize ve Giresun'daki yöre halkı, çevre ve doğal yaşama verdiği zarar gerekçesiyle karşı çıkarak eylemler yapıyor.

HES'lere karşı çıkan çevreci gruplar, Bölge İdare Mahkemelerine açtıkları davalarla, HES'lerin yapılmasını engellemeye çalışırken, son olarak açılan davada Giresun'un Bulancak ve Piraziz ilçesi sınırları içerisinde yar alan Pazarsuyu Havzasına kurulması planlanan 7 HES inşaatı Ordu Bölge İdare Mahkemesi kararınca durduruldu.

Giresun Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ali Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin enerji gereksinimi bahane edilerek Doğu Karadeniz yöresinin adeta bir sarmal altına alan HES projelerinin bölgenin doğal yaşam alanlarına verdiği geri dönüşümsüz zararları nedeniyle bölge halkının bu projelere karşı verdiği tepki ve hukuki mücadelenin devam ettiğini söyledi.

Giresun'un Çanakçı, Çömlekçi, Harşıt, Gelevera, Keşap ve Pazarsuyu dereleri üzerine 94 HES inşaatı kurulmasının planladığını ve bunun 43'ünün yapımının devam ettiğini anlatan Dursun, "Bu 43 şirket su anlaşmasını yaparak inşaat çalışmalarına başladı. Bizler ülkemizin enerji ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak bu ihtiyacın bu şekilde karşılanmasına karşı çıkıyoruz. Su gibi hayati konunun asla ticareti olamaz. Su sadece insanın değil, tüm canlının ve doğal yaşamın ihtiyacıdır. Bir şirkete bir derenin ve akarsuyun 49 yıllığına verilmesi ne kadar doğrudur? Su asla bir ticari 'meta' olamaz. Bunun için tüm Karadenizli de HES'lere karşı büyük alerji oluştu. Bu katmerleşerek de oluşmaya devam ediyor" diye konuştu.

"HES'LER EKOSİSTEMİN ZİNCİRİNİ KOPARACAK"

Doğu Karadeniz'in birçok vadisinin dünyada eşi benzeri bulunmayan doğal güzellikleri, endemik bitki örtüsü, jeolojik yapısı, fauna ve florası ile bütünleşik bir yapıda, tarihi ve coğrafi konumu gereği dünya genelinde korumada öncelikli 200 ekolojik alan arasında yer aldığını vurgulayan Dursun, şunları söyledi:

"Bu vadilerde sadece insanlar yaşamamaktadır. Bu vadilere ve insana su hayat vermekte ve buralarda binlerce canlı yaşam bulmaktadır. Su sadece insanların hakkı değil, tüm ekosistemin hakkıdır. HES'ler ekosistemin zincirini koparacaktır. İş işten geçmeden, yöre halkı başına gelecekleri görerek suyuna, deresine, vadisine ve geleceğine sahip çıkmak için var gücü ile mücadele etmelidir. Biz buna öncülük yapmaktayız. Bu topraklarda yüz yıllardır yaşayan insanlar olarak doğal yaşam alanlarımızdan göç etmek istemiyoruz. Bizler, vadilerimizde HES istemiyoruz."

"SU AKAR TÜRK BAKAR"

HES inşaatları yapan şirket sahiplerinin, bundan yıllar önce yöreye gelen bir Alman mühendisin latifeli olarak "Su akar Türk bakar" sözünü meşru kılmak istemeye çalıştığını ifade eden Dursun "Alman mühendis bizi müsrif gibi anlatmaya çalışmış. İşin gerçeği bu değil. Evet, su akar, bizler de diğer canlılar gibi bunun zevkine varırız ve de mutlu oluruz. Yaşam kaynağımızı hep birlikte karınca kararınca paylaşırız. Tüm mücadelemiz de budur" diye konuştu.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şişli'deki 4 Gökdelenin İnşaatı Durduruldu


Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin binalarının bulunduğu Bulgar Vakfı arazisi üzerinde Taş yapı tarafından inşa edilmekte olan 4 gökdelenin inşaat çalışmaları Şişli Belediyesi ekiplerince durduruldu..

 

Taş Yapı'nın Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin binalarının bulunduğu Bulgar Vakfı arazisi üzerinde hayata geçirmeyi planladığı 37 katlı 4 gökdelenden meydana gelen proje Şişli Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri tarafından durduruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 2 No'lu Koruma Kurulu'nun verdiği karar kapsamınhda inşaatı durdurulan gökdelen projesinin belediye binasının hemen yanında yer alan şantiyesi mühürlendi.

 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Seçme, Şişli bölgesinden sorumlu olan 2 No'lu Koruma Kurulu'nun Şişli Belediye Başkanlığı, Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dağıtımlı bir yazı gönderdiğini, kendilerinin de yazının gereğini yerine getirdiğini, inşaatın planlandığı aland abir okul odluğunu ve o okulda eğ,itim öğretimin hala devam ettiğini, çocukların güvencesi iel ilgili ne olacağının  netleşmesi gerektiğini, firmanın söz konusu alana girme hakkı olmadığını söyledi.
 
 
Konuyla ilgili Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise izin verilen alanda belediyenin hizmet binasının üçte birinin bulunduğunu ve bakanlık aleyhine 16 ayrı dava açıldığını, tüm bu gelişmeler yaşanırken inşaat firmasının inşaat çalışmalarına başladığı ve en önemlisi Şişli gibi yeşili az olan bir ilçede 200'e yakın yetişkin ağacın söküldüğü, yeşil alanların hafriyat alanına dönüştürüldüğü, projenin daha önce de 24 Kasım tarihinde durdurulduğu ancak durdurma işleminin ertesi günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın  imara ilişkin her türlü işlem yetkisinin kendilerine ait olduğunu belirterek projedeki durdurma kararının kaldırılmasını talep ettiği belirtildi.
19-03-2011
Bu haber toplam 11955 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?