En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 19.12.2014 02:33
Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde Son Durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu Nükleer Santral Projesini hayata geçirmek için yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak'' dedi.
 
Kasumov yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği Müktesebatına yaklaşmasının ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının Akkuyu Nükleer Santrali Projesini kendileri için cazip kıldığını söyledi.
 
Dünya'nın en güvenli nükleer santralini yapmak için kolları sıvadıklarını belirten Kasumov, olası nükleer sızıntıya karşı projede 4 tane güvenlik bariyerinin yer aldığını bildirdi.
 
Kamuoyundaki siyasi ve çevresel tepkileri en aza indirmek için hakla ilişkiler çalışmalarına ağırlık vereceklerini aktaran Kasumov, şunları kaydetti:
 
''Mersin ana yer bizim için. Öncelikli olarak oradaki halkın ikna edilmesine çalışacağız. Bunun için orada bilgilendirme ofisi açarak, halka diğer teknolojilerden farklı bir teknoloji getirdiğimizi anlatacağız.
 
Bu bürodan daha sonra Ankara ve İstanbul'a da açacağız. İnsanlara 'proje emniyetli' demekle yetinmeyeceğiz. Hangi özelliğinden dolayı emniyetli olacağını halka izah edeceğiz.''
 
Kasumov, projenin ön evresinde bulunduklarını, keşif çalışmaları ve arazi devirleriyle uğraştıklarını belirterek, ''Proje planladığımızdan daha hızlı ilerliyor. Bu tempoyla gidersek yaklaşık 6 ay kazancımız olacak.
 
Daha önceden denizde inşaat çalışmasına başlama tarihini 2013'ün son altı ayı olarak planlıyorduk. İşlerin hesaplanandan erken yürümesiyle bugün bu seviyeye 2012'nin sonu 2013'ün başı gibi geleceğimizi umuyoruz.
 
Tek sıkıntı projenin uygulanış biçimi. Dünyanın ilk yap-işlet-devret modeliyle yapılacak nükleer santrali olacağı için bizi biraz zorlayacak'' diye konuştu.
 
AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Akkuyu'da Üretilen Elektrik İçin 220 Kilometrelik Hat Kurulacak


Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde üretilecek elektrik enerjisinin sisteme dahil edilmesi amacıyla Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından 220 kilometrelik iletim hattı kurulacak..

 

Türkiye Elektrik İletim AŞ, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek elektriğin enterkonnekte sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması amacıyla kurulacak 220 kilometrelik iletim hattı için çalışmalara başladı. Söz konsuu iletim hattı ile üretilen elektrik enerjisi Konya'ya taşınacak olup Cumra ve Karatay, Karaman'ın Merkez ve Kazımkarabekir, Mersin'in Gülnar ve Mut ilçeleri sınırlarından 380 kV'lık Akkuyu-Konya 4 Enerji İletim Hattı geçecek. Böylece söz konusu hat ile mevcut Konya 4 Trafo Merkezi ile Akkuyu NGS arasındaki bağlantı sağlanmış olacak.
 
100 kilometresi Mersin'den, 52 kilometresi Karaman'dan, 68 kilometresi ise Konya'dan geçecek olan elektrik iletim hattı boyunca 68 some direği dikilecek. Söz konusu direkler sebebiyle inşaat açlışmaları yapılacak. Öte ayndan Kamulaştırma Kanunu kapsamında direklerin yapılacağı alanlar kamulaştırılacak.
 
30 yıl ömürlü olması planlanan hattın inşaat aşaması 2015 yılşının 2. yarısında başlayacak olup 18-24 ay sürecek.
 
25-11-2011
Bu haber toplam 21849 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?