En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 26.11.2014 11:58
ısı Pay ölçer Zorunlumu

ısı Pay ölçer Zorunlumu

ısı Pay ölçer Zorunlumu , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, merkezi sistem ile ısınan binalarda ısı pay ölçer kullanımı ile yüzde 27,5 oranında enerji tasarrufu sağlandı..

ısı Pay ölçer Zorunlumu

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde merkezi sistemle ısıtılan binalarda kullanımı zorunlu hale getirilen ısıpay ölçerin etkilerini belirlemek amacıyla yaptığı çalışmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda herkesin yaktığı kadar ödemesini sağlayan sistem sayesinde yüzde 27,5 tasarruf sağlandı.
 
Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin hizmet verdiği binalarda yapılan çalışmaya göre yaklaşık 3,5 milyon metreküp daha az enerji tüketilerek, ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin lira katkı sağlandı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binalarda ısı pay ölçer kullanmanın yasal bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak 2 Mayıs 2007’de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında mevcut binalara ısı pay ölçer sistemine geçiş için 5 yıl süre tanındığını hatırlattı.
 
 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Enerji İletim Hattı İçin 43.000 Ağaç Kesilecek


Amasra'da Hema Endüstri AŞ tarafından kurulması planlanan termik santralde üretilecek elektriğin Türkiye'nin elektrik sistemine dahil edilebilmesi için 36,5 kilometrelik alandaki ağaçlar kesilerek enerji hattı çekilecek..

 

Bartın'ın Amasra ilçesine kurulması planlanan ve bölge halkının istemediği termik santralde üretilecek elektriğin, Türkiye’nin elektrik sistemine dahil edilmesi için enerji hattı çekilecek. Söz konusu hat, 54 kilometre olup Zonguldak Kilimli Çatalağzı Beldesi’ndeki termik santrale kadar uzanacak ve ormandan geçen 36.5 kilometrelik bölümünde 43 bin ağacın kesilmesine neden olacak.
 
380 kilovat gerilimli hat için hazırlanan ÇED raporunda, orman içinden geçecek 36.5 kilometrelik hat boyunca 50 metrelik bir koridor açılacağı ve söz konusu alanda bulunan karaçam, kızılçam, meşe, gürgen, sarıçam, kestane, ıhlamur, sahil çamı, sedir, kayın, söğüt, yalancı akasya türlerindeki toplam 43.000 ağacın kesileceği belirtildi.
 
Duruma tepki gösteren köylüler, Amasra’nın Saraylı Köyü mevkiinde 2 aydır ağaç kesiminin devam ettiğini ve yüzlerce ağacın keisldiğini belirtti.  Köy sakinlerinden Ali Özkanca, termik santral yapılacağı için yüzlerce ağacın kesildiğini, her gün kesilen ağaçların tırlara yüklenip orman işletme depolarına götürüldüğünü ve bölgede resmen katliam yapıldığını söyledi.
 
Yaklaşık 1.500 Ağaç Kesildi
Bartın Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise proje kapsamında şu ana kadar 9 kilometrelik hat üzerinde 2 bin metreküp damgalama yaptıklarını, bunun yaklaşık bin metreküpe denk gelen 1.500 ağacın kesildiğini bin metreküpün yaklaşık bin 500 ağaç demek olduğunu belirtti. 
 
Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdoğan Atmış, toplam 183 bin hektarlık orman alanının yok edileceğini, ağaç kesimi yapılacak alandaki yaban hayata, toplumsal hayata zarar verileceğini söyledi. 
 
İzin Çıkmayan Proje İçin Kesim Yapılıyor
Ayrıca Amasra’da planlanan termik santralin bölgede büyük tepkilere yol açtığının altını çizen Atmış, Termik santralle ilgili ÇED başvurularının 5-6 kesz iptal edildiğini ve bölgede izin çıkmayan bir termik santral projesi için kesim yapıldığını vurguladı.
 
 
 
04-01-2014
Bu haber toplam 2652 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?