En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 26.01.2015 00:18
Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesini hayata geçirmek için yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak'' dedi.
 
Kasumov yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği Müktesebatına yaklaşmasının ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının Akkuyu Nükleer Santrali Projesini kendileri için cazip kıldığını söyledi.
 
Dünya'nın en güvenli nükleer santralini yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Kasumov, olası nükleer sızıntıya karşı projede 4 tane güvenlik bariyerinin yer aldığını bildirdi.
 
Kamuoyundaki siyasi ve çevresel tepkileri en aza indirmek için hakla ilişkiler çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Kasumov, şunları kaydetti:
 
''Mersin ana yer bizim için. Öncelikli olarak oradaki halkın ikna edilmesine çalışacağız. Bunun için orada bilgilendirme ofisi açarak, halka diğer teknolojilerden farklı bir teknoloji getirdiğimizi anlatacağız.
 
Bu bürodan daha sonra Ankara ve İstanbul'a da açacağız. İnsanlara 'proje emniyetli' demekle yetinmeyeceğiz. Hangi özelliğinden dolayı emniyetli olacağını halka izah edeceğiz.''
 
Kasumov, projenin ön evresinde bulunduklarını, keşif çalışmaları ve arazi devirleriyle uğraştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak.
 
Daha önceden denizde inşaat çalışmasına başlama tarihini 2013'ün son altı ayı olarak planlıyorduk. İşlerin hesaplanandan erken yürümesiyle bugün bu seviyeye 2012'nin sonu 2013'ün başı gibi geleceğimizi umuyoruz.
 
Tek sıkıntı projenin uygulanış biçimi. Dünyanın ilk yap-işlet-devret modeliyle yapılacak nükleer santrali olacağı için bizi biraz zorlayacak'' diye konuştu.
 
AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

"Akkuyu Nükleer Santral Projesi Kıytırık Bir Mühendisle Olmaz"


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Akkuyu Nükleer Santral projesinin ÇED Raporu'na yöneltilen sahte imza iddialarını değerlendirdi..

 

Akkuyu Nükleer Santral projesinin ÇED Raporu'na yöneltilen eleştirileri değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, söz konusu projeye cddi olarak bakıldığını ve bir tane kıytırık mühendisle bu işin olmayacağını ancak bakanlıkta Nükleer Mühendisler olmadığının söylendiğini belirterek, "Nükleer mühendislerin, hepsi mi olacak bakanlıkta" dedi.
 
Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, her eleştiriye komplo olarak bakmanın da doğru olmadığını belirten Bakan Güllüce, samimi çevrecileri duyarlılıklarından dolayı tebrik ettiğini, ancak  bilmenden incelemeden eleştiride bulunanlar olduğunu söyledi. Kömür santrallerini, rüzgar santrallerini, HES'leri istemeyenlerin cep telefonlarını nerede şarj edeceklerini merak ettiğini ifade eden Bakan Güllüce, HES projelerinin tekniğine uygun yapılmasının ayrı, hiç yapılmamasının ayrı olduğunu söylei.
 
Akkuyu Nükleer Santrali konusunda birden fazla kurumun çalıştığını belirten Güllüce, Atom Enerjisi Kurumu’nun da projede çalıştığını, bu tür ciddi bir projenin bir tane kıytırık mühendisle olmayacağını söyledi.  
 
Akkuyu NGS projesinin ÇED Raporu için sahte imza iddiasının incelenmekte olduğunu da kaydeden Güllüce, bu tür iddiaların nükleer santral yapılmasını istemeyen uluslararası güçlerin oyunu olduğunu söyledi.
 
 
25-11-2011
Bu haber toplam 22749 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?