En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 22.04.2018 20:57
Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesini hayata geçirmek için yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak'' dedi.
 
Kasumov yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği Müktesebatına yaklaşmasının ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının Akkuyu Nükleer Santrali Projesini kendileri için cazip kıldığını söyledi.
 
Dünya'nın en güvenli nükleer santralini yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Kasumov, olası nükleer sızıntıya karşı projede 4 tane güvenlik bariyerinin yer aldığını bildirdi.
 
Kamuoyundaki siyasi ve çevresel tepkileri en aza indirmek için hakla ilişkiler çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Kasumov, şunları kaydetti:
 
''Mersin ana yer bizim için. Öncelikli olarak oradaki halkın ikna edilmesine çalışacağız. Bunun için orada bilgilendirme ofisi açarak, halka diğer teknolojilerden farklı bir teknoloji getirdiğimizi anlatacağız.
 
Bu bürodan daha sonra Ankara ve İstanbul'a da açacağız. İnsanlara 'proje emniyetli' demekle yetinmeyeceğiz. Hangi özelliğinden dolayı emniyetli olacağını halka izah edeceğiz.''
 
Kasumov, projenin ön evresinde bulunduklarını, keşif çalışmaları ve arazi devirleriyle uğraştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak.
 
Daha önceden denizde inşaat çalışmasına başlama tarihini 2013'ün son altı ayı olarak planlıyorduk. İşlerin hesaplanandan erken yürümesiyle bugün bu seviyeye 2012'nin sonu 2013'ün başı gibi geleceğimizi umuyoruz.
 
Tek sıkıntı projenin uygulanış biçimi. Dünyanın ilk yap-işlet-devret modeliyle yapılacak nükleer santrali olacağı için bizi biraz zorlayacak'' diye konuştu.
 
AA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şubat'ta 28 Elektrik Santrali Devreye Alındı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye genelinde toplam 28 adet elektrik santrali devreye alındı..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 2017 yılının Şubat ayında toplamda 28 adet yeni elektrik sanrali devreye alındı. Bu sayede Türkiye'nin elektrikteki toplam kurulu gücü 78 bin 915 megawata ulaştı.
 
28 Şubat 2017 tarihi itibarıyla devreye alınan 28 elektrik santralinden 316,7 megawatın 129 megawatını Kırklareli, Manisa, Afyonkarahisar, Balıkesir, İzmir, Tekirdağ, İstanbul, Kayseri ve Manisa'da üretime başlayan 12 rüzgar enerjisi santrali oluşturdu.
 
Şubt ayında Giresun, Rize, Zonguldak, Isparta, Düzce, Antalya'da 97,4 megawat kapasiteye sahip 6 hidroelektrik santrali de devreye alınarak kurulu güce eklendi. 
 
Ayrıca, Şubat ayında Karabük'te 50 megawat kapasiteyle kömür ve kojenerasyon santrali faaliyete alınırken Manisa'da 15 megavwatlık jeotermal santralinin yanı sıra Hatay, Bursa ve Kahramanmaraş'ta 7,1 megawat kapasiteli biyokütle ve çöpgazı tesisleri dedevreye girdi.
 
 
25-11-2011
Bu haber toplam 22812 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?