En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 04.03.2015 18:47
Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesini hayata geçirmek için yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak'' dedi.
 
Kasumov yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği Müktesebatına yaklaşmasının ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının Akkuyu Nükleer Santrali Projesini kendileri için cazip kıldığını söyledi.
 
Dünya'nın en güvenli nükleer santralini yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Kasumov, olası nükleer sızıntıya karşı projede 4 tane güvenlik bariyerinin yer aldığını bildirdi.
 
Kamuoyundaki siyasi ve çevresel tepkileri en aza indirmek için hakla ilişkiler çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Kasumov, şunları kaydetti:
 
''Mersin ana yer bizim için. Öncelikli olarak oradaki halkın ikna edilmesine çalışacağız. Bunun için orada bilgilendirme ofisi açarak, halka diğer teknolojilerden farklı bir teknoloji getirdiğimizi anlatacağız.
 
Bu bürodan daha sonra Ankara ve İstanbul'a da açacağız. İnsanlara 'proje emniyetli' demekle yetinmeyeceğiz. Hangi özelliğinden dolayı emniyetli olacağını halka izah edeceğiz.''
 
Kasumov, projenin ön evresinde bulunduklarını, keşif çalışmaları ve arazi devirleriyle uğraştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak.
 
Daha önceden denizde inşaat çalışmasına başlama tarihini 2013'ün son altı ayı olarak planlıyorduk. İşlerin hesaplanandan erken yürümesiyle bugün bu seviyeye 2012'nin sonu 2013'ün başı gibi geleceğimizi umuyoruz.
 
Tek sıkıntı projenin uygulanış biçimi. Dünyanın ilk yap-işlet-devret modeliyle yapılacak nükleer santrali olacağı için bizi biraz zorlayacak'' diye konuştu.
 
AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sinop Nükleer Santral Projesinde Yeni Gelişme


Sinop'ta kurulacak olan nükleer güç santrali projesini hayata geçirecek olan Fransız-Japon konsorsiyumunda yer alan Fransız enerji şirketi, santralde kullanılacak reaktörler için Areva isimli şirketten garanti aldığını açıkladı..

 

Fransız-Japon konsorsiyumu tarafından Sinop'ta kurulacak olan nükleer enerji santrali projesine ilişkin yeni bri gelişme yaşandı. Konsorsiyumdaki Fransız enerji şirketi GDF Suez,  santralda kullanılacak reaktörlerin temini konusunda maddi sıkıntı sorunu olan reaktör üreticisi Areva'dan garanti aldıklarını açıkladı.
 
Borçları sebebiyle bir süredir yeni sipariş almayan Areva, 2014 yılının Mayıs ayında Sinop santralinde kullanılmak üzere dört tane nükleer reaktörü sağlamak için konsorsiyumla anlaşma imzalamıştı. Geçtiğimiz yıl kredi notu yatırım yapılabilir düzeyinin altına inen şirketin yeni "Atmea" tipi reaktörleri geliştirmek için gerekli sermayeye sahip olmayabileceği endişeleri gündeme gelmişti.
 
Areva'nın yeni yönetimi şirketin yeni stratejilerini ve borçları azaltmak için atılacak adımları 4 Mart'ta açıklayacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan GDF Suez CEO'su Gerard Mestrallet, şirketin maddi durumundaki değişikliğin reaktörlerin sağlanmasına engel oluşturmasını istediklerini ve konu hakkında görüştükleri Areva şirketinin kendilerine garanti verdiğini söyledi.
25-11-2011
Bu haber toplam 22749 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?