En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 17.03.2018 14:33
Borç Krizi Yenilenebilir Enerji Sektörünü Vurdu

Borç Krizi Yenilenebilir Enerji Sektörünü Vurdu

Avrupa'da etkileri hala devam eden ekonomik kriz, yenilenebilir enerji sektörünün gelişimini ciddi anlamda etkiledi..

 

Avrupa, ekonomik krizin etkileri sebebiyle yetişmiş enerji personeli bulmakta güçlükçekerken Türkiye, fırsatları değerlendirmek için çalışmalara başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Türkiye’nin 40 bin megavat rüzgâr enerjisi kapasitesi olduğunu bildirdi.
 
Avrupa’yı saran ekonomik kriz, yenilenebilir enerji sektörünü de vurdu. Viyarüzgar enerjisi sektörüna’daki Avrupa Rüzgâr Enerjisi Konferansı’na katılan şirket temsilcilerinin verdiği bilgiye göre rüzgâr enerjisi sektörü ihtiyaç duyulan teknik elemanları ekonomik sıkıntılar nedeniyle temin edilemiyor.
 
Yılda 5 bin 500 kişilik kalifiye işgücüne ihtiyaç duyan avrupa rüzgar endüstrisinin, istihdam ihtiyacını karşılamakta sıkıntı çektiği belirtildi. GL Grup Başkanı Garrad Hassan, yetişmik teknik eleman istihdam edilememesi halinde sorunun büyüyeceği uyarısında bulundu.
 
TPWind Yönetim Kurulu Başkanı Henning Kruse ise rüzgar enerjisi ile ilgili eğitim kursları oluşturulması ve sektörün ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi. Enel Green Power CEO’su Francesco Starace da Doğu Avrupa, Balkanlar, Akdeniz, Orta Amerika, Güney Amerika ve Asya’da önemli potansiyel olduğunu söyledi.
 
7.3 kuruşluk destek var
Konferansa katılan Mercan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını artıracağını söyledi. Avrupa ülkelerinde yenilenebilir enerjiye geçmiş yıllarda verilen aşırı desteğin sektörde rekabeti engellediğini belirten Mercan, Türkiye’de rüzgâr enerjisine 7.3 kuruşluk bir destek verildiğini, gerekli malzemenin yüzde 55’inin Türkiye’de üretilmesi halinde yüzde 30 daha fazla bir alım garantisi verildiğini anlattı.
 
Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin şu anda 2 bin 260 megavatlık kurucu bir gücü olduğunu belirten Mercan, “2023 yılına kadar 20 bin megavatlık rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olmanın hedeflendiğini bildirdi. Avrupa ülkelerinde nükleer enerji santrallerinin yenilendiğini ancak nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmediğini anımsatan Mercan, şöyle konuştu:
 
“Her konuda dengeli olmak lazım. Türkiye’nin de nükleer enerji santralinden vazgeçmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Avrupa ülkeleri de eskimiş teknolojileri yeniliyorlar ama tamamen vazgeçmiyorlar.”
 
Kaynak: Milliyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İBB: Maçka Parkı'nda Yeşil Alan Kaybı Olmayacak


İBB yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul tünellerinin yapımı kapsamında Maçka Parkı'nın girişinde başlatılan çalışmanın yeşil alan kaybına neden olmayacağı belirtildi..

 

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa karayolu tünellerinin ilk etabının yapımı amacıyla Maçka Parkı'nın Beşiktaş Stadyuma bakan giriş kapısının çitlerle kapatılması sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.
 
Açıklamada, Büyükçekmece'den Sarıyer'e, tüneller, bağlantı yolları, kavşaklar ve köprülerden oluşan yaklaşık 140 kilometrelik alternatif bir ulaşım güzergahı oluşturulacağını, bu kapsamda yapılacak çalışmaların Maçka Parkı'nda bir metrekare bile yeşil alan kaybına neden olmayacağı belirtildi.
 
Yapılacak çalışma sonrasında hali hazırda hizmet veren ve günde ortalama 150 bin sürücü tarafından kullanılan Kağıthane- Piyalepaşa, Bomonti-Dolmabahçe ve Sarıyer-Çayırbaşı tünelleri ile entegre edilecek yeni tünel sayesinde 1 buçuk saatte geçilebilen yol 10 dakikaya düşecek.
 
Toplam büyüklüğü 138 bin 971 metrekare olan Maçka Parkı'nın sadece 3500 metrekarelik bölümünde geçici çalışma yapılacağı belirtilen açıklamada çalışma sona erdiinde söz konusu 3500 metrekarelik alanın eski haline getirileceği, çalışma alanında bulunan ve kesinlikle çalışma için kesilmeyecek olan 97 ağacın yerine çalışma sonrasında daha fazla ağaç dikilecek.
07-02-2013
Bu haber toplam 3345 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?