En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 26.11.2014 17:00
Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesini hayata geçirmek için yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak'' dedi.
 
Kasumov yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği Müktesebatına yaklaşmasının ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının Akkuyu Nükleer Santrali Projesini kendileri için cazip kıldığını söyledi.
 
Dünya'nın en güvenli nükleer santralini yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Kasumov, olası nükleer sızıntıya karşı projede 4 tane güvenlik bariyerinin yer aldığını bildirdi.
 
Kamuoyundaki siyasi ve çevresel tepkileri en aza indirmek için hakla ilişkiler çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Kasumov, şunları kaydetti:
 
''Mersin ana yer bizim için. Öncelikli olarak oradaki halkın ikna edilmesine çalışacağız. Bunun için orada bilgilendirme ofisi açarak, halka diğer teknolojilerden farklı bir teknoloji getirdiğimizi anlatacağız.
 
Bu bürodan daha sonra Ankara ve İstanbul'a da açacağız. İnsanlara 'proje emniyetli' demekle yetinmeyeceğiz. Hangi özelliğinden dolayı emniyetli olacağını halka izah edeceğiz.''
 
Kasumov, projenin ön evresinde bulunduklarını, keşif çalışmaları ve arazi devirleriyle uğraştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak.
 
Daha önceden denizde inşaat çalışmasına başlama tarihini 2013'ün son altı ayı olarak planlıyorduk. İşlerin hesaplanandan erken yürümesiyle bugün bu seviyeye 2012'nin sonu 2013'ün başı gibi geleceğimizi umuyoruz.
 
Tek sıkıntı projenin uygulanış biçimi. Dünyanın ilk yap-işlet-devret modeliyle yapılacak nükleer santrali olacağı için bizi biraz zorlayacak'' diye konuştu.
 
AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Avanos'a Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak


KURGES Enerji Üretim AŞ, Avanos'ta 9,5 milyon liralık yatırımla 8 lisanssız güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Şirket proje için ÇED başvurusunda bulundu..

 

KURGES Enerji Üretim AŞ, 9,5 milyon liralık yatırımla Avanos'un Özkonak beldesinde kurmayı planladığı güneş enerjisi santrali projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulundu.
 
Tesis için 61.200 metrekare kullanım alanına sahip arazide  çalışma gerçekleştirecek olan KURGES Enerji,  toplam 4 megavat kurulu güce sahip 8 lisanssız güneş enerji santrali kurmayı hedefliyor.
 
Her biri 500 kilovat kurulu güce sahip santrallerden yıllık toplam 6,4 milyon kilovatsaatlik elektrik üretilmesi öngörülürken, üretilecek olan elektrik trafolar ile orta gerilim seviyesine yükseltilerek, dağıtım şirketine ait en yakın hatlara bağlanmak suretiyle sisteme aktarılacak.
 
Proje için başlatılacak ÇED izin süreçlerinin tamamlanmasından sonra inşaat çalışmaları başlayacak olup sistemin yasal olarak elektrik üretimine başlamasının 12 ayı bulması öngörülüyor.
 
 
25-11-2011
Bu haber toplam 21396 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?