En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 17.03.2018 14:32
Devlete Elektrik Satan Köy

Devlete Elektrik Satan Köy

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Akbıyık köyü'nde kurulan rüzgar tübrini ile hem elektrik kesintisi sorunu çözüldü hem de devlete elektrik satılmaya başlandı.

 

Elektrik kesintisinden yakınan köylüler, kurdukları rüzgâr türbini ile elektriği bedavaya getirmekle kalmadı, devlete satacak
Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Akbıyık köyünde Türkiye'nin İl Özel İdaresi destekli ilk rüzgar türbini kuruldu. Yaklaşık 160 bin liraya mal olan tesisin 140 bini lirasını Özel İdare, 20 bin lirasını ise köylüler karşıladı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel hizmete geçen türbini basına ve il genel meclis üyelerine tanıttı. Genel Sekreter Demirel, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Yenişehir'in Akbıyık köyünde rüzgar türbini açılışını yapıyoruz. Bu rüzgâr türbini İl Özel İdaresi'nin katkısı ile yaptırıldı. Türkiye'de ilk örnek anlamında bunu burayı yaptık" dedi. Proje kendilerine ilk geldiğinde ilgilerini çektiğini anlatan Demirel, şunları söyledi: "Buraya 20-30 bin lira katkı vermemiz halinde rüzgar türbini yapılarak köyün içme suyu pompasının çalıştırılabileceği belirtildi. Pompajla çalışan sulama sistemlerinin bu tür projelerle zenginleştirilmesi mantıklı geldi ve destek verdik. Başka yerlerde de rüzgar haritalarına göre bunu yapmayı planlıyoruz." 
 
BEDAVA ELEKTRİK FIRSATI 
Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, Tedaş'ın köylünün borcundan dolayı elektrikleri kesmesi üzerine rüzgar türbini fikrinin ortaya çıktığını anlattı. 
 
KÖYLÜLER GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI
2007'de göreve geldiğinde köylerinde içme suyu olmadığını anlatan Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, "Çünkü Tedaş'a borçlarımız vardı ve 5 seneden beri elektriğimiz kesikti" dedi. Akbıyıklar Derneği'ne bu konuyu bildirip çareler araştırmaya başladıklarını söyleyen Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: "İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel konuya el attı. Köylüler bu tesisin yapılmasında yaz kış demeden çalıştılar." 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Adıyaman Besni Güneş Enerjisi Santrali 22 Milyon Liraya Kuruluyor


Adıyaman Besni'de kurulmakta olan Güneş Enerjisi Santrali'nin Mart ayında tamamlanması ve 50 kişiye istihdam sağlaması planlanıyor..

 

Adıyaman'ın Besni İlçesi'nde Yeni Besni Mahallesi'nde yapımına başlanılan 6 megavat gücündeki Güneş Enerjisi Santrali'nin (GES) toplam 22 milyon liraya (6 milyon Euro) mal olacağı  ve 50 kişiye istihdam sağlayacağı belirtildi.
 
 
800 bin kilovat elektrik üretilecek olan Besni Güneş Enerjisi Santrali'nin Mart ayında tamamlanması planlanırken ayrıca Besni ilçesinin çeşitli bölgelerinde Güneş Enerjisi santralleri kurulmasının planlandığı öğrenildi.
10-10-2011
Bu haber toplam 10017 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?