En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 18.03.2018 23:24
Afyon'daki 11 Bin 500 Ev Termal Su İle Isınıyor

Afyon'daki 11 Bin 500 Ev Termal Su İle Isınıyor

Afyonkarahisar Jeotermal Isıtma A.Ş., konut ısıtmanın ardından otel ve seraları da sıcak su taşıyacak.
Afyonkarahisar'da resmi kurumların bir araya gelmesiyel kurulan Afyonkarahisar Jeotermal Isıtma A.Ş. (AFJET), konut ısıtmayı sınırlandırdı. İlde 11 bin 500 aboneyi termal su ile ısıtan şirket, bundan sonra otel ve seralara da sıcak su sağlayacak. Şirket, bu kapsamda Ömer- Gecek havzasında mevcut 25 kuyuya ilave yeni kuyular açmak için Maden Teknik Arama(MTA)'nın elindeki kuyu ruhsatları ile yer satın aldı. Şirket, otellere sıcak su sağlayacak 9 kilometrelik hattı da tamamlamak üzere. 
 
1994 yılında valilik, belediye, il özel idaresi, sanayi odasının ortaklığı ile kurulan ve Afyonkarahisar'ın jeotermal enerji ile ısıtılmasını sağlayan AFJET, artık yeni konut ısıtmayacağını açıkladı. İl Genel Meclisi şubat ayı toplantılarının ikincisinde üyelere bilgi veren AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, 18 yıl önce12 bin 500 kapasiteye göre planlan tesisin şu anda 11 bin 500 konutu ısıttığını söyledi. Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin termal başkenti olduğunu hatırlatan Ulutürk, ısıtmada kapasitenin dolduğunu, şirket olarak bundan sonra Ar-Ge çalışmalarıyla kentin önünü açacak projelere imza atacaklarını kaydetti. 
 
İki yıldan bu yana Ömer- Gecek sahasında bu çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Ulutürk, "Termal Başkent olma yolunda hızla ilerliyoruz. Ömer- Gecek hattına bir otelleşme yaşanıyor. Bizim burada yürüttüğümüz termal turizm sıcak su hattımız var ve tamamlanma aşamasına geldi. Her gün 5 tane yatırımcı geliyor bize. Sıcak suyun vanası kapısının yanında olan bir sistem yok. Otellerin ayağına kadar götürdük sıcak suyu. 20 bin yatak kapasitesine kadar kullanım suyu verebilecek." dedi. Ulutürk, bölgede 25 kuyuları bulunduğunu, yeni kuyular açmak için yer satın aldıklarını belirterek, bölgede ilk etapta 250 dönümlük teknolojik sera kurulması için alt yapı çalışmasına da başladıklarını kaydetti. Ulutürk, "Biz bir kamu kurumuyuz. Biz tabii ki serayı yapmayacağız. Kuyu açacağız, sıcak su çıkartıp vanasını özel sektörün kapısına kadar götüreceğiz. Fethibey, İsmailköy ve Çayırbağ üçgeninde yatırım yapmak isteyen üreticilerimize sıcak su vereceğiz. Bize aboneler olacaklar ve bir bedel ödeyecekler." diye konuştu. 
 
AFJET olarak 12 bin 500 konutun dışında ısıtma yapmayacaklarını belirten Ulutürk, bundan sonra şirket olarak Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vereceklerini, Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) ile ortak projeler geliştireceklerini dile getirdi. Ulutürk, 2 MW'lık bir elektrik santrali kurma projelerinin de planları arasında olduğunu belirterek, şunları söyledi: "AFJET olarak MTA'nın elinde bulunan kuyuların ruhsatlarını yüksek rakamlara ödeyerek satın aldık. Paramız çok olduğundan değil, sıcak su havzasını tek elden yönetmek için. Turizm Bakanlığı bu yetkiyi AFJET'e verdi. Şirketi daha da geliştirmek istiyoruz." 
 
Jeotermal konusunda iyi bir deneyim ve tecrübeye sahip olduklarını belirten Ulutürk, Bursa ve Erzurum'un kayak merkezinin bulunduğu yerdeki otellere sıcak su taşıyarak beslemek için kendilerinden yardım istediğini, aynı şekilde Sivas, Uşak ve Bingöl'ün de kendilerinden bu konuda yardım talebinde bulunduğunu anlattı.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Afyon Emekli Konutlarına 2 Haftada 2.300 Kişi Başvurdu


TOKİ'nin emeklileri ev sahibi yapmak için başlattığı uygulama kapsamında Afyon'da hayat geçirilecek olan TOKİ Afyon Emekli Konutları'na 2 haftada 2 bin 300 başvuru geldi..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başaknlığı tarafından Afyon'da inşa edilecek olan TOKİ Afyon Emekli Konutları için 9 Aralık 2015 tarihinde  tarihinde başlayan başvuru süresi 30 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek olup şimdiye kadar toplam 2 bin 300 kişi başvuruda bulundu. 3 bin seviyesine ulaşması beklenen başvurular Halk bankası yetkili şubeleirne yapılıyor.
 
TOKİ'nin ‘Emekli Grubu Konut Projesi’ kapsamında Kanlıca Mahallesi-Hıdırlık mevkiinde inşa edeceği 300 konut daha önce 1 Kasım Genel Seçimlerinde gündeme getirilmiş, seçim sonrasında da hemen çalışmalara başlanmıştı.
 
Emekliler için ilk etapta 17 ilde 4 bin 354 konutun yapılacağını açıklayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2+1 şeklinde planlanan konutlar için ön talep bbaşvurularında sadece kimlik kartı gösterilip 500 liralık bir ödeme yapılmaısnın yeterliolduğunu söylemişti.
 
Öte yandan başvuru sayısının konut sayısıdan fazla olması halinde 27 Ocak 2016’da “hak sahibi belirleme kurası” çekileceği de belirtildi.
07-02-2012
Bu haber toplam 7278 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?