En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Enerji 22.12.2014 09:50
ısı Pay ölçer Zorunlumu

ısı Pay ölçer Zorunlumu

ısı Pay ölçer Zorunlumu , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, merkezi sistem ile ısınan binalarda ısı pay ölçer kullanımı ile yüzde 27,5 oranında enerji tasarrufu sağlandı..

ısı Pay ölçer Zorunlumu

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde merkezi sistemle ısıtılan binalarda kullanımı zorunlu hale getirilen ısıpay ölçerin etkilerini belirlemek amacıyla yaptığı çalışmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda herkesin yaktığı kadar ödemesini sağlayan sistem sayesinde yüzde 27,5 tasarruf sağlandı.
 
Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin hizmet verdiği binalarda yapılan çalışmaya göre yaklaşık 3,5 milyon metreküp daha az enerji tüketilerek, ulusal ekonomiye 3 milyon 650 bin lira katkı sağlandı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binalarda ısı pay ölçer kullanmanın yasal bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak 2 Mayıs 2007’de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında mevcut binalara ısı pay ölçer sistemine geçiş için 5 yıl süre tanındığını hatırlattı.
 
 
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Güllüce: Kentsel Dönüşüme 1 Milyar Liradan Fazla Para Harcandı


Kentsel dönüşüm seferberliğinin devam ettiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bugüne kadar dönüşüm için 1 milyar liradan daha fazla para harcandığını söyledi..

 

 
TBMM Genel Kurulunda konuşan ve kentsel dönüşümün lüks değil zorunluluk olduğunu vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kentsel dönüşüm projesinin 2,5 yıllık uygulama sürecinde 400 bin bağımsız birimin dönüşümünün başlatıldığını, hedefin ise Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde 6,5 milyon birim konutun dönüştürülmesi olduğunu söyledi.
 
2014 Aralık ayı itibariyle 38 ilde toplam 7 bin hektar büyüklüğünde 150 farklılanın riskli alan ilan edildiğini belirten Güllüce, söz konusu alanlarda yaşayan 1 milyondan fazla vatandaşın can güvenliğinin teminat altına alındığını söyledi.
 
Riskli yapıların yüzde 52'sinin İstanbul'da olduğunu da ifade eden Güllüce, İstanbul'da 42 bin 500 hektarlık 37 adet rezerv alan ilan edildiğni, ayrıca Kanal İstanbul ile 3. Havalimanı projesini de içine alan ve 3 ilçeyi kapsayan toplam 38 bin 500 hektarlık alan Yenişehir Rezerv Yapı Alanı olarak belirlendiğini belirtti.
 
 
 
04-01-2014
Bu haber toplam 3105 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?